27 sierpnia 2018
Ketmia syryjska 'Red Heart'
Hibiscus syriacus 'Red Heart'
ketmia syryjska 'Red Heart'
Ketmia syryjska, zwana także ślazowcem syryjskim, poślubnikiem syryjskim lub różą Szaronu to jedyny krzewiasty gatunek ketmii, który nadaje się do uprawy w Polsce. Swoją urodą nie ustępuje innym, bardziej egzotycznym gatunkom spotykanym w krajach strefy subtropikalnej i tropikalnej.
Ketmia syryjska wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Syrii, lecz ze wschodu Azji, z terenów Chin i Tajwanu, i tam cieszy się bardzo dużą popularnością. Niebiański kwiat, jak nazywają go mieszkańcy Korei Południowej, symbolizuje trwałość narodu, znajduje się w godle tego państwa oraz pojawia w słowach hymnu narodowego. Krzewy ketmii syryjskiej są bardzo cenione także w Japonii. Jej kwiaty wykorzystuje się do dekoracji podczas ceremonii parzenia herbaty.
Polskie szkółki oferują wiele odmian ketmii syryjskiej, które różnią się przede wszystkim barwą kwiatów. Wartą polecenia jest odmiana 'Red Heart' tworząca duże białe kwiaty z atrakcyjnym, czerwonym oczkiem w środku. Jest to krzew o jajowatym pokroju i wzniesionych pędach. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do około 2 m wysokości. Trójklapowe, romboidalne liście są zwykle jasnozielone i nieduże, mają od 5 do 10 cm długości. W sierpniu z kątów liści wyrastają pojedyncze białe kwiaty zbudowane z pięciu płatków. Czerwono wybarwione nasady płatków zrastają się tworząc promieniste oczko otaczające zlokalizowany centralnie prętosłup (słupek z przyrośniętymi do niego pręcikami). Po rozwinięciu kwiaty mają do 11 cm średnicy. Krzewy kwitną długo i obficie, aż do pierwszych przymrozków.
Ketmia syryjska najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Krzew jest wrażliwy na suszę, zwłaszcza w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i kwitnienia, ale nie lubią też zbyt mokrego podłoża. Ponieważ gatunek nie jest w pełni mrozoodporny rośliny należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, zwłaszcza zimą. Przed nadejściem mrozu, szczególnie w pierwszych latach uprawy, podstawy krzewów warto obsypać przekompostowaną korą sosnową (podobnie, jak zabezpiecza się krzewy róż czy budlei) a pędy owinąć agrowłókniną, słomą lub osłonić stroiszem. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć. Ponieważ krzewy późno zaczynają wegetację z cięciem warto poczekać, aż będzie wiadomo, czy gałązki przemarzły, w jakim stopniu oraz jak silne cięcie będzie potrzebne. Na szczęście częściowe uszkodzenia mrozowe nie pozbawią krzewów kwitnienia, bo pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach. W Polsce północno-wschodniej i wszędzie tam, gdzie klimat jest ostry, rośliny można uprawiać w pojemnikach ustawianych eksponowanych miejscach w ogrodach, na balkonach i tarasach, a na zimę chowanych do nieogrzewanych pomieszczeń. Problemu z uprawą ketmii syryjskiej nie mają mieszkańcy Dolnego Śląska i okolic Szczecina, tam ketmie dożywają sędziwych lat i osiągają największe rozmiary.