14 września 2018
Klon jesionolistny 'Odessanum'
Acer negundo 'Odessanum'
klon jesionolistny 'Odessanum'
Klon jesionolistny to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie gatunków klonu. Do Europy został sprowadzony z Ameryki Północnej i Środkowej, gdzie występuje naturalnie na bardzo dużym obszarze. Ze względu na minimalne wymagania uprawowe oraz łatwość rozmnażania w Europie i Azji stał się rośliną problematyczną – przedostał się do środowiska i rozprzestrzenił na szeroką skalę. Gatunek ten jest zaliczany do grupy określanej mianem obcych gatunków inwazyjnych. Są to takie rośliny, które bardzo szybko się rozrastają i zabierają przestrzeń rodzimym drzewom i krzewom wypierając je ze środowiska. Dlatego samego gatunku klonu jesionolistnego w sprzedaży już się praktycznie nie spotyka. Natomiast w ogrodnictwie bardzo istotne znaczenie mają odmiany ozdobne klonu jesionolistnego o barwnym ulistnieniu, stosowane zwłaszcza w obszarach miejskich i na terenach zurbanizowanych, gdzie ze względu na trudne warunki uprawy (susza, zasolenie, zanieczyszczenie powietrza) inne gatunki rodzime po prostu sobie nie radzą. Przykładem takiej rośliny jest odmiana 'Odessanum' o żółtych liściach.
Klon jesionolistny 'Odessanum' dorasta do 10 metrów wysokości i 7 metrów szerokości, tworzy szeroką, gęstą, trochę nieregularną koronę. Liście są duże, nieparzystopierzaste, złożone z 5-7 jajowatych, zaostrzonych na wierzchołku listków. Najmłodsze, właśnie pojawiające się liście są pomarańczowe, później stają się żółte. Ponieważ przypominają kształtem liście jesionów, stąd właśnie wywodzi się nazwa gatunku klon jesionolistny. Młode pędy są żółte, pokryte woskowym nalotem. Drzewa kwitną wiosną, na krótko przed rozwojem liści, rzadko jednak zawiązują żywotne nasiona.
Klon jesionolistny ma minimalne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Obok robinii akacjowej oraz dębu czerwonego jest jednym z najbardziej tolerancyjnych na niesprzyjające warunki uprawy gatunków drzew, w pełni odpornym na mróz. Dobrze rośnie na niemal wszystkich rodzajach gleb na stanowiskach słonecznych do cienistych. Jego liście są odporne na poparzenia przez promienie słoneczne w upalne letnie dni, co jest cenną i dosyć rzadko spotykaną cechą u żółtolistnych odmian roślin drzewiastych. Klon ten doskonale sprawdza się sadzony w warunkach miejskich, prawie nie ma szkodników ani chorób. Doskonale znosi cięcie, dzięki czemu można regulować rozmiary drzew. Cięcie należy wykonywać pod koniec zimy, zanim rośliny zaczną wypuszczać liście. Niekiedy na gałęziach można zaobserwować rewersje, czyli pojawiające się pędy z zielonymi liśćmi w typie gatunku. Takie wyradzające się pędy najlepiej usuwać, chyba że interesuje nas posiadanie nietypowej, dwubarwnej rośliny.
Ze względu na spore rozmiary drzewo najlepiej prezentuje się sadzone w przestronnych ogrodach lub parkach jako soliter lub w kompozycjach z innymi drzewami, najlepiej na tle gatunków o ciemnozielonej barwie liści. 'Odessanum' to jedna z najlepszych żółtolistnych odmian klonu, polecana do stosowania w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych.