Acer palmatum ‘Atropurpureum’
Klon palmowy ‘Atropurpureum’
Klony palmowe to niewielkie drzewa lub krzewy o atrakcyjnym pokroju i ozdobnych liściach, jesienią wspaniale przebarwiające się na czerwono, żółto i pomarańczowo. W naturze rośliny te występują na terenach Chin, Korei i Japonii. Na świecie uprawia się ponad 1000 odmian klonu palmowego. Są to rośliny o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Do Europy trafiły dopiero w XIX wieku, przywieziono je z Japonii, gdzie były uprawiane od stuleci i obecnie zajmują równie ważną pozycję w ogrodnictwie, co wiśnie ozdobne.
Klon palmowy ‘Atropurpureum’ to niewielkie drzewo o wyprostowanym pokroju, ażurowej koronie oraz wachlarzowatych, czerwonych liściach. W sprzyjających warunkach roślina dorasta do 5-8 m wysokości. Tworzy liczne, cienkie, kaskadowo ułożone gałęzie. Liście są 5 lub 7 klapowane, mają 5-8 cm średnicy, początkowo są jasnopurpurowe, później ciemnieją, jesienią stają się szkarłatnoczerwone. Drobne, ciemnoczerwone kwiaty rozwijają się w maju, mają 6-8 mm średnicy, są zebrane w nieduże podbaldachy.
Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, o lekko kwaśnym pH. Na glebach zbyt ciężkich i mokrych może być porażany przez grzyby z rodzaju fytoftora, co objawia się dosyć nagłym więdnięciem i zamieraniem roślin w pełni sezonu wegetacyjnego. Odmiany o czerwonych liściach preferują stanowiska słoneczne, wówczas liście utrzymują swoją barwę, miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru. Klon palmowy jest gatunkiem wrażliwym na silny mróz, najlepiej rośnie i zimuje na zachodzie kraju. Młode rośliny wymagają okrywania. Najlepiej do tego celu nadaje się słoma, z której można wykonać stożkowate chochoły, ewentualnie użyć można łatwiej dostępnej w sklepach ogrodniczych fizeliny.
Klony palmowe to rośliny o wyjątkowej urodzie, eleganckie, dlatego warto przeznaczyć dla nich miejsca wyeksponowane. Odmiana ‘Atropurpurea’ doskonale zaprezentuje się w ogrodach japońskich oraz pośród niewysokich drzew i krzewów iglastych. Przepięknie wygląda sadzona nad wodą. W najzimniejszych rejonach kraju rośliny można uprawiać w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń.