23 października 2020

Kostrzewa sina 'Elijah Blue’

Podziel się!

Festuca glauca ‘Elijah Blue’
Kostrzewa sina ‘Elijah Blue’

Trawy to rośliny modne i praktyczne, łatwe w utrzymaniu. Przy niemal znikomych nakładach pracy na ich pielęgnację zdobią ogród przez wiele miesięcy. Dlatego coraz częściej sadzimy je na działkach, w ogrodach przydomowych i osiedlowych, a także w donicach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach. Dzięki swojej różnorodności i plastyczności trawy stanowią wyjątkowy elementy ogrodowych kompozycji. Doskonale nadają się do tworzenia aranżacji monogatunkowych, w których eksponowana jest pojedyncza odmiana, posadzona np. w formie łanu czy wstęgi, albo do komponowania z innymi trawami i roślinami. Wśród bogatej oferty rynkowej traw warto sięgać po rodzaje i gatunki najmniej wymagające, zdrowe, odporne na suszę. Tego typu roślinami są m. in. kostrzewy.

Kostrzewa sina ‘Elijah Blue’ to kępkowa trawa o atrakcyjnie wybarwionych, niebieskich źdźbłach i liściach, wyróżniająca się spośród innych tego typu odmian lepszym wigorem i dłuższą żywotnością. Dorasta do 15 cm wysokości (w czasie kwitnienia do 30 cm). Jej liście są bardzo wąskie, ostro zakończone, intensywnie niebieskie. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca, są zwykle nieliczne, początkowo niebieskie, w trakcie rozwoju szarzeją, a następnie brązowieją. Po przekwitnieniu można je obcinać. Roślina jest łatwa w uprawie, preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalne podłoża. Toleruje gleby ubogie oraz niedostatek wody, jest w pełni odporna na mróz. Rośnie zdrowo, nie wymaga ochrony przed chorobami i szkodnikami. Jedynym zabiegiem, który warto przeprowadzić wczesną wiosną, jest albo „wyczesanie” kępy z zaschniętych, starych liści, albo silne przycięcie, dzięki któremu roślina szybko utworzy gęste, niebieskie kępy.

Kostrzewa ‘Elijah Blue’ jest trawą o dużych możliwościach zastosowania w ogrodach. Można ją sadzić pojedynczo, w towarzystwie niewysokich bylin, lub w grupach na rabatach bylinowych, na wrzosowiskach czy w ogrodach skalnych. Jest doskonałą rośliną na obwódki kwietników, sadzenia wzdłuż ogrodowych alejek i ścieżek. Świetnie sprawdza się w ogrodach zakładanych na dachach, bo wystarcza jej niewielka objętość podłoża. A jeśli ktoś nie ma ogrodu, a bardzo mu się ta trawa podoba i chce ją mieć, może pokusić się o jej uprawę w doniczce.