10 grudnia 2018

Leszczyna 'Red Majestic'

Podziel się!

Corylus 'Red Majestic'
Leszczyna 'Red Majestic'

Do rodzaju leszczyna należy około 15 gatunków krzewów, rzadziej drzew, występujących w Eurazji i Ameryce Północnej. W Polsce na stanowiskach naturalnych rośnie leszczyna pospolita. Uprawia się ją też na plantacjach dla wartościowych i smacznych orzechów. Najpopularniejszą i najczęściej oferowaną przez szkółki odmianą ozdobną leszczyny jest ‘Contorta’. Wyjątkowe walory dekoracyjne odmiana ta zawdzięcza silnie pogiętym pędom, pięknie prezentującym się w okresie bezlistnym. Inną, znacznie miej znaną ale bardzo ciekawą jest odmiana ‘Red Majestic’. Krzew ten obok silnie powyginanych gałęzi przyciąga uwagę purpurowym ulistnieniem.

Leszczyna ‘Red Majestic’ została uzyskana w Niemczech w 1997 roku przez Rolfa De Vriesa w Bad Zwischenahn. Jest to wolno rosnący, gęsty krzew o kopulastym pokroju, osiągający 2-3 m wysokości. Odmiana charakteryzuje się esowato pogiętymi lub spiralnie skręconymi pędami. Pędy rosną we wszystkich kierunkach, część z nich zwiesza się. Liście są zdeformowane, pogniecione, pomarszczone, poskręcane lub pozwijane, mają do 12 cm długości i do 10 cm szerokości. Młode liście są purpurowoczerwone, latem purpurowozielone do ciemnozielonych. Krzewy bardzo ładnie prezentują się zimą oraz wiosną, w czasie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, w lutym – marcu. Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pączkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek. Pylące na żółto kotki w połączeniu z pogiętymi pędami tworzą efektowną kompozycję. Nieliczne owoce (orzechy laskowe) dojrzewają jesienią.

Leszczyna ‘Red Majestic’ toleruje większość gleb uprawnych, najlepiej jednak rośnie na glebach zawierających wapń, żyznych i umiarkowanie wilgotnych, najgorzej zaś na jałowych, suchych lub podmokłych. Leszczyna pospolita jest mało wymagającym w stosunku do światła, ale odmiany o purpurowych liściach należy sadzić na miejscach słonecznych, bo w półcieniu i liście te szybciej zielenieją. Odmiana jest odporna na mróz, choć w surowe zimy mogą przemarzać wykształcone jesienią męskie kwiatostany. Ponieważ krzewy rozmnaża się przez szczepienie jednym z niewielu zabiegów pielęgnacyjnych przy tej roślinie jest systematyczne wycinanie odrostów wyrastających z podkładki. Czasami krzewy trzeba też opryskiwać, gdy pojawią się na nich mszyce lub przędziorki.

Leszczyna ‘Red Majestic’ najefektowniej prezentuje się sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych, na tle roślin o jasnozielonym lub żółtym ulistnieniu. Ścinane zimą pędy można wykorzystywać do rozmaitych kompozycji florystycznych. Szkółki roślin ozdobnych obok tradycyjnych krzewów oferują tę odmianę także w formie piennej, jako niewielkie drzewo, ozdobne przez cały rok.