29 kwietnia 2019

Lilak pospolity 'Primrose'

Podziel się!

 



Lilak pospolity to gatunek europejski, porastający śródpolne zarośla i brzegi lasów na południowym wschodzie kontynentu. W Polsce jest ceniony ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie oraz piękny zapach. Uprawiany od dziesięcioleci w ogrodach wiejskich, przy kapliczkach i na cmentarzach, a także na działkach i zieleni osiedlowej jest jednym z lepiej znanych krzewów, potocznie (lecz nieprawidłowo!) nazywany bzem.

Przeglądając bogaty asortyment lilaków oferowanych przez szkółki i centra ogrodnicze warto zwrócić uwagę na elegancką odmianę ‘Primrose’ hodowli Gerrit Maarse, uzyskaną w 1949 r. w holenderskiej szkółce Maarse w Aalsmeer. Jest to historycznie pierwsza odmiana lilaka o lekko żółtych kwiatach, wyróżniona brytyjską nagrodą Award of Merit.

Lilak pospolity ‘Primrose’ to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo o kształtnej koronie. Rośnie wolno, dorasta do 2,5 m wysokości. Tworzy widlasto rozgałęzione pędy oraz sercowate liście osadzone na niezbyt długich ogonkach. Liście są ciemnozielone, skórzaste i błyszczące. Pąki kwiatowe są żółte, po rozwinięciu białokremowe, z żółtawym oczkiem w środku. Kwiaty są drobne, zbudowane z długiej rurki i szeroko rozpostartych łatek o wywiniętych do góry brzegach, mają do 1,5 cm średnicy. Kwiaty są liczne, zebrane w krótkie, gęste kwiatostany złożone z kilku stożkowatych wiech osadzonych na szczytach pędów. Mają około 15-20 cm długości. Krzew kwitnie w maju, po przekwitnięciu pozostaje ozdobny z liści.

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne, obojętne do lekko zasadowych, ale całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych, w miejscach cienistych kwitnienie jest słabsze, mniej obfite. Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. Ponadto obcinanie owocostanów zapobiega zawiązywaniu się nasion, co również wpływa na lepsze kwitnienie w przyszłym roku. W celu zagęszczenia krzewów można je przycinać zaraz po kwitnieniu. Należy również pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki w przypadku roślin szczepionych.