6 czerwca 2011
Lonicera periclymenum 'Serotina'
Lonicera periclymenum ‘Serotina’
Wiciokrzew pomorski to gatunek pnącza występujący na terenie Polski, objęty ochroną. Najczęściej można go spotkać na Pomorzu i Dolnym Śląsku w lasach dębowych, bukowych lub olchowych. W Europie występuje głównie w części południowo-zachodniej i zachodniej, jest określany mianem atlantyckiego. W szkółkach najczęściej oferowaną odmianą wiciokrzewu pomorskiego jest ‘Serotina’, charakteryzująca się dwubarwnymi kwiatami. Lonicera periclymenum ‘Serotina’ dorasta do 5 metrów wysokości, rocznie pędy przyrastają o 1-2 metry. Roślina wspina się na podpory owijając wokół nich swoje pędy. Skórka młodych pędów często przyjmuje różowy odcień, później staje się zielona. Osadzone naprzeciwlegle jajowato-eliptyczne liście są z wierzchu ciemnozielone zaś od spodu niebieskawe, nagie. Z początkiem czerwca na roślinie pojawiają się obficie dwubarwne, rurkowate kwiaty, zebrane na szczytach pędów po kilka, kilkanaście w kwiatostany podobne do główek. Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są bardzo ciemne, fioletowo-czerwone. Po rozwinięciu wnętrze kwiatów jest prawie białe, zaś strona wewnętrzna przyjmuje barwę purpurowo-różową, w miarę rozkwitania jaśniejąc. Pojedynczy kwiat, mimo iż jest stosunkowo niewielki, ma bardzo ładną budowę. Składa się mianowicie z długiej rurki zakończonej dwiema fantazyjnie wywiniętymi do góry i do dołu wargami. Dodatkowo, górna warga jest jeszcze podzielona na cztery łatki. Roślina intensywnie kwitnie do lipca, w sierpniu zwykle następuje przerwa, po czym od września wznawia obfite kwitnie trwające tym razem aż do pierwszych przymrozków. Wieczorami i nocą kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Ozdobą rośliny są również gęsto skupione, kuliste, błyszczące, wiśniowo czerwone owoce.
Wiciokrzew pomorski ‘Serotina’ jest łatwy w uprawie, zadowala się przeciętnymi glebami, jeśli nie są zbyt suche lub kwaśne. Na stanowiskach słonecznych rośliny kwitnie bardziej obficie, niż w półcieniu. W okresie letniej suszy młode pędy mogą atakować mszyce. Należy je zwalczać niezwłocznie po zauważeniu gdyż owady te szybko opanowują pnącze i powodują zniekształcenia i odbarwienia kwiatów pogarszając walory dekoracyjne całych roślin. W ostre zimy wiciokrzew pomorski może przemarzać, ale zwykle dobrze i szybko odrasta. Dlatego młode rośliny dobrze jest okryć na zimę przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu.
Lonicera periclymenum ‘Serotina’ wyjątkowo ładnie prezentuje się sadzona przy specjalnie przygotowanych podporach lub stelażach. Mogą to być drewniane kratownice ustawiane przy murach budynków, pergole, trejaże, ażurowe ścianki altan. Bardzo malowniczo wyglądają ogrodzenia obsadzone wiciokrzewem. Najlepiej do tego celu nadają się płoty z siatki, metalu lub drewna. Dobrym pomysłem jest posadzenie roślin pod oknami sypialni – zapewnią przyjemny zapach w letnie noce.