23 sierpnia 2011

Miscanthus sinensis 'Strictus'

Podziel się!

Miscanthus sinensis ‘Strictus’

Od pewnego czasu szczególnie modne i chętnie wykorzystywane przez architektów krajobrazu stały się trawy ozdobne. Różnorodność gatunków i odmian może zawrócić w głowie. Począwszy od kilkunastocentymetrowych miniaturek aż do 2-3 metrowych gigantów trawy zdobią pokrojem, barwą liści oraz niezwykłej urody kwiatostanami. Wśród tej bogatej grupy bylin na uwagę zwraca pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej miskant chiński w odmianie ‘Strictus’. Jako jeden z silniej rosnących w naszym klimacie gatunków traw doskonale prezentuje się sadzony pojedynczo lub w kompozycjach.

Miscanthus sinensis ‘Strictus’, znany również pod synonimiczną nazwą łacińską Miscanthus sinensis var. zebrinus strictus tworzy duże, gęste kępy o wysokości do 2 metrów. Bardzo efektowne liście są równowąskie, zielone i ozdobione poprzecznymi, kremowo żółtymi, dosyć szerokimi paskami. Liście dorastają do metra długości, są podobne do liści odmiany ‘Zebrinus’, ale w odróżnieniu od nich, są bardziej wyprostowane. W przeciwieństwie do większości innych gatunków traw, międzywęźla miskantów, czyli odcinki pędu pomiędzy kolankami, nie są wewnątrz puste, lecz wypełnione gąbczastym rdzeniem. Miscanthus sinensis ‘Strictus’ charakteryzuje się zwartym, wzniesionym pokrojem. W rejonach o długim okresie wegetacji, pod koniec lata ze szczytów źdźbeł wyłaniają się różowe kwiatostany. Kępy miskantów bardzo ciekawie i oryginalnie prezentują się późną jesienią, gdy zasuszone już pędy i liście pokryje srebrzysty szron lub przyprószy pierwszy śnieg.

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Stale wilgotna gleba gwarantuje szybki, bujny wzrost, natomiast zdecydowanie należy unikać miejsc suchych lub podmokłych. W pierwszym roku uprawy warto zabezpieczyć rośliny na zimę. Najlepiej obsypać kępy traw korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Miscanthus sinensis wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety tej cennej odmiany. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat. Dzięki temu odmiana ‘Strictus’ została wyróżniona brytyjską nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).

Trawy nadają ogrodom ciepły, przyjemny charakter. Sadzone w ogrodach przydomowych stanowią ciekawy akcent egzotyczny. Szelest liści czy kołysanie źdźbeł na wietrze wprowadza spokój i harmonię. Wysokie, cętkowane kępy miskanta chińskiego ‘Strictus’ równie piękniej prezentują się sadzone pojedynczo jak i w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt tworzą duże nasadzenia grupowe (zalecana gęstość sadzenia 2-3 sztuki na metr2).