25 września 2021

Miskant chiński ‘Boucle’

Podziel się!

Miscanthus sinensis ‘Boucle’ PBR
Miskant chiński ‘Boucle’ PBR

Wśród silnie rosnących gatunków traw jednym z najchętniej sadzonych w kraju jest miskant chiński. Ta pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej bylina tworzy okazałe kępy dorastające w naturze do 3-4 m wysokości. W warunkach klimatycznych Polski miskanty osiągają mniejsze rozmiary, niemniej nadal pozostają jednymi z najwyższych bylin, a ich strzeliste, malownicze kępy budzą zainteresowanie miłośników roślin. W związku z utrzymującą się popularnością miskantów na rynku pojawiają się corocznie ich nowe odmiany. Jedną z ciekawszych, najnowszych form o atrakcyjnych kwiatostanach jest polska odmiana ‘Boucle’, wyhodowana przez Artura Maja, szkółkarza, miłośnika traw, właściciela kolekcji narodowej rodzaju Miscanthus założonej przy szkółce Daglezja w Rykach. Odmiana została doceniona przez jury Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” w 2019 r., które przyznało jej brązowy medal. Roślina zdobyła także prestiżowe Wyróżnienie Dziennikarzy.  

Miskant chiński ‘Boucle’ tworzy wyprostowane, smukłe i zwarte kępy o wazonowym pokroju, u dołu węższe, u góry szerokie. Odmiana nie rośnie zbyt silnie, osiąga około 70-80 cm wysokości (w czasie kwitnienia 1,1 m). Liście ma długie, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym. Końce liści wyrastających na szczytach źdźbeł są zabarwione na purpurowo. Pod koniec lata rośliny tworzą strzeliste, wiechowate kwiatostany, które w pierwszej fazie rozwoju są wyjątkowo mięsiste, mocno pokarbowane, grube, purpurowobordowe, miejscami kremowe. Po przekwitnięciu wiechy stają się puszyste, a rośliny zdobią ogród do późnej jesieni, a nawet zimy – uroczo wyglądają przyprószone śniegiem.

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Stale wilgotna gleba gwarantuje szybki, bujny wzrost, natomiast trawy te nie lubią miejsc suchych ani podmokłych. W pierwszym roku po posadzeniu warto zabezpieczyć rośliny na zimę. Najlepiej obsypać podstawę kępy korą, trocinami, suchymi liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Miskant chiński i jego odmiany tolerują zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety większości miskantów. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat.

Miskanty nadają kompozycjom lekkości. Sadzone w ogrodach przydomowych wprowadzają nutkę orientu i egzotyki. Szelest ich liści czy kołysanie źdźbeł na wietrze działa uspokajająco, zapewniając przyjemny relaks i odpoczynek . Wysokie kępy miskantów piękniej prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia tych traw w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej.