6 października 2023

Miskant chiński ‘Ferner Osten’

Podziel się!

Miscanthus sinensis ‘Ferner Osten
Miskant chiński Ferner Osten

Miskant chiński to okazała, kępiasta trawa bylinowa, dorastająca w naturze do 3-4 m wysokości. W warunkach klimatycznych Polski osiąga mniejsze rozmiary. Jedną z ciekawych odmian tego gatunku jest ‘Ferner Osten’, trawa o atrakcyjnym ułożeniu liści i licznych, efektownych kwiatostanach zdobiących ogrody przez całą jesień.

Miskant chiński ‘Ferner Osten’ to odmiana wyselekcjonowana w Niemczech przez znanego hodowcę traw Ernsta Pagelsa. Roślina ta tworzy okazałe, gęste kępy o wysokości 1,6 m i podobnej szerokości. Cechą charakterystyczną tej trawy są równowąskie, łukowato wygięte, zielone liście z wyrazistym, srebrzystym nerwem głównym, przebiegającym przez środek każdej blaszki liściowej. Pod koniec lata tuż nad liśćmi ukazują się ażurowe, wiechowate kwiatostany w ciepłych, purpurowych barwach. W miarę przekwitania wiechy stają się srebrzyste. Jesiennych, pomarańczowych i ceglastych przebarwień nabierają też liście. W tym okresie kępy prezentują się najefektowniej, z daleka przyciągają uwagę.

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte zimą od wiatru. Stale wilgotna, urodzajna gleba gwarantuje szybki wzrost. Na wschodzie kraju miskanty chińskie warto zabezpieczyć na zimę, zwłaszcza w pierwszych 2 latach po posadzeniu. Można to zrobić obsypując podstawy kępy korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte źdźbła obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Okazałe kępy miskanta ‘Ferner Osten’ piękniej prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt dają duże nasadzenia grupowe.