15 sierpnia 2022

Perukowiec podolski ‘Royal Purple’

Podziel się!

Cotinus coggygria ‘Royal Purple’
Perukowiec podolski
‘Royal Purple’

Perukowce to krzewy o bogatych walorach dekoracyjnych. Oprócz niezwykle efektownych, puszystych „peruk” ich ozdobą są także liście, najczęściej w tonacjach purpurowych, żółtych oraz zielonyc. Kultywarem o szczególnie intensywnym, ciemnym, niemal bordowym wybarwieniu liści jest odmiana ‘Royal Purple’, wprowadzona na rynek w Holandii w latach 80-tych ubiegłego stulecia.

Perukowiec podolski ‘Royal Purple’ jest sporych rozmiarów krzewem osiągającym około 3-4 metrów wysokości. Pokrój rośliny jest dosyć luźny, nieregularny, w zarysie zaokrąglony. Pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate liście mają cienkie ogonki liściowe i są skrętolegle osadzone na pędach. Młode liście mają barwę ciemnopurpurową. Jesienią, przed opadnięciem, liście przebarwiają się na jaskrawoczerwono, a krzewy wyglądają z daleka, jakby płonęły. Perukowce kwitną w czerwcu. Kwiaty odmiany ‘Royal Purple’ są żółte, małe, mają zaledwie 3-4 mm średnicy, są częściowo sterylne. Szypułki kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, różowoczerwone „peruki” pokrywające obficie cały krzew.

Perukowce są zaliczane do kserofitów, co oznacza, że w toku ewolucji przystosowały się do zasiedlania stanowisk suchych, ciepłych i silnie nasłonecznionych. Aby dobrze rosły w ogrodzie należy je sadzić na glebach lekkich, przepuszczalnych, gdzie nigdy nie stoi woda. Rośliny dobrze znoszą nawet dłuższe niedobory wody oraz zasolenie gleby, są w pełni odporne na mróz. W najzimniejszych rejonach kraju mogą podmarzać wierzchołki pędów, które rosną intensywnie aż do końca lata i nie zawsze zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy. Wiosną nie należy spieszyć się z przycinaniem pędów, które wydają się suche, bo perukowce późno budzą się do życia, a młode liście pojawiają się najpierw u dołu i w środkowej części gałązek. Zwykle rośliny te nie sprawiają kłopotów w uprawie, nie mają szkodników, a jedyną chorobą, na którą mogą zapadać, jest werticilioza, objawiająca się nagłym więdnięciem pojedynczych gałęzi w koronie. Porażonych roślin zwykle nie da się już uratować. W celu ograniczenia występowania choroby ważne jest, aby perukowce sadzić na glebach ciepłych i przepuszczalnych, nigdy na glebach ciężkich i podmokłych.

Cotinus coggygria ‘Royal Purple’ najpiękniej prezentuje się na miejscach wyeksponowanych w ogrodach, jako roślina soliterowa. W założeniach parkowych ciekawie wygląda sadzony w grupach. Liście w kolorze wiśni dobrze kontrastują z zielenią roślin iglastych. Puszyste owocostany wykorzystuje się do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych jak i suszonych kwiatów. Również ulistnione pędy mogą być traktowane jako dodatek do bukietów.