5 kwietnia 2013

Picea abies 'Little Gem'

Podziel się!
Picea abies 'Little Gem'
świerk pospolity 'Little Gem'

Karłowe rośliny iglaste są obiektem pożądania wielu kolekcjonerów i miłośników roślin. Do rozwijania pasji gromadzenia ogrodowych „perełek” nie trzeba ogromnego ogrodu, zwykle wystarczy niewielka działka, ogródek skalny, a niekiedy nawet balkon lub taras, na którym można ustawić donice z ulubionymi pupilami. Najwolniej rosnące krzewy iglaste przyrastają zaledwie od 1 do kilku cm rocznie, i to w sprzyjających warunkach, dlatego zakładając rabatę z tego typu roślinami trzeba być cierpliwym w oczekiwaniu na efekt. Bez wątpienia bowiem największe wrażenie robią okazy stare, liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Pośród wszystkich uprawianych u nas gatunków roślin szpilkowych znajdzie się spora grupa formy karłowych. Jedne z nich są lepiej znane, inne mniej.  Przykładem może być nasz rodzimy gatunek świerka pospolitego i jego miniaturowa odmiana ‘Little Gem’ uzyskana w 1960 roku w holenderskiej szkółce F.J. Grootendorst, jako sport odmiany ‘Nidiformis’, wprowadzony do handlu w 1965 roku.

Świerk pospolity ‘Little Gem’ absolutnie nie przypomina znanego nam z lasów ogromnego drzewa, jakim jest świerk pospolity. Jest to płaskokulista, karłowa roślina z niewielkim, gniazdowym zagłębieniem na szczycie, osiągająca po 10 latach uprawy zaledwie około 30 cm średnicy. Wszystkie pędy tej miniaturowej formy wyrastają promieniście ze środka krzewu. Gałązki są krótkie, cienkie, ułożone regularnie, gęsto pokryte małymi, jasnozielonymi igłami. Igły mają od 2 do 5 mm długości, są delikatne i przyjemne w dotyku. Krzewy nie zawiązują szyszek. Po wielu latach wypiętrzają się tworząc ciekawe, nieregularne kule.

Świerk pospolity, pomimo że jest gatunkiem naturalnie występującym w naszym obszarze geograficznym, ma nieco większe wymagania uprawowe, niż inne rodzime rośliny. Preferuje gleby świeże, gliniasto-piaszczystych, lekko kwaśne, stale umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne. Lepsza zasobność podłoża w składniki pokarmowe i podwyższona wilgotność powietrza jest szczególnie wskazana w przypadku uprawy odmian karłowych. Świerki najlepiej rosną w klimacie chłodnym, na stanowiskach słonecznych. ‘Little Gem’ jest odmianą w pełni mrozoodporną. Czasami, zwykle pod koniec wiosny lub latem, karłowe świerki mogą paść ofiarą ataków przędziorków. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy żółknięcia igieł, a po obejrzeniu igieł po lupą małe pajączki, krzewy należy opryskać jednym z akarycydów – środków służących do zwalczania przędziorków. Ograniczeniu występowania szkodnika sprzyja zwiększona wilgotność powietrza. Inne problemy związane z uprawą praktycznie nie występują.

Picea abies
‘Little Gem’ jest niemal naturalnym elementem ogrodów wrzosowiskowych, skalnych oraz rabat przeznaczonych pod uprawę niewielkich roślin iglastych. Krzewy można śmiało sadzić w najmniejszych ogrodach przydomowych oraz w donicach ustawianych na balkonach czy tarasach. Bardzo efektownie prezentują się rośliny uprawiane w formie miniaturowych drzewek, zaszczepione na niezbyt wysokiej podkładce.