1 kwietnia 2015

Picea engelmannii 'Glauca'

Podziel się!

Picea engelmannii 'Glauca'
świerk Engelmanna 'Glauca'
 


to gatunek amerykański, naturalnie występujący w Górach Skalistych od Kolumbii Brytyjskiej do północnego Meksyku. Jest to wysokie drzewo o wąskostożkowej koronie i niebieskawym zabarwieniu igieł, podobne do bardziej znanego i znacznie częściej uprawianego świerka kłującego. Różni się  jednak węższą sylwetką i bardziej wiotkimi, malowniczo przewieszonymi gałązkami bocznymi. W Polsce osiąga 15-20 m wysokości, tworzy silny, strzelisty przewodnik od którego w regularnych odstępach odchodzą konary boczne z lekko uniesionymi ku górze końcami. Gałązki boczne są gęste i zwisające. Pąki wierzchołkowe mają 5-6 mm długości, są jajowato-stożkowate, czerwonobrązowe. Igły mają od 1,5 do 2,5 cm długości i 1-2 mm szerokości, są niebieskozielone lub srebrzystoniebieskie.

Ponieważ drzewa rozmnaża się poprzez wysiew nasion, barwa igieł bywa mocno zróżnicowana. Odmiana ‘Glauca’ jest tak naprawdę nazwą zbiorową obejmująca liczne formy charakteryzujące się srebrzystoniebieskim wybarwieniem igieł. Igły pokrywa woskowy nalot, są one ułożone spiralnie wokół pędów, skierowane ku ich wierzchołkom, bardziej zagęszczone na górnej powierzchni gałązek.

Po roztarciu igły wydzielają silny zapach. W przeciwieństwie do świerka kłującego są miękkie w dotyku. Szyszki męskie są jajowate, przed dojrzeniem czerwono-purpurowe, po dojrzeniu żółtawe, mają 1-1,5 cm długości. Szyszki żeńskie są jajowate do cylindrycznych, mają od 3 do 6 cm długości, przed dojrzeniem są czerwonawe, zielonobrązowe, po dojrzeniu jasnobrązowe, zwisają z gałęzi.

Jest to roślina o niewielkich wymaganiach uprawowych, odporna na mróz, przystosowana do chłodnego klimatu i wysokich opadów śniegu. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne. Drzewa tolerują zanieczyszczone, suche powietrze, ale są wrażliwe na przesuszenie korzeni. Najpiękniej prezentują się na dużej, otwartej przestrzeni w parkach i większych ogrodach. Mogą byś sadzone pojedynczo, w grupach, w formie szpaleru.