31 stycznia 2011
Platanus ×hispanica
Platanus ×hispanica
Piękne, monumentalne drzewo o rozłożystej koronie, niezwykle oryginalnej, cętkowanej korze oraz interesujących owocach to cechy platanu klonolistnego. W Europie Zachodniej gatunek często sadzony jako drzewo przyuliczne, odporne na zanieczyszczenia powietrza i łatwo poddające się formowaniu. W Polsce ciągle niedoceniany, ale zasługujący na szerokie rozpowszechnienie.
Platanus hispanica jest najprawdopodobniej mieszańcem platanu zachodniego, pochodzącego z Ameryki Północnej, z platanem wschodnim, naturalnie porastającym Europę południowo-wschodnią. Najstarsze wzmianki dotyczące gatunku pochodzą z Francji i są datowane na XVII wiek. Platan klonolistny dorasta do 30 metrów wysokości, tworzy szerokie, malowiczo rozłożyste korony. Pień zwykle niski, niejednokrotnie już od ziemi rozgałęziający się na kilka silnych konarów. Szczególną uwagę zwraca szarawa, gładka kora pokrywająca pień i gałęzie, która łuszcząc się cienkimi, nieregularnymi płatami, odsłania zielone, żółtawe lub kremowe, wewnętrzne, młodsze warstwy. Duże, dłoniaste liście osiągają średnicę 25 centymetrów, przypominają liście klonu pospolitego. Na wierzchu są zielone, skórzaste, lśniące, od spodu zaś matowe, pokryte szarawym kutnerem. Blaszki liściowe osadzone są na 5-10 centymetrowych ogonkach liściowych. Jesienią liście brązowieją i opadają. Kwiaty niepozorne, pozbawione płatków, rozdzielnopłciowe, pojawiają się na szczycie krótkopędów w maju. Owocami są drobne, zielone orzeszki zebrane w kuliste owocostany zawieszone po 3-4 na długich szypułach. Dojrzałe owocostany brązowieją i przypominają pluszowe kulki wielkości orzecha włoskiego, interesujące i dekoracyjne. Owoce pozostają na drzewach do końca zimy, po czym rozpadają się uwalniając nasiona.
Platan klonolistny wymaga stanowisk ciepłych i nasłonecznionych. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe, świeżych i głębokich. Młode rośliny mogą niekiedy ucierpieć podczas surowych zim, starsze egzemplarze są w pełni mrozoodporne. Platany doskonale nadają się do sadzenia w miastach. Wykazują dużą odporność na suche powietrze miejskie oraz zanieczyszczenia atmosfery. Doskonale regenerują cięcie i łatwo przyjmują się po przesadzeniu.
Platan klonolistny jest jednym z najlepszych gatunków drzew alejowych służących obsadzaniu szerokich ulic, bulwarów, promenad, dużych placów i skwerów. Swobodnie rosnące egzemplarze osiągają imponujące rozmiary, przyciągają uwagę błyszczącymi liśćmi, ciekawymi owocostanami oraz oryginalną korą. Dodają wytworności oraz splendoru stylowym rezydencjom, pałacom, kościołom. Odpowiednie cięcia pozwala uzyskać niezwykłe formy kandelabrowe lub wielopienne, dopasowane do otaczającej przestrzeni. W rozległych założeniach parkowych platany służą wytyczaniu malowniczych osi widokowych oraz tworzeniu lokalnych dominant krajobrazu. Wyjątkowo malowniczo prezentują się nad brzegami dużych zbiorników wodnych.