8 kwietnia 2019

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Podziel się!

 


Powojniki to urocze rośliny ozdobne o bardzo szerokich możliwościach zastosowania, doskonale sprawdzają się sadzone w ogrodach, na działkach i zieleni miejskiej, uatrakcyjniając kompozycje barwnymi kwiatami, ciekawymi owocostanami, a niekiedy też ozdobnymi liśćmi.

Liczne, bardzo wdzięczne w uprawie odmiany powojników znajdziemy w Grupie Atragene. Grupa ta obejmuje selekty uzyskane z krzyżowania górskich gatunków powojników, dobrze przystosowanych do chłodnego klimatu. Rośliny te dorastają do 2-3 m wysokości i kwitną wczesną wiosną, a po przekwitnięciu tworzą ozdobne, puszyste owocostany w kształcie lampionów. Są bardzo mrozoodporne, nie wymagają cięcia. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe oraz uprawiane w pojemnikach.

Jednym z ciekawszych przedstawicieli tej grupy powojników jest holenderska odmiana ‘Stolwijk Gold’ o złocistożółtych liściach, wyhodowana na początku XXI wieku przez Hansa Stolwijka. Odmiana ta zdobyła srebrny medal na wystawie Plantarium w 2005 r. oraz brązowy medal na wystawie ZIELEŃ TOŻYCIE w 2010 r. Jest to pierwszy powojnik o żółtym kolorze liści, na tle których bardzo ciekawie prezentują się jego fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty. Kwiaty tworzą się na pędach zeszłorocznych, rozwijają się w kwietniu i maju, są zbudowane z 4-8 lancetowatych, zaostrzonych na końcach działek. Otwierają się szeroko, w pełni kwitnienia mają 5-6 cm średnicy. Latem rośliny powtarzają kwitnienie, ale jest ono ubogie. Po kwitnieniu pnącze tworzy ozdobne, puszyste owocostany. Powojnik ten ma niewielkie wymagania uprawowe. Zadowala się przeciętnymi, umiarkowanie wilgotnymi glebami o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Preferuje miejsca jasne, najlepiej o wystawie wschodniej lub zachodniej. Dobrze komponuje się z niedużymi krzewami iglastymi i liściastymi, po których się wspina i opiera.

Sadząc powojniki w ogrodzie należy pamiętać, że pnącza te wymagają podpór o niedużym przekroju elementów, których mają się czepiać, o średnicy nie większej niż 1 cm. Najlepiej pną się po siatkach, ażurowych kratkach, gęsto rozpiętych linkach czy specjalnie dla nich projektowanych, metalowych stelażach, przyjmujących niejednokrotnie fantazyjne, ciekawe kształty. Powojniki z grupy Atragene idealnie nadają się do obsadzania ogrodzeń oraz sadzenia między drzewami i krzewami. Jeśli nie mają podpór, mogą być stosowane jako rośliny ścielące się po ziemi.