6 marca 2017

Pierwiosnek ząbkowany

Podziel się!

Primula denticulata
pierwiosnek ząbkowany

Primula to bardzo bogaty rodzaj reprezentowany przez 500 gatunków rozprzestrzenionych po prawie wszystkich górach świata – od Himalajów przez  Alpy aż po góry Afryki i Ameryki Południowej. Pierwiosnek ząbkowany wyróżnia się w tej grupie eleganckimi, prawie idealnie kulistymi kwiatostanami złożonymi z kilkudziesięciu kwiatów.

Pierwiosnek ząbkowany w naturze występuje w górskich rejonach Afganistanu, Nepalu i Tybetu w pasie od 1500 do 4500 m n.p.m. Rośliny tworzą charakterystyczną kępę  odziomkowych liści, o wrzecionowatym kształcie i pomarszczonej powierzchni, dorastających do 20-30 cm długości, z której w okresie od kwietnia do czerwca wyrastają pędy kwiatostanowe zakończone kulistymi kwiatostanami, które osiągają do 30 cm wysokości. Pojedyncze kwiaty są drobne, do 1 cm średnicy, z płatkami z charakterystycznym wcięciem – ząbkiem. Kwiaty mają kolor biały, różowy lub  fioletowopurpurowy, często z białym lub żółtawym oczkiem. Jesienią liście żółkną i zamierają, by z nadejściem wiosny ponownie rozpocząć intensywny wzrost.

Rośliny do uprawy wymagają stanowisk półcienistych (na słonecznych miejscach uprawa również możliwa, ale przy zachowaniu stałej wilgotności podłoża). Preferują gleby żyzne i wilgotne. Nie wymagają ochrony przed chorobami i szkodnikami. Odporność mrozowa tego pierwiosnka jest dobra, ale w okresie mroźnych, bezśnieżnych zim rośliny warto lekko okryć.

Primula denticulata to ciekawa bylina do sadzenia w większych grupach jedno lub wieloodmianowych. Polecana przede wszystkim do parków jako aranżacja strumieni i zbiorników wodnych. Przy zapewnieniu stałej wilgotności podłoża także jako roślina rabatowa. Może być wtedy łączona z  wiosennymi bylinami cebulowymi – tulipanem, narcyzem czy szafirkiem. W mniejszych grupach może być także atrakcyjnym elementem bardziej cienistej części ogrodu skalnego.