17 grudnia 2018

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks'

Podziel się!

Pinus parviflora 'Goldilocks'
Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks'

Pochodząca z Japonii sosna drobnokwiatowa jest malowniczym drzewem iglastym, od wieków uprawianym w Azji Wschodniej dla celów ozdobnych. Gatunek ten naturalnie występuje na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku, tworzy lasy i porasta górskie zbocza do wysokości  2500 m. n. p. m. Do Europy sosnę drobnokwiatową sprowadzono w drugiej połowie XIX wieku. W Polsce roślina był uprawiana głównie w kolekcjach botanicznych. Obecnie zyskuje na popularności dzięki łatwo dostępnym w sprzedaży, karłowym odmianom przypominającym naturalne drzewka bonsai. Można je bez obawy sadzić w przydomowych ogrodach na terenie całego kraju.

Sosna drobnokwiatowa ‘Goldilocks’ jest odmianą japońską, ale na szerszą skalę do produkcji i handlu została wprowadzona w latach 80 XX wieku w Kanadzie. W katalogach szkółek bywa oferowana także pod nazwami ‘Dr Landis Gold’ i ‘Tenysu-kazu’. Jest to karłowa odmiana o nieregularnym, szerokim pokroju oraz bardzo charakterystycznych, żółtokremowych przyrostach. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga niespełna 1 m wysokości. Igły są sztywne, lekko skręcone, zebrane po 5 w pęczku, równomiernie i gęsto rozmieszczone wokół pędów. Młode igły są żółte, w trakcie sezonu częściowo zielenieją, ale kremowy odcień pozostaje na ich wierzchołkach. Ozdobą rośliny są także szyszki utrzymujące się na gałęziach nawet przez kilka lat. U odmiany ‘Goldilocks’ szyszki są nieco mniejsze niż u gatunku, cylindryczne, rozmieszczone pojedynczo lub po 2-3 razem. Szyszki pojawiają się wcześnie, bo już na kilkuletnich drzewach. Ozdobą drzew, obok pięknych, dwubarwnych igieł i szyszek, jest także gładka, zielonoszara kora okrywająca pień i konary.

Sosna drobnokwiatowa nie sprawia kłopotów w uprawie, nie ma dużych wymagań glebowych. Preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne ale przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste, próchniczne, o kwaśnym odczynie. Podobnie jak inne gatunki sosen nie lubi nadmiaru wody. Wymaga miejsc słonecznych,  jest wytrzymała na niskie temperatury i odporna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

Ze względu na wolne tempo wzrostu oraz niewielkie rozmiary doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych,
w alpinariach, na rabatach z innymi krzewami iglastymi, np. jałowcami, kosodrzewinami czy żywotnikami. Nieregularna forma sprawia, że roślina ta bardzo dobrze prezentuje się w ogrodach dalekowschodnich, chińskich czy japońskich, kamienistych lub żwirowych. Sosnę drobnokwiatową można także uprawiać w większych pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów.