5 maja 2010
Spiraea x cinerea (tawuła szara) 'Grefsheim'
Jest to jedna z najwcześniej kwitnących tawuł rosnących w naszym klimacie. W drugiej połowie kwietnia jej malowniczo przeginające się prawie do samej ziemi pędy są obsypane śnieżnobiałymi kwiatami. Podczas pełni kwitnienia krzewy są całkowicie białe.
Spiraea x cinerea (tawuła szara) ‘Grefsheim’, zwana niekiedy tawułą norweską, jest niewielkim, gęstym krzewem osiągającym około 1,5 m wysokości przy podobnej szerokości. Jej pędy są cienkie, delikatne, pokryte filcowatymi włoskami i w charakterystyczny sposób łukowato zwieszające. W kwietniu i na przełomie maja, jeszcze przed rozwojem liści, zeszłoroczne pędy na całej swojej długości pokrywają się drobnymi, białymi kwiatami zebranymi w niewielkie baldachogrona. Po kwitnieniu na pędach pojawiają się całobrzegie, wąskolancetowate liście długości około 2,5 cm. Młode liście są gęsto pokryte włoskami, co nadaje krzewom szarozieloną, matową barwę. Na jesieni liście przebarwiają się na żółto.
Jako że odmiana ‘Grefsheim’ została wyhodowana w Norwegii jest bardzo wytrzymała na mrozy i suszę. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych glebach ogrodowych. Lubi przede wszystkim stanowiska słoneczne, ale dobrze czuje się również w półcieniu. Praktycznie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza usuwaniem starych i martwych pędów. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza, stąd nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich oraz w każdym ogrodzie przydomowym.
Najlepiej sadzić ją w formie swobodnych żywopłotów lub samodzielnie, wówczas wyeksponowane są pięknie przeginające się pędy. W czasie kwitnienia wyjątkowo malowniczo prezentuje się samotnie, na tle zielonej ściany innych roślin. Można także tworzyć z niej żywopłoty formowane. Dzięki ładnemu, zwartemu pokrojowi, bardzo intensywnemu kwitnieniu oraz dużej tolerancji w stosunku do warunków glebowych i wilgotnościowych zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Zapewne dlatego Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) przyznało w 1984r odmianie ‘Grefsheim’ wyróżnienie Award of Garden Merit (AGM).
fot. Monika Pawlonka (4), Ewa Łuczak (1)