9 września 2020

Świerk kłujący ‘Lucky Strike’

Podziel się!

Picea pungens ‘Lucky Strike’
Świerk kłujący ‘Lucky Strike’

Świerk kłujący naturalnie występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, rośnie w górach na wysokości 2000 – 3000 m n.p.m. Jest to sporych rozmiarów drzewo dobrze przystosowane do warunków klimatycznych Polski, zwłaszcza do uprawy na terenach miejskich, gdzie radzi sobie znacznie lepiej od krajowego świerka pospolitego. W małych ogrodach przydomowych można uprawiać liczne odmiany karłowe świerka kłującego. Spośród nich na uwagę zasługuje odmiana ‘Lucky Strike’ tworząca już w młodym wieku bardzo liczne, ozdobne szyszki. Roślina ta świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, ale może też rosnąć w donicy ustawionej na słonecznym tarasie.

Świerk kłujący ‘Lucky Strike’ to roślina o wolnym tempie wzrostu i nieregularnym pokroju. Jedne egzemplarze pozostają długo krzewiaste, inne tworzą przewodnik i dają 20-30 cm roczne przyrosty. Dziesięcioletnie rośliny osiągają zwykle około 1 m wysokości. Igły są ułożone promieniście i gęsto wokół pędów, w dotyku są kłujące, zachowują intensywnie zieloną barwę przez cały rok. Szyszki tworzą się już u 3-4 letnich egzemplarzy, mają od 10 do 15 cm długości, są bardzo podobne do szyszek świerka pospolitego - początkowo zielone, po dojrzeniu brązowe, długo utrzymują się na drzewie.

Świerk kłujący to gatunek łatwy w uprawie, odporny na niedobór wody w podłożu i niską wilgotność powietrza. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne, ale bez problemu rośnie na większości gleb ogrodowych . Wymaga pełnego nasłonecznienia, jest całkowicie odporna na mróz. W celu wyprowadzenia prostego pędu przewodniego młode rośliny w pierwszych latach uprawy wymagają przywiązywania do palików. Świerk kłujący wykazuje odporność na choroby grzybowe, natomiast w ostatnich latach notuje się na nim występowanie przędziorka sosnowca (szczególnie w upalne i suche lata) oraz świerkowca większego (samice szkodnika wysysają sok z pędów, przyjmują postać okrągłych, brązowych kulek). Po zauważeniu objawów żerowania szkodników rośliny trzeba opryskać dostępnymi aktualnie w sprzedaży środkami przeznaczonymi do ich zwalczania.

Świerk kłujący ‘Lucky Strike’ zdobi ogród przez cały rok. Wiosną przyciąga uwagę soczyście zielonymi igłami oraz zielonymi szyszkami. Jesienią i zimą wygląda, jak miniaturowa choinka przybrana naturalnymi ozdobami – brązowymi szyszkami. Roślina nie ulega zniekształceniu pod ciężarem śniegu, doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, na wrzosowiskach i w alpinariach. Interesująco prezentuje się sadzona w dużych pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów.