18 sierpnia 2021

Tawuła japońska ‘Nana’

Podziel się!

Spiraea japonica ‘Nana’
Tawuła japońska ‘Nana’

Spiraea japonica to krzew pochodzący z Azji, w stanie naturalnym występuje na obszarze od Himalajów po Japonię. Do Europy gatunek ten został sprowadzony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych krzewów ozdobnych stosowanych w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych. Szkółki oraz centra ogrodnicze oferują dziesiątki odmian tawuły japońskiej, różniących się rozmiarami, tempem wzrostu, kolorem liści i kwiatów. Wśród nich warto zwrócić na kompaktową polską odmianę ‘Nana’, wyselekcjonowaną w 1958 roku przez Antoniego Wróblewskiego.

Tawuła japońska ‘Nana’ jest niskim, gęstym krzewem liściastym, o zaokrąglonym pokroju, dorastającym do 50 cm wysokości. Jej nieduże, jajowate, mocno wydłużone i ostro zakończone liście są w sezonie zielone, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono i purpurowo. W czerwcu i lipcu na szczytach pędów pojawiają się liczne, drobne, różowe kwiaty, zebrane w płaskie kwiatostany typu baldachogrona. Pręciki są wyraźnie dłuższe od płatków korony, nadają kwiatom lekki, puszysty wygląd. W trakcie kwitnienia kwiaty nieco bledną, a po przekwitnięciu stają się brązowe. Ze względów estetycznych warto je po przekwitnieniu obciąć. Zabieg ten pobudza rośliny do rozkrzewiania, tworzenia kolejnych pąków kwiatowych i ponownego kwitnienia.

Tawuła japońska ‘Nana’ najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, aczkolwiek nie jest wybredna w stosunku do podłoża, toleruje gorsze warunki glebowe. Wymaga stanowisk słonecznych, radzi sobie też w półcieniu, choć jej pokrój jest wtedy mniej zwarty. Corocznie wiosną powinna być przycinana na wysokości 10-15 cm od ziemi, dzięki czemu zachowuje zwarty pokrój i obficie kwitnie. Wykazuje całkowitą mrozoodporność oraz prawie w ogóle nie ulega atakom szkodników lub porażeniu przez patogeny. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dzięki czemu nadaje się do sadzenia w miastach.

Tawuła japońska ‘Nana’ znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa, służąca do okalania rabat, sadzenia przy drogach, chodnikach, ciągach komunikacyjnych oraz jako roślina okrywowa (sadzona w liczbie 4 sztuk na m2). Może być stosowana pojedynczo na rabatach, skalniakach czy wrzosowiskach w kompozycjach z innymi niskimi krzewami i bylinami. Ciekawie prezentują się duże, jednolite nasadzenia w parkach i ogrodach, tworzące w czasie kwitnienia ciepłe barwne plamy. Interesujące efekty uzyskuje się łącząc odmianę ‘Nana’ z odmianami o podobnej sile wzrostu, ale o złocisto-żółtych liściach, np. tawułą japońską ‘Golden Carpet’. Doskonale nadaje się do sadzenia w przyulicznych pojemnikach oraz w donicach ustawianych na słonecznych tarasach i balkonach.