19 kwietnia 2023

Tawułka ‘Deutschland’

Podziel się!

Astilbe ‘Deutschland’
Tawułka ‘Deutschland’

Tawułki, zwane inaczej zatawułkami lub astilbe, są bylinami o atrakcyjnych złożonych liściach oraz efektownych kwiatostanach, ukazujących się na początku lata. Delikatny pokrój roślin i ciekawe barwy kwiatów sprawiają, że byliny te doskonale nadają się do tworzenia kompozycji o charakterze naturalistycznym, szczególnie w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Spośród kilkunastu występujących na świecie gatunków tawułek oraz dziesiątek kultywarów ogrodowych na szczególną uwagę zasługuje odmiana ‘Deutschland’. W czasie kwitnienia roślina ta przypomina miniaturowe parzydło leśne.

Tawułka ‘Deutschland’ syn. ‘Frühlicht’ to odmiana uzyskana w Niemczech w 1920 roku. Roślina tworzy niewielkie ale dekoracyjne, podwójnie pierzastozłożone liście. Pojedyncze listki są jajowate, na wierzchołkach ostre, na brzegach piłkowane, intensywnie zielone. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca.  Śnieżnobiałe, drobne kwiaty są zebrane w puszyste, gęste i silnie rozgałęzione wiechy. Górują one nad liśćmi, wyniesione na sztywnych łodygach. Po przekwitnieniu można je ściąć lub pozostawić na zimę – wówczas zasuszone kwiatostany bardzo ładnie wyglądają przykryte śniegiem.

Tawułki nie są roślinami łatwymi w utrzymaniu, bo jeśli nie rosną na stanowisku zasobnych w wodę wymagają regularnego podlewania. Rośliny te preferują gleby żyzne, stale wilgotne, o dużej zawartości próchnicy. Najlepiej rosną w świetle rozproszonym, pod koronami drzew i wysokich krzewów. Eksponowane na słońce wymagają wysokiej wilgotności podłoża. W przeciwnym razie, przy niedoborze wody, bardzo szybko więdną, a ich delikatne liście mogą zasychać. Rośliny w naszym klimacie zimują bez problemu. Wiosną, po ścięciu zaschniętych łodyg i liści, warto nawieźć je kompostem ogrodniczym, który wzbogaci glebę w próchnicę.

Tawułka ‘Deutschland’ szczególnie ładnie prezentuje się sadzona w grupach. Pięknie rozświetla cieniste zakątki ogrodu. Nadaje się do obsadzania brzegów stawów i strumyków, tworzenia kompozycji w ogrodach naturalistycznych, sadzenia na obrzeżach ścieżek oraz na rabatach. Ścięte kwiatostany nadają się do tworzenia bukietów.