17 października 2023

Winnik zmienny

Podziel się!

Ampelopsis glandulosa
Winnik zmienny

Winnik zmienny jest pochodzącym z Azji pnączem, naturalnie występującym na terenach Chin, Korei, Japonii i Rosji, uprawianym dla dekoracyjnych, niebieskich owoców, przypominających porcelanowe kulki. Stają się one jesienną ozdobą ogrodu, przyciągają uwagę swoją oryginalną formą i barwą.

Winnik zmienny pnie się po podporach za pomocą wąsów czepnych. Rośnie bujnie, osiągając 3-5 m wysokości. Jego liście przypominają liście winorośli, są ciemnozielone, mają 6-12 cm długości i 3-5 cm szerokości, są osadzone na długich ogonkach liściowych. Blaszki liściowe zmienne, z mniej lub bardziej zaznaczonymi 3-5 klapami, na brzegach są ząbkowane, jesienią nie przebarwiają się przed opadnięciem. Niepozorne, drobne kwiaty rozwijają się w lipcu, ale ponieważ mają zielonkawy kolor są raczej mało zauważalne. Dojrzewające na przełomie września i października owoce mają postać drobnych, kulistych jagód o intensywnej, niebiesko-fioletowej barwie, osadzonych na różowych szypułkach. Skórka owoców błyszczy. W miarę dojrzewania kolor owoców zmienia się od jasnoniebieskiego, przez fioletowy do granatowego i białosinego.

Winnik zmienny na niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatru, słoneczne do półcienistych. Wystawa południowa sprzyja obfitemu zawiązywaniu owoców. Roślina wykazuje dobrą mrozoodporność, choć w ostre zimy na wschodzie kraju może przemarzać. Cięcie, o ile jest konieczne, należy wykonać jesienią lub wiosną, wówczas roślina szybko odrośnie i wytworzy ozdobne owoce.

Winnik zmienny nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, osiedlowych i na działkach. Ponieważ wspina się za pomocą wąsów czepnych, najlepiej sprawdza się sadzony przy ażurowych podporach – kratkach, siatkach oraz ozdobnych konstrukcjach wykonanych specjalnie dla tego typu pnączy z cienkich, metalowych prętów, wokół których mogą owijać się wąsy. Podpory te można ustawiać na rabatach oraz w większych pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów.