29 lutego 2024

Winobluszcz pięciolistkowy STAR SHOWERS ‘Monham’

Podziel się!

Parthenocissus quinquefolia STAR SHOWERS ‘Monham’
Winobluszcz pięciolistkowy STAR SHOWERS ‘Monham’

Winobluszcz pięciolistkowy, zwany także dzikim winem, to cenne pnącze sprowadzone do Europy z Ameryki Północnej na początku XVII wieku. Roślina z łatwością wspina się na podpory za pomocą wąsów czepnych. Jej duże złożone liście tworzą zwartą osłonę, efektowną przez cały sezon wegetacyjny. Jesienią liście przybierają bajkowe kolory.

Atrakcyjnym, wartym uwagi kultywarem winobluszczu pięciolistkowego o pstrych, biało-zielonych liściach jest odmiana Star showers, uzyskana w USA pod koniec lat 90. XX wieku. Podobnie jak gatunek roślina ta dosyć dobrze wspina się po ścianach i pniach drzew, ale jej tempo wzrostu jest wolniejsze. Rocznie pnącze przyrasta na długość od 0,5 do 1 m.  Łatwość wspinania się zawdzięcza wąsom czepnym zaopatrzonym na końcach w 5 - 12 przylg, które przywierają do różnego rodzaju chropowatych powierzchni (tynków, murów, pni drzew). Złożone, pięciolistkowe liście są mniejsze iż u gatunku, maja do 8 cm długości, są biało-zielone, ale mogą też być kremowe, z delikatnym zielonym wzorem. Poszczególne listki są szerokolancetowatych do odwrotniejajowatych, mają spiczaste wierzchołki i częściowo ząbkowane brzegi. W przypadku dłużej trwającego ochłodzenia, szczególnie jesienią, na kremowych fragmentach liści pojawiają się atrakcyjne różowe smugi. Kwiaty rozwijają się w czerwcu, są niepozorne, zielonkawe, ukryte pod liśćmi. Ozdobne są za to nieliczne, drobne, fioletowe, kuliste owoce pokryte woskowym nalotem, dojrzewają one pod koniec lata. Owoce są osadzone na dekoracyjnych, czerwonych szypułkach, widocznych dopiero po opadnięciu liści jesienią.

Winobluszcz pięciolistkowy Star showers ma wyższe wymagania uprawowe, niż gatunek. Ze względu na jasne przebarwienia liści należy go sadzić w cieniu lub półcieniu, na glebach umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. U egzemplarzy eksponowanych na słońce, przy niedoborze wody, białe fragmenty blaszek liściowych mogą ulegać poparzeniu. Dlatego odmiana ta najlepiej sprawdza się prowadzona przy pniach drzew, gdzie światło jest rozproszone i rzadko pada bezpośrednio na liście. Ponadto odmiana ta doskonale rozświetla i rozjaśnia cieniste zakątki ogrodu, nadaje się do stosowania jako roślina okrywowa pod koronami drzew i krzewów. Świetnie nadaje się do maskowania północnych ścian budynków gospodarczych, wiat śmietnikowych, garaży, murów, ogrodzeń, altan i płotów.