25 lutego 2019
Wrzosiec krwisty ‘Foxhollow’
Wrzosiec krwisty 'Foxhollow'
Wrzośce to niskie, poduchowate krzewinki z wyglądu bardzo podobne do wrzosów. Gatunkiem najczęściej uprawianym w kraju jest pochodzący z górskich regionów Europy Środkowej i Południowej wrzosiec krwisty, kwitnący obficie na przełomie lutego i marca. Dostępne w sprzedaży liczne odmiany wrzośca krwistego to rośliny wyjątkowo wdzięczne w uprawie, polecane do sadzenia na wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych.
Wrzosiec krwisty ‘Foxhollow’ to zimozielona krzewinka o złocistych liściach i jasnoróżowych kwiatach. Tworzy gęste, zwarte poduchy, dorasta do 15-20 cm wysokości i 30-40 cm średnicy. Drobne, igiełkowate listki są osadzone pojedynczo po 2-3 wokół cienkich, pokładających się po ziemi i z czasem zakorzeniających pędów. Młode przyrosty są brązowopomarańczowe, latem listki mają cytrynową barwę, jesienią nabiegają brązem i lekko ciemnieją. Wrzosiec ‘Foxhollow’ należy do grupy najwcześniej kwitnących roślin przedwiośnia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Kwiaty są zbudowane z czterech wolnych działek kielicha i zrośniętych ze sobą płatków korony, tworzących pękaty dzbanuszek, z którego wyrastają pylniki i długi słupek. W czasie kwitnienia nad roślinami pracowicie uwijają się wybudzone z zimowego letargu owady: pszczoły, trzmiele, motyle poszukujące ukrytego wewnątrz dzbanuszków słodkiego nektaru. Zaschnięte kwiaty pozostają na pędach, dlatego należy je usuwać zaraz po kwitnieniu. Zabieg ten sprzyja krzewieniu, tworzeniu nowych pędów i utrzymaniu zwartego pokroju w kolejnych latach. Wiosenne cięcie stymuluje tworzenie licznych pąków kwiatowych, wiążących się na jednorocznych przyrostach w drugiej połowie lata.
Wrzosiec krwisty dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, próchniczych, ale także ubogich w składniki pokarmowe, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie podłoża. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie tylko lekko ocienionych. Na gleba suchych wymaga podlewania, zwłaszcza wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty. Po posadzeniu zaleca się ściółkowanie gleby przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie pozwala ograniczyć parowanie wody z gleby, zachwaszczenie oraz sprzyja utrzymaniu kwaśnego pH podłoża. ‘Foxhollow’ to odmiana mrozoodporna, niemniej w bezśnieżne i mroźne zimy warto zabezpieczyć rośliny przed nadmierną transpiracją poprzez lekkie okrycie np. gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.
Wrzosiec krwisty ‘Foxhollow’ najpiękniej prezentuje się sadzony w nieregularnych grupach na wrzosowiskach, gdzie wczesną wiosną tworzy wyrazisty akcent kolorystycznych. Jasna barwa liści z daleka przyciąga uwagę. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Efektowne kompozycje tworzy z niskimi różanecznikami, azaliami, kalmią i pierisem.