14 września 2023

Zawilec mieszańcowy ‘Summer Breeze Snow’

Podziel się!

Anemone ×hybrida ‘Summer Breeze Snow’
Zawilec mieszańcowy ‘Summer Breeze Snow’

Zawilec to rodzaj botaniczny obejmujący około 60 gatunków roślin występujących w chłodniejszych strefach klimatycznych półkuli północnej. Rośliny te porastają lasy, łąki i górskie zbocza, kwitną w różnych porach roku, od wczesnej wiosny, jak występujący w krajowych lasach zawilec gajowy, przez lato, np. pochodzący z Himalajów zawilec czteropłatkowy, aż po jesień, na którą przypada kwitnienie zawilca mieszańcowego, zwanego także japońskim. Ten ostatni jest jednym z najciekawszych i najokazalszych gatunków, powstał ze skrzyżowania Anemone hupehensis var. japonica z Anemone vitifolia, obejmuje liczną grupę ozdobnych kultywarów ogrodowych, harakteryzujących się bujnym wzrostem – rośliny nierzadko w czasie kwitnienia osiągają ponad 1,2 m wysokości - oraz dużymi kwiatami o średnicy kilku cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub półpełne i najczęściej występują w jasnych tonacjach kolorystycznych – od białych, przez kremowe, po intensywnie różowe.

W zeszłym roku na krajowym rynku zadebiutował interesujący kultywar zawilca mieszańcowego ‘Summer Breeze Snow’, uzyskany w Holandii, w Polsce wprowadzony do handlu przez Vitroflorę Grupę Producentów Sp. z o.o.. Roślina ta swoją premierę miała podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, podczas której otrzymała wyróżnienie w Konkursie Roślinnych Nowości. Jury konkursu doceniło wyjątkowo zwartą formę nowej odmiany oraz jej wczesny termin kwitnienia.

Zawilec ‘Summer Breeze Snow’ jest jedną z najbardziej kompaktowych odmian zawilca mieszańcowego o białych kwiatach. Uwagę przyciąga estetycznym, ciemnozielonym ulistnieniem, na tle którego pięknie wyeksponowane są okazałe kwiaty. Roślina dorasta zaledwie do 45 cm wysokości w czasie kwitnienia. Wiosną z podziemnego, zdrewniałego kłącza wyrastają liście odziomkowe. Blaszki liściowe są złożone, trójdzielne, nieregularnie klapowane, o ząbkowanych łatkach. Liście łodygowe mają krótkie ogonki, są również podzielone, ale mniejsze od liści odziomkowych. W łagodne zimy liście pozostają półzimozielone. Łodygi są sztywne i wyprostowane, na ich wierzchołkach tworzą się kuliste, ozdobne pąki kwiatowe. Kwiaty mają około 5 cm średnicy, są pojedyncze, zbudowane z 5 nieregularnych, białych listków okwiatu otaczających żółte pręciki. Słupki są początkowo zielone, ale w miarę dojrzewania żółkną, przypominają one miniaturową zielona piłeczkę, bo osadzone są na kulistym dnie kwiatowym. Kwitnienie rozpoczyna się na przełomie lipca i sierpnia, około 3 tygodnie wcześniej niż klasyczne odmiany zawilców jesiennych,  i trwa aż do pierwszych jesiennych chłodów. Odmiana nadaje się do uprawy w pojemnikach, jest doskonałą rośliną do ogrodów i terenów zieleni. Wymaga miejsc półcienistych, gleb żyznych, próchniczno-gliniastych, stale wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Jest odporna na mróz, ale w chłodniejszych rejonach kraju rośliny warto okrywać na zimę suchymi liśćmi lub stroiszem, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu.

Jest to piękna bylina do stosowania na lekko cienistych rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, zwłaszcza utrzymywanych w charakterze ogrodów angielskich. Doskonale komponuje się z innymi bylinami. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, ale ciekawiej prezentuje się w niewielkich grupach liczących 2-3 rośliny. Dobrze komponuje się z tawułkami Arendsa, paprociami i innymi bylinami wymagającymi lekko kwaśnego podłoża. Kwiaty nadają się do ścinania i wykorzystywania w bukietach, chociaż niestety ich trwałość jest krótka.