19 czerwca 2018
Żylistek pośredni 'Strawberry Fields'
Deutzia ×hybrida 'Strawberry Fields'
żylistek pośredni 'Strawberry Fields'
Żylistki to jedne z mniej popularnych, ozdobnych krzewów liściastych, które zdecydowanie zasługują na szersze upowszechnienie w Polsce. Rośliny te pochodzą z Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej. Ogrodnicy cenią je za obfite, atrakcyjne kwitnienie oraz ładne ulistnienie.
Jednym z najcenniejszych (choć wcale nie najnowszych) żylistków, polecanych do sadzenia jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych, jest uzyskana w latach osiemdziesiątych XX wieku odmiana żylistka pośredniego o wdzięcznej nazwie ‘Strawberry Fields’ (z j. angielskiego - poziomkowe pole). Krzew ten zwraca uwagę ciemnoróżowymi w pąkach kwiatami – najciemniejszymi u dotychczas znanych żylistków. Rośnie silnie, osiągając po kilku latach uprawy 2-3 m wysokości. Początkowo tworzy wyprostowane, sztywne pędy, które z wiekiem (pod ciężarem kwiatów) wyginają się łukowato na zewnątrz. Jasnozielone, matowe i szorstkie w dotyku liście są dosyć szerokie, ostro zakończone, na brzegu piłkowane, mają 8-10 cm długości. Duże kwiaty po rozwinięciu mają około 3-3,5 cm średnicy, a swoim kształtem przypominają gwiazdki. Ich płatki są intensywnie różowe z wyraźnie jaśniejszym, prawie białym brzegiem. W środku kwiatów znajdują się żółte pręciki. Kwiaty są zebrane w duże, wiechowate kwiatostany. Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są ciemnoróżowe – swoim kształtem przypominają poziomki, stąd właśnie nazwa odmiany. Krzew kwitnie obficie przez cały czerwiec. Ponieważ pąki kwiatowe tworzą się na pędach dwuletnich i starszych, krzewów nie przycina się.
W razie potrzeby usuwa się jedynie stare, osłabione lub chore pędy w ramach tzw. cięcia sanitarnego.
Żylistek pośredni ‘Strawberry Fields’ nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, z wyjątkiem podłoży suchych, piaszczystych lub bardzo mokrych. Preferuje stanowiska słoneczne oraz miejsca zaciszne, osłonięte od silnego wiatru. Odmiana charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, choć w ostre zimy (zwłaszcza na wschodzie kraju) może częściowo przemarzać. Jednak nawet w takim przypadku dobrze się regeneruje (po silnym przycięciu), choć już nie zakwitnie w danym roku.
Żylistki warto sadzić w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz parkach. Ładnie prezentują się sadzone pojedynczo, w grupach lub kompozycjach z innymi krzewami o ozdobnych kwiatach i liściach. Odmiana ‘Strawberry Fields’ uzyskała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – Award of Garden Merit, przyznawane roślinom o szczególnych walorach dekoracyjnych, które są jednocześnie nietrudne w utrzymaniu, odporne na choroby i szkodniki.