15 kwietnia 2020

Żywotnik zachodni 'Danica'

Podziel się!

Thuja occidentais 'Danica '
Żywotnik zachodni 'Danica'

Żywotnik zachodni ‘Danica’ to obecnie jedna z najbardziej cenionych, kulistych odmian żywotnika o wolnym tempie wzrostu, łatwo dostępna w większości polskich szkółek i centrów ogrodniczych. Swoją popularność zawdzięcza kompaktowym rozmiarom oraz małym wymaganiom uprawowym. Wprawdzie nie jest to nowa odmiana, bo została w wyselekcjonowana spośród siewek żywotnika zachodniego w duńskiej szkółce Arne Jensena w 1948 roku, ale zainteresowane nią wyraźnie wzrosło w ostatnich latach.
‘Danica’ jest odmianą, która nie tworzy przewodnika. Dzięki temu wszystkie jej gałęzie rosną równorzędnie, a krzew w sposób naturalny przyjmują formę kuli. Po 10 latach uprawy roślina osiąga około 0,4 m średnicy. Z wiekiem robi się lekko spłaszczona. Gałązki są ułożone muszelkowato, zachodzą na siebie, są pokryte zielonymi łuskami pełniącymi funkcje asymilacyjne. Młode przyrosty są soczyście zielone, starsze gałązki uzyskują barwę ciemnozieloną, a na zimę wierzchołki pędów przybierają miedziane zabarwienie.
Żywotnik zachodni ‘Danica’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko nieznacznie ocienionych. Krzew tworzy dosyć płytki, ale rozległy system korzeniowy. Dlatego żywotniki lubią ściółkowanie podłoża przekompostowaną korą sosnową, która pozwala dłużej utrzymać wilgoć w glebie. Krzewy można sadzić także na glebach słabszych, ale wówczas wymagają podlewania w czasie suszy i jedno lub dwukrotnego nawożenia w maju i czerwcu. Poza tym rośliny nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie wegetacyjnym. Zimą, po intensywnych opadach śniegu, warto zgarniać jego nadmiar z powierzchni krzewów. Ciężki mokry śnieg może bowiem powodować, że rośliny ulegną deformacji.
‘Danica’ to odmiana zdrowa, łatwa w uprawie, odporna na mróz. Nadaje się do stosowania zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni osiedlowej oraz parkowej. Dzięki regularnej, kulistej formie doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach francuskich i barokowych, gdzie z powodzeniem może zastąpić bukszpan, dziesiątkowany w ostatnich latach przez gąsienice ćmy bukszpanowej. Efektownie prezentuje się sadzona w grupach, np. po obu stronach podjazdów, ścieżek lub alejek parkowych. Doskonale nadaje się do sadzenia przy kościołach i na cmentarzach, w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Może być też uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.