19 października 2021

Żywotnik zachodni ‘Jantar’

Podziel się!

Thuja occidentalis ‘Jantar’
Żywotnik zachodni
‘Jantar’

Żywotnik zachodni jest chyba nadal najpopularniejszym krzewem iglastym uprawianym w przydomowych ogrodach. Doskonale nadaje się do tworzenia zielonych ogrodzeń – swobodnych lub formowanych żywopłotów. Wśród setek odmian ozdobnych żywotnika zachodniego warto zwrócić uwagę na polską odmianę ‘Jantar’ o żółtej barwie gałązek. Roślina ta została wyselekcjonowana na początku XXI wieku przez Jakuba Jabłońskiego, w szkółce Green Market. Na rynku zadebiutowała w 2010 roku, a rok później została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie”, zainteresowując jurorów i publiczności swoją kolorystyką.

Odmiana charakteryzuje się ładnym, zwartym pokrojem oraz jasną, żółtą barwą gałązek utrzymującą się przez cały okres wegetacji. Rośnie szybko, po 10 latach uprawy osiąga około 1,5-2 m wysokości. Roślina tworzy stożkowatą koronę, gałązki ma silnie spłaszczone, pokryte złocistymi łuskami. Gałązki położone w głębi krzewów są jaśniejsze, cytrynowożółte lub bladozielone. Zimą rośliny przybierają bursztynową barwę.

Żywotnik zachodni ‘Jantar’ jest dobrze przystosowany do uprawy w Polsce, w pełni odporny na mróz, ma niewielkie wymagania w stosunku do gleby. Roślina tworzy dosyć płytki system korzeniowy, dlatego sadzona na glebach lekkich, łatwo i szybko wysychających, wymaga podlewania. W przeciwnym razie przyrasta powoli i wcześnie zaczyna tworzyć szyszki. Rośliny należy sadzić na stanowiskach nasłonecznionych, wówczas barwa młodych przyrostów jest intensywnie żółta. Krzewy szybko regenerują się po przycięciu, w ich gęstych koronach chętnie gniazdują ptaki.

Odmiana ’Jantar’ jest zdrowa, wolna od szkodników i chorób. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, w grupach, w formie żywopłotów lub szpalerów. Efektownie prezentują się egzemplarze sadzone w luźnych grupach, po 3-5 sztuk, na tle trawnika lub innych drzew czy krzewów o ciemnym, zielonym ulistnieniu. Krzew nadaje się do aranżowania niewysokich osłon wiatrowych, a także do ukrywania lub zasłaniania mało estetycznych ścian budynków, śmietników czy ogrodzeń. Sprawdza się nie tylko w ogrodach prywatnych, ale też w zieleni osiedlowej i parkowej.