KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2020 Wyniki Konkursu Roślin Nowości

ZŁOTY MEDAL

 PERSIAN SPIRE® ‘JLPN01’ PBR

Zgłaszający: Szkółka PIECH

SREBRNY MEDAL

ZWYCIĘZCA PLEBISCYTU INTERNETOWEGO

2020- Konkurs Roślin Nowości

Konkurs Roślin Nowości jest organizowany w ramach ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA ONLINE.

Celem konkursu jest szeroka promocja nowych, interesujących i o dużym potencjale handlowym drzew, krzewów, pnączy i bylin. W tym roku po raz kolejny rośliny zostaną ocenione przez międzynarodowe jury. W ramach promocji zgłoszonych do konkursu roślin swojego laureata wybiorą także przedstawiciele mediów branżowych, poprzez głosowanie mailowe, oraz ogrodnicy i miłośnicy roślin, w plebiscycie organizowanym na facebooku i/lub Instagramie.

Zgodnie z regulaminem konkursu, za nowości uważa się nowe taksony, które zostały wprowadzone do produkcji i/lub są sprzedawane w Polsce nie dłużej niż 5 lat. W konkursie nie mogą brać udziału odmiany, które pojawiły się już w poprzednich edycjach. Szczegółowe wymagania i kryteria oraz informacja, kto może zgłosić rośliny do konkursu, znajdują się w regulaminie.

Zapraszamy do zapoznania się z odmianami zakwalifikowanymi do tegorocznej edycji KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI.

Organizatorzy
Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni


Lista roślin zakwalifikowanych do KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2020:

2020-Jury Konkursu Roślin Nowości

Alicja Cecot
Dziennikarka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.

Hanna Grzeszczak-Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

Marek Jezierski
Dziennikarz

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”.  Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”. Laureat Honorowego Zielonego lauru za  upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.


Mirosław Łakomiec
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest właścicielem firmy handlowej ACM Agrocentrum zajmującą się sprzedażą detaliczną i hurtową produktów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Współpracuje od wielu lat z angielskim stowarzyszeniem producentów GARDENEX. Uczestnik wielu międzynarodowych targów i wystaw ogrodniczych. Obecnie Prezes Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.


Marketa Machackova
Instytut Botaniki, Czeska Akademia Nauk, Pruhonice, Czechy

Kurator kolekcji puli genów rodzaju Iris, Paeonia, Rosa Hemerocallis Ogrodu Botanicznego w Pruhonicach. Opiekun kolekcji irysów syberyjskich oraz liliowców. Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Członek Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Irysowego oraz Związku Czeskich Ogrodów Botanicznych. Zaangażowana w Czeski Program Zachowania oraz Użytkowania Źródeł Genów Roślin i Agrobioróżnorodności. Autor publikacji dedykowanych liliowcom.


dr hab. inż. Marta J. Monder
PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, doktor nauk rolniczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 1998 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN, gdzie założyła Kolekcję Narodową Odmian Uprawnych Róż, a w 2018 pierwszy w Polsce Ogród Testowy Nowych Odmian Róż (Warsaw Rose Trials Garden, zatwierdzony przez World Federation of Rose Societies). Od 2017 roku kierownik Zespołu Kolekcji Dendrologicznych, które rewitalizuje i rozwija. Prowadzi badania dotyczące rodzaju Rosa. Autorka kilkuset artykułów popularno-naukowych, specjalistycznych i kilkudziesięciu naukowych oraz kilku książek, prelegentka wielu konferencji. Organizuje regularnie spotkania popularyzujące róże, rośliny ozdobne i wiedzę z zakresu botaniki. Członek International Society for Horticultural Science, Historic Rose Group (RHS), Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Róż.

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

Maja Popielarska
Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

dr Wiesław Szydło
Przewodniczący jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.

Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY®

Polska odmiana aktinidii wyselekcjonowana w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie pod Warszawą. Jest to pnącze o dwubarwnych liściach i smacznych owocach, łączce cechy rośliny ozdobnej i użytkowej. Roślina tworzy wiotkie pędy owijające się wokół podpór, rośnie powoli, dorasta do 4 m wysokości. Liście lancetowate, 5-10 cm długości i 2-4 cm szerokości, zielone z nieregularną, żółtocytrynową obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwiaty niewielkie, białe, 1-2 cm średnicy, rozwijają się w czerwcu. Odmiana partenokarpiczna, samopłodna. Owoce to jadalne, zielone jagody 2-cm długości i 1,5-cm szerokości, w smaku przypominają kiwi. Nadają się do jedzenia wraz ze skórką, mają cytrynowy posmak. Dojrzewają pod koniec września i w październiku, po dojrzeniu utrzymują się na pędach. Pnącze rozpoczyna owocowanie w 2-3 roku po posadzeniu. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych, gleb żyznych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Roślina wytrzymuje zimą spadki temperatury do około -22°C (strefa 6b), ale jest wrażliwa na wiosenne przymrozki. Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach z siatki, a także do prowadzenia na drutach rozciągniętych pomiędzy słupami. Odmiana szczególnie przydatna do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach.

Hodowca: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k.

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Alstremeria INDIAN SUMMER® ‘Tesronto’ PBR

WYRÓŻNIENIE

Alstroemeria Indian Summer® ‘Tesronto’ PBR
alstremeria  Indian Summer® ‘Tesronto’ PBR

Bylina o atrakcyjnych, egzotycznych kwiatach i zwartym pokroju, dorasta do 60-90 cm wysokości. Odmiana z serii SUMMER PARADISE®, tworzy bulwiaste kłącza, z których wiosną wyrastają czekoladowobordowe łodygi i liście, w miarę wzrostu rozchylające się na boki. Liście lancetowate, całobrzegie, kwiaty trójbarwne, czerwono-pomarańczowo-żółte, nakrapiane, zebrane w baldachowate kwiatostany na szczytach łodyg. Kwitnie obficie od czerwca do jesieni. Na zimę część nadziemna zamiera. Alstremeria wymaga stanowiska zacisznego, osłoniętego od wiatru, słonecznego do lekko ocienionego, gleby żyznej, próchnicznej, wilgotnej ale przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Może być uprawiana w gruncie w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju albo w dużych pojemnikach trzymanych na balkonach i tarasach, chowanych na zimę do pomieszczeń. Roślina wytrzymuje spadki temperatury do około -15°C (strefa 7a), jesienią wymaga przykrycia grubą warstwą kory (10-15 cm). Rośliny uprawiane w pojemnikach należy zimować w pomieszczeniach o temperaturze około 0°C (może to być np. nieogrzewana piwnica, garaż). Roślinę można uprawiać na kwiat cięty.

Hodowca: Horti Partners V.O.F.

Wprowadzenie na rynek: 2012 r.

Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Berberys Thunberga ‘Anna‘ PBR

Polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka w szkółce w Krzywaczce pod Krakowem, charakteryzująca się ciekawie wybarwionymi, dwukolorowymi liśćmi. Karłowy krzew o zwartym, płaskokulistym pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy osiąga około 30 cm wysokości. Pędy liczne, wzniesione, gęsto ułożone obok siebie. Liście łopatkowate, żółte z charakterystycznym pomarańczowym rumieńcem na brzegach. Drobne żółte kwiaty pojawiają się wiosną wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce, w postaci małych owalnych jagód, dojrzewając czerwienieją. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do małych ogrodów, uprawy na rabatach i sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Świetna roślina do tworzenia barwnych kompozycji z innymi niskimi krzewami i bylinami.

Hodowca: Janusz Szewczyk

Wprowadzenie na rynek: 2016 r.

Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk, 32-442 Krzywaczka 289, Polska

Berberys Thunberga ‘Lime Star‘ PBR

Berberis thunbergii ‘Lime Star‘ PBR

Polska karłowa odmiana berberysu wyhodowana przez Janusza Szewczyka w szkółce w Krzywaczce pod Krakowem, charakteryzuje się bardzo gęstym, płaskokulistym pokrojem, przypominającym odmianę ‘Kobold’, ale ma żółte liście. Tempo wzrostu wolne, po 6 latach uprawy krzew osiąga 50-60 cm szerokości i około 30 cm wysokości. Pędy liczne, wzniesione, gęsto ułożone obok siebie. Liście owalne, łopatkowate, o gładkich brzegach, cytrynowożółte. Najmłodsze przyrosty delikatnie pomarańczowe, starsze liście w głębi krzewu limonkowe. Drobne żółte kwiaty pojawiają się wiosną, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce, w postaci małych owalnych jagód, dojrzewając czerwienieją. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do małych ogrodów, do tworzenia niskich obwódek rabat, uprawy w ogrodach skalnych i w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Świetna roślina do tworzenia barwnych kompozycji z innymi niskimi krzewami i bylinami o ciemnym ulistnieniu.

Hodowca: Janusz Szewczyk

Wprowadzenie na rynek: 2016 r.

Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk, 32-442 Krzywaczka 289, Polska

Budleja Davida ROCKETSTAR INDIGO® ‘SMNBDBT’ PBR

Kompaktowy krzew liściasty o bardzo dużych, ciemnoniebieskich kwiatostanach ładnie prezentujących się na tle szarozielonych liści. Odmiana charakteryzuje się niskim i zwartym pokrojem, dorasta do 1 m szerokości i 60 cm wysokości. Liście sezonowe, szeroko lancetowate, ciemnozielone, od spodu srebrzyste, pokryte białym kutnerem. Kwiaty ciemnoniebieskie z pomarańczowym oczkiem, pachnące, zebrane w wydłużone, wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów. Krzew zakwita w lipcu, kwiaty pojawiają się sukcesywnie do późnej jesieni, przyciągają liczne motyle i inne owady zapylające. Roślina wymaga gleb żyznych, dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, stanowisk ciepłych, słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C (strefa 6b). Nadaje się do sadzenia na rabatach, pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z krzewami i bylinami oraz uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Odmiana nagrodzona w 2018 r. złotym medalem na  międzynarodowych targach Plantarium w Holandii.

Hodowca: Timothy D. Wood

Wprowadzenie na rynek: 2017 r.

Zgłaszający: Szkółki Kurowscy, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Hortensja bukietowa LIVING PINK & ROSE ‘LC NO14’ PBR

Hydrangea paniculata LIVING PINK & ROSE ‘LC NO14’ PBR

Szybko rosnący krzew liściasty osiągający wysokość około 1,3 m i średnicę 1,2 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, na końcach zaostrzone, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w duże wiechowate kwiatostany tworzące się na szczytach pędów. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Kwiatostany początkowo są białe, następnie zaczynają różowieć. Najpierw przebarwiają się kwiaty u nasady, potem coraz wyżej, najpóźniej przebarwia się wierzchołek wiechy. We wrześniu kwiatostany stają się jaskraworóżowe. Po przekwitnieniu kwiaty zasychają, ale nadal zdobią krzew, niemal przez całą jesień i zimę. Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach, w ogrodach przydomowych, na działkach i zieleni osiedlowej. Kwiatostany można ścinać, wstawiać do wazonów oraz zasuszać.

Hodowca: Alex Frederick Schoemaker

Wprowadzenie na rynek: 2018 r.

Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hortensja bukietowa LIVING PINKY PROMISE ‘LC NO12’ PBR

Hydrangea paniculata LIVING PINKY PROMISE ‘LC NO12’ PBR

Kompaktowy krzew liściasty dorastający do 0,8 m wysokości i osiągający średnicę 0,7 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, na końcach zaostrzone, wyjątkowo ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnienie trwa całe lato. Kwiatostany w lipcu są białe, w sierpniu nabierają lekko różowego koloru, a we wrześniu stają się intensywnie ciemnoróżowe. Po przekwitnieniu zaschnięte kwiatostany nadal stanowią ozdobę krzewu. Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i na terenach zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Hodowca: Alex Frederick Schoemaker

Wprowadzenie na rynek: 2018 r.

Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hortensja bukietowa LIVING ROYAL FLOWER ‘LC NO6’ PBR

Hydrangea paniculata LIVING ROYAL FLOWER ‘LC NO6’ PBR

Szybko rosnący krzew liściasty osiągający wysokość około 1 m i średnicę 75 cm. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, na końcach zaostrzone, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w bardzo duże stożkowate kwiatostany rozwijające się na szczytach pędów. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Kwiatostany początkowo są seledynowe, następnie zaczynają robić się kremowe, a na przełomie lipca i sierpnia stają się lekko różowe. Po przekwitnieniu kwiaty zasychają, ale nadal zdobią krzew, niemal przez całą jesień i zimę. Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach, w ogrodach przydomowych, na działkach i terenach zieleni osiedlowej. Kwiatostany można ścinać, wstawiać do wazonów oraz zasuszać.

Hodowca: Alex Frederick Schoemaker

Wprowadzenie na rynek: 2018 r.

Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hortensja ogrodowa BELLA PESCHE ‘HORE1644’ PBR

Hydrangea macrophylla BELLA PESCHE ‘HORE1644’ PBR

Kompaktowa odmiana hortensji ogrodowej o pastelowych kwiatach zmieniających barwę w trakcie kwitnienia. Jest to krzew o wzniesionych, słabo rozgałęzionych pędach i zwartym pokroju, dorasta do 1 m wysokości i osiąga podobną szerokość. Liście sezonowe, zielone, eliptyczne. Kwiaty wyłącznie sterylne, zebrane na szczytach pędów w duże kuliste kwiatostany. Początkowo seledynowe, następie delikatnie różowiejące, łososiowe, pod koniec kwitnienia ceglasto czerwone. Krzew zakwita w lipcu, kwiatostany pozostają ozdobne do późnej jesieni. Ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się latem i rozwijają dopiero w kolejnym sezonie, krzewy należy sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru i zabezpieczyć przed przemarzaniem – obsypać podstawy pędów korą sosnową. Odporność na mróz umiarkowana (strefa 6b). Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych w cieplejszej, zachodniej części kraju, oraz w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń o temperaturze około 0°C. Odmiana wyróżniona w 2020 roku srebrnym medalem w konkursie nowości Royal Boskoop Horticultural Society Spring Challenge.

Hodowca: Lendert de Vos B.V.

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hortensja ogrodowa MAGICAL JEWEL ‘HORE140103’ PBR

Hydrangea macrophylla MAGICAL JEWEL ‘HORE140103’ PBR

Kompaktowa odmiana hortensji ogrodowej z grupy Magical®, charakteryzuje się nie tylko bardzo zwartym pokrojem, ale i dużą liczbą wytwarzanych pędów. Krzewy dorastają do 1 m wysokości i osiągają podobną szerokość. Pędy są proste, sztywne, słabo rozgałęzionych. Liście sezonowe, zielone, eliptyczne. Kwiaty wyłącznie sterylne, zebrane na szczytach pędów w duże kuliste kwiatostany. Początkowo limonkowo-zielone, w trakcie rozwoju i kwitnienia przyjmują różne barwy: odcienie różu, zieleni, fioletu, a pod koniec lata stają się czerwone. Krzew zakwita w lipcu,  kwiatostany pozostają ozdobne do późnej jesieni. Ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się latem i rozwijają dopiero w kolejnym sezonie, krzewy należy sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych zimą od wiatru i zabezpieczyć przed przemarzaniem – obsypać podstawy pędów korą sosnową. Odporność na mróz umiarkowana (strefa 6b). Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych w cieplejszej, zachodniej części kraju, oraz w pojemnikach chowanych na zimę do nieogrzewanych pomieszczeń o temperaturze około 0°C. Odmiana wyróżniona w 2020 roku brązowym medalem w konkursie nowości Royal Boskoop Horticultural Society Spring Challenge.

Hodowca: Lendert de Vos

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Jeżówka ‘Tweety’ PBR

Echinacea ‘Tweety’ PBR

Niska odmiana jeżówki, dorastająca zaledwie do 20 cm wysokości i osiągająca szerokość 15 cm,  o wyprostowanych i sztywnych pędach oraz dużych, żółtych kwiatach języczkowatych. Bylina ta wytwarza wiosną rozetę ciemnozielonych, lancetowatych i szorstkich w dotyku liści, z której na początku lata wyrastają pędy kwiatostanowe zwieńczone kwiatostanami w formie koszyczków. Koszyczki mają charakterystyczne wypukłe dno kwiatowe z pomarańczowymi, maczugowatymi plewkami, spomiędzy których wyrastają drobne i niepozorne kwiaty rurkowate o żółtych pręcikach i seledynowych słupkach. Na brzegach kwiatostanów znajdują się okazałe, złociste kwiaty języczkowate. Bylina kwitnie od lipca do września, wabi motyle oraz inne owady zapylające. Wymaga stanowisk słonecznych, gleby umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej. Jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Dzięki kompaktowej formie odmiana ta doskonale nadaje się do uprawy w donicach i skrzynkach ustawianych na balkonach i tarasach oraz na rabatach i kwietnikach w ogrodach przydomowych, osiedlowych oraz na terenach zieleni publicznej.

Hodowca: Derrick Cornelis Bol

Wprowadzenie na rynek: 2018 r.

Zgłaszający: Szkółka PIECH, ul. Polna 1, 24-130 Końskowola, Polska

Klon czerwony REDPOINTE® ‘Frank Jr’ PBR

Klon czerwony (Acer rubrum) REDPOINTE® ‘Frank Jr’ PBR

Amerykańska odmiana klonu czerwonego, wyróżniająca się zdrowym ulistnieniem, polecana do sadzenia w miastach jako drzewo przyuliczne. W przeciwieństwie do gatunku, jego liście nie ulegają chlorozom i żółknięciu w przypadku uprawy na glebach o nieodpowiednim, zbyt wysokim pH. Średniej wielkości drzewo, dorastające do 15 m wysokości, o silnym przewodniku oraz regularnie ułożonych gałęziach, które w naturalny sposób tworzą szeroką, stożkowatą  koronę. Liście trójklapowe, na brzegach nieregularnie ząbkowane, u nasady sercowate, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, matowe, wyrastają na długich, 10-centymetrowych, czerwonych ogonkach. Klapy są krótkie i trójkątne. Liście zdrowe, przez cały sezon zielone, jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Drzewo o podwyższonej odporność na antraknozę oraz ataki przędziorków i skoczków. Klon czerwony preferuje gleby kwaśne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5a), polecana do sadzenia w parkach, ogrodach oraz na terenach zieleni miejskiej i osiedlowej.

Hodowca: Keith S. Warren, J. Frank Schmidt & Son Co.

Wprowadzenie na rynek: 2012 r.

Zgłaszający: Minier Solutions pro (Hortival Difusion SAS) 25 route les fontaines de l'Aunay Beaufort en Anjou, Francja

Kuklik ‘Bohema Pink’ PBR

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

Geum ‘Bohema Pink’ PBR

Polska odmiana kuklika, wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego w szkółce w Skubiance. Jest to kępiasta bylina tworząca wiosną rozety ciemnozielonych, złożonych liści, spośród których wyrastają purpurowe, rozgałęzione pędy kwiatostanowe zwieńczone kwiatami. Kwiaty są bardzo duże, największe, jeśli  porównać ogrodowe odmiany kuklika; mają do 5 cm średnicy, są półpełne, różowe, charakterystycznie skierowane ku górze i na boki. Płatki korony są pomarszczone i pofalowane, otaczają zebrane w środku żółte pręciki i słupki. W porównaniu ze starszymi odmianami kuklika, ‘Bohema Pink’ zakwita wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja. W czasie kwitnienia osiąga 30-40 cm wysokości. Cała roślina pokryta jest miękkimi włoskami. Bylina odporna na mróz (strefa 5b). Najlepiej rośnie na glebach świeżych, lekko wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Polecana do sadzenia na rabatach i kwietnikach, w kompozycjach naturalistycznych. Bardzo dobrze sprawdza się w towarzystwie niskich traw oraz płożących się bylin.

Hodowca: Przemysław Godlewski

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, 05-140 Serock, Polska

Parocja perska PERSIAN SPIRE® ‘JLPN01’ PBR

Wolno rosnące drzewo liściaste o wąskim, kolumnowym pokroju, osiągające po 7 latach uprawy  około 2 m wysokości. Tworzy krótki pień pokryty łuszczącą się, wielobarwną korą, ozdobną w okresie bezlistnym. Wszystkie gałęzie wzniesione, liście jajowate, węższe i drobniejsze niż u innych odmian parocji. Z wierzchu liście błyszczące, od spodu matowe. Młode liście ciemnofioletowe, latem jasnozielone z bordową obwódką, jesienią przebarwiające się na żółto, pomarańczowo i czerwono. W naszych warunkach klimatycznych nie kwitnie lub kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty są małe, ukryte w brązowych przysadkach, pojawiają się przed rozwojem liści. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), suszę i zanieczyszczenie powietrza. Toleruje większość gleb ogrodowych, ale nie lubi podłoży zasadowych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych w ogrodach przydomowych i osiedlowych. Może być uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Hodowca: John Lewis

Wprowadzenie na rynek: 2015 r.

Zgłaszający: Szkółka PIECH, ul. Polna 1, 24-130 Końskowola, Polska

Powojnik ‘Golden Dream’ PBR

BRĄZOWY MEDAL

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

Clematis ‘Golden Dream’ PBR

Polska odmiana powojnika z Grupy Atragene o półpełnych, żółtych kwiatach, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce w Pruszkowie pod Warszawą. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, wspina się za pomocą chwytnych ogonków liściowych. Liście złożone, trójlistkowe, ciemnozielone. Kwiaty półpełne lub pełne, początkowo limonkowożółte, o średnicy 7-9 cm, jedne z większych w tej grupie powojników, dzwonkowate, osadzone na purpurowych szypułkach, przyjemnie grejpfrutowo pachnące. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z 4 lancetowatych, lekko pofalowanych i ostro zakończonych działek oraz 10-25 prątniczek. Prątniczki są zwężone, wydłużone, mogą być dłuższe od zewnętrznych działek, a ich wierzchołki są uniesione. W trakcie kwitnienia kwiaty stają się bardziej żółte, a u nasady prątniczek i wzdłuż nerwu głównego pojawia się bordowe przebarwienie. Pnącze kwitnie najobficiej w maju oraz, ponownie, lecz mniej obficie, latem. Odmiana mrozoodporna (strefa 4), mało wymagająca, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień. Nie wymaga cięcia. Odmiana przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

Hodowca: Szczepan Marczyński

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Przetacznik kłosowy ‘Anniversary Rose’ PBR

Veronica spicata ‘Anniversary Rose’ PBR

Niska, krzaczasta bylina o bardzo licznych różowych kwiatach, osiągająca 20-30 cm wysokości w czasie kwitnienia. Roślina tworzy rozety ciemnozielonych, lancetowatych, karbowanych na brzegach liści, z których wyrastają krótkie łodygi zwieńczone smukłymi, spiczastymi kwiatostanami w kształcie kłosów. Kwiaty ciemnoróżowe, wyraziste, drobne, zebrane w nierozgałęzione, wąskie grona. W czasie, gdy rozwijają się pierwsze, położone niżej  pąki kwiatowe, wierzchołki kwiatostanów są jeszcze soczyście zielone, co daje ciekawy kontrast kolorystyczny. Z kątów liści łodygowych, poniżej kwiatostanu wierzchołkowego wyrastają krótsze kwiatostany boczne. Roślina zakwita pod koniec czerwca i kwitnie do sierpnia. Odmiana odporna na mróz (strefa 3), preferuje stanowiska słoneczne, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Polecana do sadzenia na rabatach i kwietnikach oraz do uprawy w donicach lub skrzynkach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Florensis

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, ul. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Róża MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR

SREBRNY MEDAL
WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

Rosa MAJA BABYLON EYES ‘Intereybabjam’ PBR

 

Róża wielokwiatowa z serii Babylon Eyes® o półpełnych żółtych kwiatach z wyrazistym, ciemnym oczkiem. Zwarty krzew o półkulistym pokroju, wolnym tempie wzrostu i długim okresie kwitnienia, dorasta do 60 cm wysokości. Liście nieduże, złożone, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty zbudowane z kilkunastu żółtokremowych płatków o delikatnie pofalowanych brzegach, z charakterystycznie zabarwionymi na purpurowo nasadami, które tworzą atrakcyjne oczko. W pełni rozwinięte kwiaty ukazują żółte znamiona słupków otoczone czerwonymi pręcikami. Krzew kwitnie od czerwca do września. Odmiana polecana do sadzenia na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, przepuszczalnych. Toleruje suszę i jest odporna na mróz (strefa 6a). Rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz na rabatach w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni osiedlowej oraz miejskich kwietnikach.

Hodowca: Interplant Roses B.V.

Wprowadzenie na rynek: 2016 r.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska

Róża ZEPETI® ‘Meibenbino’ PBR

Rosa ZEPETI® ‘Meibenbino’ PBR

Obficie kwitnąca róża miniaturowa o krótkich, wzniesionych pędach oraz intensywnie czerwonych, niedużych kwiatach. Dorasta do 70 cm wysokości. Liście są drobne, ciemnozielone, błyszczące, zdrowe. Kwiaty pełne, czerwone, zbudowane z około 25 płatków, po rozwinięciu mają do 5 cm średnicy. Kwiaty tworzą się pojedynczo lub są zebrane po 2 lub 3 na końcach pędów. Roślina zakwita obficie w czerwcu, powtarzając kwitnienie aż do jesieni. Odmiana zdrowa, wykazuje dużą odporność na porażenie mączniakiem prawdziwym i czarną plamistością, dobrze znosi letnie upały i mróz (strefa 5a). Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Odmiana polecana do uprawy w donicach na balkonach i tarasach, do dekoracji wnętrz, oraz do sadzenia na ogrodowych rabatach w towarzystwie niskich bylin i krzewów.

Hodowca: Alain Antoine Meilland, Meilland International S.A.

Wprowadzenie na rynek: 2019 r.

Zgłaszający: PLANTPOL Sp. z o.o., Jezioro 33-35, 32-600 Oświęcim, Polska

Różanecznik ‘Devin’ PBR

ZWYCIĘZCA INTERNETOWEGO PLEBISCYTU

Rhododendron ‘Devin’ PBR

Późno kwitnąca odmiana z grupy różaneczników wielkokwiatowych o kolorowych i silnie pachnących kwiatach. Szybko rosnący, zimozielony krzew o wzniesionym, gęstym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy 1,1 m wysokości. Liście wydłużone, skórzaste, intensywnie zielone, błyszczące. Kwiaty różowofioletowe, dzwonkowate, mają około 8 cm średnicy, zebrane są na szczytach pędów w kopułkowate kwiatostany. Kwiaty po rozwinięciu szeroko otwarte, w środku białoróżowe z dużym, purpurowym rysunkiem na górnym płatku, tworzącym atrakcyjne oczko, oraz długim, białym, wygiętym do góry słupkiem i białymi nitkami pręcików. Rośliny zakwitają w czerwcu. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b). Wymaga gleb kwaśnych, najlepiej próchniczych, torfowych, stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk półcienistych. Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach, na terenach zieleni miejskiej.

Hodowca: Michal Severa, The Silva Tarouca Research Institute for Landscape and Ornamental Gardening

Wprowadzenie na rynek: 2017 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska, ul. Górna 50, 95-050 Konstantynów Łódzki, Polska

Szałwia omszona BLUE MARVEL ‘Balsalarv’ PBR

Salvia nemorosa BLUE MARVEL ‘Balsalarv’ PBR

Niska, kompaktowa bylina o wyprostowanym pokroju i dużych niebieskich kwiatach, niezawodnie powtarzająca kwitnienie. W czasie kwitnienia osiąga 25-30 cm wysokości. Tworzy nieduże, eliptyczne liście o karbowanych brzegach. Blaszki liściowe są zielone i pomarszczone. Kwiaty są bardzo duże, uznawane za jedne z największych u szałwii omszonej, grzbieciste, ciemnoniebieskie, zaopatrzone w różowofioletowe podsadki, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu wabiąc pszczoły i motyle. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych i ponownego kwitnienia. Bylina tolerancyjna względem podłoża, dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych do suchych, na stanowiskach  słonecznych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5). Polecana do sadzenia w grupach na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych; nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Christa Kievit, Ball Horticultrural Company

Wprowadzenie na rynek: 2016 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, ul. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska