KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2016 - Konkurs Roślin Nowości


Jury Konkursu Roślin Nowości

24. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, 1-3 września 2016 r.

Dnia 31 sierpnia 2016 Jury w składzie:

  • Wiesław Gawryś – Ogród Botaniczny PAN
  • Hanna Grzeszczak–Nowak - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
  • Izabela Kaszuba - Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
  • Danuta Młoźniak – portal Ogrodowisko.pl
  • dr Wojciech Podstolski - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
  • Maja Popielarska  - dziennikarz TVN
  • dr Wiesław Szydło -Związek Szkółkarzy Polskich – przewodniczący

 

uzgodniło następujący werdykt:

ZŁOTY MEDAL otrzymuje:

SREBRNY MEDAL otrzymują:

BRĄZOWY MEDAL otrzymują:

WYRÓŻNIENIA otrzymują:


KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI - WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

W tym roku po raz pierwszy obok medali, które tradycyjnie zostały przyznane przez jury Konkursu Roślin Nowości wprowadziliśmy dodatkową kategorię

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

O tym, która z 28 nowości zgłoszonych do tegorocznej edycji Konkursu zdobyła to wyróżnienie, zdecydowali w głosowaniu mailowym, przeprowadzonym w dniach 8 - 22 sierpnia dziennikarze krajowych i zagranicznych magazynów ogrodniczych, zarówno branżowych, jak i hobbistycznych, skierowanych do szerokiego grona odbiorców miłośników roślin.

 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY w Konkursie Roślin Nowości 24. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” otrzymała:

wierzba smukłoszyjkowa Salix gracilistyla ‘Mt Aso’ zgłoszona przez Szkółkę SZMIT

 

Lista roślin zakwalifikowanych do Konkurs Roślin Nowości 2016:

 

JURY KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2016

Wiesław Gawryś
Ogród Botaniczny PAN

Absolwent Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie i Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Początkowo jako dendrolog, następnie specjalista od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmuje się florą ojczystą. Pełni funkcję zastępcy dyrektora. Uczestnik wielu wypraw botanicznych w kraju i zagranicą m.in do Korei Płn., Wietnamu, Gruzji, Kazachstanu, Rosji. Autor ponad 250 artykułów popularno-naukowych na temat dendrologii, roślin tropikalnych i flory Polski. Autor łacińsko-polskiego Słownika Roślin Zielnych. Najważniejsze zainteresowania to flora Polski, zasady nomenklatury botanicznej i fotografia i własny ogródek. Posiada największą w kraju kolekcję opakowań po czekoladzie liczącą ponad 15 tys. sztuk.

Hanna Grzeszczak - Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis i Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.

Danuta Młoźniak
Portal Ogrodowisko.pl

Danuta Młoźniak - projektantka i ogrodniczka z wieloletnim stażem i ogromną pasją, którą zaraża ogrodników w Polsce, właścicielka pracowni Gardenarium i popularnego portalu Ogrodowisko,  a także prywatnego ogrodu, który znalazł się wśród 100 najpiękniejszych ogrodów świata w książce Emmy Reuss w kategorii "mały ogród formalny". Prowadzi wszechstronną działalność jeśli chodzi o publikacje od 2006 roku (chronologicznie: Kwietnik, Ogrody, Twój Ogrodnik, Murator, Ładny Dom, Magnolia, Zieleń to Życie, Newsweek, Weranda i inne), udział w programach telewizyjnych i radiowych, ostatnio wydała własną książkę "Jak zaprojektować ogród marzeń".

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

Maja Popielarska

Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

dr Wiesław Szydło
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.

Astrantia major ‘Star of Magic’

Astrantia major ‘Star of Magic’ PBR
Jarzmianka większa 
‘Star of Magic’ PBR

Niewysoka bylina o kępiastym pokroju ozdobna z różowych kwiatów oraz wielobarwnych liści. W czasie kwitnienia dorasta do 50-60 cm wysokości. Liście odziomkowe są głęboko podzielone, dłoniaste, osadzone na długich ogonkach, szarozielone z charakterystycznymi, nieregularnymi, kremowo-różowymi przebarwieniami. Na zimę liście zasychają. Kwiaty są intensywnie różowe, drobne, zebrane na szczytach pędów w baldaszki przypominające małe kopułki, u podstawy których znajduje się płaska rozeta długich, różowych i zaostrzonych na końcach listków, nazywanych przez botaników pokrywkami. Bylina kwitnie długo i obficie od maja do sierpnia. Preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne, zasobne w próchnicę, stanowiska słoneczne do półcienistych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do sadzenia na rabatach oraz w pojemnikach. Najładniej prezentuje się sadzona w grupach po kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk, tworząc w ogrodzie wyraziste, wielobarwne plamy. Nadaje się także na kwiat cięty.

Hodowca: Jacobus Robertus de Jong. Odmiana wprowadzenie na rynek przez: Allplants Holding B.V., 2014 r.

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, PL-05-140 Serock, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, Polska

Berberis thunbergii ‘Orange Ice’

ZDOBYWCA SREBRNEGO MEDALU:

Berberis thunbergii ‘Orange Ice’ PBR
Berberys Thunberga 
‘Orange Ice’ PBR

Karłowy krzew liściasty o zwartym, kolumnowy pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy dorasta do 60-70 cm wysokości. Pędy są proste, wzniesione, liście owalne, pomarańczowo-miedziane, jesienią przebarwiają się w intensywnych odcieniach czerwieni i pomarańczu. Żółte, drobne kwiaty pojawiają się na wiosnę wraz z rozwijającymi się liśćmi. Czerwone, drobne jagody dojrzewają we wrześniu. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do małych ogrodów, na rabaty, do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami i bylinami o ciemnym ulistnieniu.

Hodowca: Janusz Szewczyk. Odmiana wprowadzenie na rynek przez: ERGON,  Eindhoven, Holandia w 2015 r.

Zgłaszający: Szkółki Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, PL-99-311 Bedlno, Pniewo 37, Polska

Berberis thunbergii ‘Ruby Star’ PBR

Berberis thunbergii 'Ruby Star' PBR
Berberys Thunberga 
'Ruby Star' PBR

Miniaturowy krzew liściasty o kulistym pokroju i bardzo wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy dorasta do 30 cm średnicy. Liście są łopatkowate, owalne, intensywnie karminowo-czerwone z cienką złotą obwódką na brzegu. Jesienne przebarwienie liści jest również czerwone. Żółte, drobne kwiaty pojawiają się wiosną. Owocami są nieduże, podługowate czerwone jagody dojrzewające późnym latem. Krzew preferuje gleby próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do małych ogrodów, na rabaty, zwłaszcza jako roślina obwódkowa, skalniaki, do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Hodowca: Janusz Szewczyk. Odmiana wprowadzenie na rynek przez: ERGON, Eindhoven, Holandia w 2015 r.

Zgłaszający: Szkółki Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, 99-311 Bedlno, Pniewo 37, Polska

Cercis canadensis ‘Pink Pom Poms‘

ZDOBYWCA SREBRNEGO MEDALU:

Cercis canadensis ‘Pink Pom Poms‘
Judaszowiec kandyjski ‘Pink Pom Poms‘

Niewielkie drzewo o wzniesionym pokroju, dosyć szerokiej, luźnej koronie i pełnych kwiatach, osiągające 4-6 m wysokości. Pełne, różowe kwiaty rozwijają się wiosną z pąków wyrastających bezpośrednio z pnia oraz ze starszych, przynajmniej ubiegłorocznych gałęzi przez rozwojem liści. Kwiaty są zebrane w pęczki po kilka do kilkunastu sztuk, są znacznie większe niż u innych odmian tego gatunku, a z oddali przypominają trochę kwiaty migdałka. Ozdobą drzewa są też duże, sercowate, jasnozielone i błyszczące liście. Owoców nie zawiązuje. Odmiana polecana do sadzenia na przepuszczalnych glebach ogrodowych o zasadowym odczynie, w miejscach ciepłych, zacisznych, osłoniętych od wiatru w okresie zimy. Odporność na mróz dobra, strefa 6a. Oryginalna roślina polecana do sadzenia pojedynczo w miejscach wyeksponowanych lub w kompozycjach z innymi niewysokimi drzewami o ciemniejszych liściach.

Hodowca: Dennis Werner. Odmiana wprowadzona na rynek: Hidden Hollow Nursery, 2014 r.

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, PL-42-262 Poczesna, ul. Strażacka 20, Polska

Clematis ‘Change of Heart’

Clematis ‘Change of Heart’ PBR
Powojnik ‘Change of Heart’ PBR

Atrakcyjne pnącze o kwiatach zmieniających barwę w trakcie kwitnienia. Roślina czepia się podpór ogonkami liściowymi, dorasta do 1,2 –2 m wysokości. Liście są zielone, błyszczące, całobrzegie, pojedyncze, trójdzielne, w zarysie sercowate. Średniej wielkości kwiaty o średnicy 10 - 13 cm są zbudowane z 6 działek, początkowo purpurowo-czerwonych, w pełnym rozkwicie czerwono-różowych z jasnoniebieskaworóżowymi brzegami i jasnym pasem pośrodku, prawie białym u podstawy. Przekwitając kwiaty bledną. Środki kwiatów wypełniają pręciki z żółtymi pylnikami zawieszonymi na zielonych nitkach oraz złotawe słupki. Pnącze kwitnie od maja do lipca zarówno na zeszłorocznych, jak i nowych pędach. Kwiaty pojawiają się na całej wysokości rośliny. Roślina preferuje gleby umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, szczególnie przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, kratkach, siatkach oraz w pojemnikach.

Hodowca: Szczepan Marczyński. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2016 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Clematis ‘Copernicus’

Clematis ‘Copernicus’ PBR
Powojnik ‘Copernicus’ PBR

Obficie kwitnące pnącze tworzące pełne, niebieskie kwiaty. Roślina czepia się podpór ogonkami liściowymi. Dorasta do 2 m wysokości. Ma trójdzielne, zielone i błyszczące liście. Średniej wielkości kwiaty mają od 10 do 12 cm średnicy, najczęściej są półpełne, zbudowane z 30–40 niebieskich, lekko pofalowanych działek oraz prątniczek z jaśniejszym pasem na środku. Na tle niebieskiego okwiatu pięknie prezentują się żółte pylniki zawieszone na białych nitkach oraz jasnożółte słupki. Roślina kwitnie od maja do sierpnia zarówno na pędach zeszłorocznych, jaki i nowych. Kwiaty pojawiają się na całej wysokości rośliny. Pnącze preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, stanowiska jasne, ale nie gorące. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia przy różnego rodzaju podporach: kratkach, siatkach, płotach oraz w pojemnikach.

Hodowca: Szczepan Marczyński. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2016 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Cotinus coggygria ‘Lilla’

ZDOBYWCA BRĄZOWEGO MEDALU:

Cotinus coggygria ‘Lilla’ PBR
Perukowiec podolski ‘Lilla’ PBR

Wolno rosnący, kompaktowy krzew o purpurowych liściach i puszystych, efektownych owocostanach. Dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Jest to karłowa wersja odmiany ‘Royal Purple’. Pokrój krzewów jest w zarysie zaokrąglony. Pędy są dosyć krótkie, liście pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, purpurowe, czasami z różową obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo i żółto. Krzewy kwitną w czerwcu, tworzą małe drobne kwiaty zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. W lipcu szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się intensywnie i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, purpurowe peruki. Krzew preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, jest odporny na suszę i mróz, strefa 6a. Odmiana polecana do sadzenia w małych ogrodach oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Hodowca: Miklós Józsa. Odmiana wprowadzona na rynek w 2011 r.

Zgłaszający: PEPINIERES MINIER, FR-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

Echinacea ‘Butterfly Kisses’

Echinacea ‘Butterfly Kisses’ PBR
Jeżówka ‘Butterfly Kisses’
PBR

Bylina o wyprostowanym pokroju i pełnych, różowych kwiatach. Dorasta do 40 cm wysokości. Pędy i liście są ciemnozielone, pokryte krótkimi, szorstkimi w dotyku włoskami. Kwiaty są zebrane w koszyczkach osadzonych pojedynczo na szczytach grubych łodyg. Krótkie, różowe kwiaty wypełniają niemal cały koszyczek, przy czym kwiaty osadzone w pojedynczym, zewnętrznym okółku na brzegu koszyczka są wyraźnie dłuższe.

Rośliny kwitną latem, od czerwca do sierpnia, wabiąc motyle oraz inne owady poszukujące nektaru. Bylina o niewielkich wymaganiach, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na mróz, strefa 5b, polecana do sadzenia w miejscach słonecznych na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej oraz w pojemnikach. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji w ogrodach angielskich oraz na wrzosowiskach.

Hodowca: Arie Blom. Odmiana wprowadzona na rynek: AB Cultivars w 2012 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska

Helenium ‘Ranchera’

Helenium ‘Ranchera’ PBR
Dzielżan ‘Ranchera’ PBR

Kwitnąca późnym latem bylina o zwartym, kompaktowym pokroju. Jest to jedna z niższych odmian dzielżanu, dorasta do 50 cm wysokości. Tworzy proste, u góry rozgałęzione łodygi oraz zielone, lancetowate liście. Zebrane w koszyczki kwiaty rozwijają się na szczytach pędów w sierpniu i tworzą się sukcesywnie aż do późnej jesieni. Położone na brzegu koszyczka ciemnoczerwone kwiaty języczkowate są dosyć wąskie, sercowato wcięte na wierzchołku, przyjmują kształt wąskich łódeczek. Kwiaty rurkowate są osadzone w kształcie kopuły na wypukłym dnie kwiatostanu, przed rozwinięciem są seledynowe, następnie śliwkowe a w pełni kwitnienia żółte. Roślina wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych, stanowisk słonecznych, jest odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Henricus Maria Joseph Holtmaat. Odmiana wprowadzona na rynek: AB Cultivars, 2014 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska

Hydrangea macrophylla YOU&ME MISS SAORI ‘H2002’

Hydrangea macrophylla You&Me® Miss Saori ‘H2002’ PBR
Hortensja ogrodowa You&Me® Miss Saori ‘H2002’ PBR

Odmiana uzyskana w Japonii o pełnych, dwukolorowych kwiatach tworzących się zarówno na pędach dwuletnich i jednorocznych. Jest to krzew o wzniesionych, słabo rozgałęzionych pędach i zwartym pokroju, dorasta do 1 m wysokości i podobnej szerokości. Liście sezonowe, zielone, eliptyczne. Kwiaty wyłącznie sterylne, pełne, dwubarwne, różowo-białe, zebrane w duże, kuliste kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnie od lata do jesieni. Pąki kwiatowe zawiązują się na zdrewniałych pędach ubiegłorocznych oraz na pędach jednorocznych, co gwarantuje kwitnienie nawet w wypadku, gdy część pędów zimą przemarznie. Krzew preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste. Odporność na mróz umiarkowana, strefa 6b. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych w cieplejszej, zachodniej części kraju oraz w pojemnikach.

Hodowca: Ryoji Irie. Odmiana wprowadzona na rynek: Chelsea Flower Show 2014

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Hydrangea paniculata ‘Polestar’

Hydrangea paniculata ‘Polestar’ PBR
Hortensja bukietowa ‘Polestar’
PBR

Jedna z najniższych odmian hortensji bukietowej, dorasta zaledwie do 60 cm wysokości. Jej zalety to kompaktowy pokrój oraz bardzo obfite kwitnienie. Kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych, co gwarantuje coroczne kwitnienie. Ażurowe kwiatostany tworzą się na szczytach pędów, są zbudowane z kwiatów płodnych i płonnych. Kwiaty są biało-kremowe, pod koniec lata różowieją. Liście są nieduże, ciemnozielone. Krzew zadowala się przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną glebą, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu, jest odporny na mróz, strefa 5b. Dzięki niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, na rabatach w kompozycjach z innymi krzewami oraz bylinami.

Hodowca: A.J. Bregman. Odmiana wprowadzona na rynek: Breederplants oraz Gospodarstwo Wróblewscy, 2016 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska

Lycium barbarum AMBER SWEET GOJI

ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA:

Lycium barbarum Amber Sweet Goji®
Kolcowój szkarłatny Amber Sweet Goji®
(syn. jagoda Goji Amber Sweet Goji®)

Krzew owocowy dorastający do 2-2,5 m wysokości o gęstych, łukowato wygiętych pędach. Liście lancetowate, szarozielone, grube. Osadzone na długich szypułkach małe fioletowe kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Owocami są jajowate jagody o nietypowej, bursztynowej barwie, dojrzewające od sierpnia do października. Jagody te, zwane jagodami Goji, po całkowitym dojrzeniu nadają się do spożycia jako świeże lub suszone, można je też dodawać do różnych potraw lub napojów, np. herbaty. Roślina łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na suszę i mróz, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako krzew owocowy, ale może też pełnić rolę rośliny ozdobnej i okrywowej, do umacniania skarp i rekultywacji.

Hodowca: pochodzi z Chin, nazwana przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k.. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k. 2016 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Miscanthus sinensis ‘Memory’

Miscanthus sinensis 'Memory'
Miskant chiński 'Memory' 

Szybko rosnąca trawa ozdobna tworząca wyprostowane kępy, u dołu węższe, u góry szerokie, jesienią zwieńczona dużymi, jedwabistymi kwiatostanami. Roślina dorasta do 2,5 m wysokości. Liście są długie, dosyć szerokie w porównaniu do innych odmian, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym przebiegającym przez środek. Liście łukowato wyginają się, a ich końce są skierowane do dołu. Pod koniec lata z wierzchołków źdźbeł wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany w jasnym, białoperłowym kolorze. Pod koniec sezonu kwiatostany stają się srebrzyste, a liście nabierają żółto-pomarańczowej barwy i zasychają. Rośliny zdobią ogród do późnej jesieni. Trawa odporne na wyleganie. Preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecane do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni osiedlowej i publicznej.

Hodowca: Max Riedelsheimer. Odmiana wprowadzona na rynek: w Niemczech.

Zgłaszający: DAGLEZJA Artur Maj Szkółka Roślin Ozdobnych, PL-08-500 Ryki, ul. Okopowa 60, Polska

Pennisetum alopecuroides ‘Lady U’

Pennisetum alopecuroides ‘Lady U’
Rozplenica japońska 
‘Lady U’

Polska odmiana trawy o półkulistym, zwartym pokroju, wyjątkowo efektowna w czasie kwitnienia. Rośnie silnie, dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Tworzy gęste kępy równowąskich, ciemnozielonych, lekko przewieszających się liści jesienią zmieniających barwę na żółtą. Od początku sierpnia do końca września na szczytach źdźbeł pojawiają się okazałe kwiatostany w formie kłosokształtnych, cylindrycznych wiech przypominających szczotki do butelek. Kwiatostany są beżowo-fioletowe z wyraźną, srebrzystą chmurką delikatnych ostek, na których w jesienne poranki gromadzi się rosa. Trawa ta najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Nie lubi ani suszy, ani nadmiaru wody w podłożu. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy. W ostre zimy może przemarzać, strefa 6. Zaschnięte pędy i liście należy ścinać dopiero wiosną, gdyż stanowią naturalną osłonę przed mrozem. Trawa ta pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo lub w grupach ma rabatach bylinowych i wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Krzysztof Słowiński. Odmiana wprowadzona na rynek: Krzysztof Słowiński, 2013-2014 r.

Zgłaszający: Szkółka SŁOWIŃSCY Krzysztof Słowiński, PL-62-406 Lądek, Ląd 48, Polska

Physocarpus opulifolius LITTLE JOKER ‘Hoogi021’

Physocarpus opulifolius Little Joker ‘Hoogi021’ PBR
Pęcherznica kalinolistna 
Little Joker ‘Hoogi021’ PBR

Wolno rosnący, kompaktowy krzew o zwartym pokroju i zielonopurpurowym ulistnieniu, dorasta do 0,5 m wysokości. Roślina dobrze się krzewi, tworzy liczne, bordowe pędy. Liście są małe, trójklapowe, ząbkowane. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona. Krzewy kwitną w czerwcu. Wymagania uprawowe nieduże. Roślina preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, ze względu na ograniczony wzrost polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami lub bylinami.

Hodowca: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V.. Odmiana wprowadzona na rynek: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V. + Joh. Stolwijk & Zn.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Physocarpus opulifolius TINY WINE ‘Smpotw’

Physocarpus opulifolius Tiny Wine® ‘Smpotw’ PBR
Pęcherznica kalinolistna 
Tiny Wine® ‘Smpotw’ PBR

Kompaktowy krzew o wyprostowanym pokroju i małych, ciemnoczerwonych liściach. Tempo wzrostu umiarkowane, roślina dorasta do 1,2 – 1,5 m wysokości. Pędy sztywne, gęsto ułożone, wiśniowo zabarwione. Liście trójklapowe, młode intensywnie purpurowoczerwone, błyszczące, starsze liście nieco jaśniejsze, na stanowiskach półcienistych zielonopurpurowe. Biało-różowe kwiaty są zebrane w baldachowate kwiatostany, pojawiają się w maju i czerwcu. Wymagania uprawowe nieduże. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Rośliny doskonale znoszą cięcie i są odporne na mróz, strefa 4. Odmiana polecana do sadzenia w grupach oraz tworzenia żywopłotów.

Hodowca: Timothy D. Wood. Wprowadzona na rynek: Valkplant, 2015 r.

Zgłaszający: PEPINIERES MINIER, FR-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

Pinus uncinata ‘Billabong’

ZDOBYWCA BRĄZOWEGO MEDALU:

Pinus uncinata ‘Billabong’
sosna hakowata ‘Billabong’

Polska odmiana kosodrzewiny ze złocistymi przebarwieniami na igłach. Jest to wysoki krzew o wzniesionych pędach i półkulistym pokroju oraz wolnym tempie wzrost, dorasta do 2-3 wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są dwubarwne igły, zielone z kremowo-żółtymi przebarwieniami, podobne do igieł sosny gęstokwiatowej 'Oculus-draconis'. Igły są dość grube i sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. W okresie silnego mrozu zimą kremowe przebarwienia różowieją. Odmiana w pełni mrozoodporna, strefa 5b, światłolubna, niewybredna w stosunku do gleby. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z roślinami iglastymi, do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach.

Hodowca: Szkółka Nowaczyk. Odmiana wprowadzona na rynek: Szkółka Nowaczyk, 2015 r.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska

Rosa ‘Jagoda’ LADY PERFUME

Rosa ‘Jagoda’ ® Lady Perfume
Róża ‘Jagoda’ ® Lady Perfume

Róża rabatowa o atrakcyjnych, pełnych, pachnących kwiatach w kolorze liliowofioletowym. Dorasta do 0,8 m wysokości. Krzew ma sztywne pędy z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Rozpoczyna kwitnienie na przełomie maja i czerwca tworząc duże kwiaty gęsto wypełnione liliowofioletowymi, intensywnie i przyjemnie pachnącymi płatkami. Krzewy preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a, polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych. Bardzo ładnie komponuje się z innymi krzewami i bylinami.

Hodowca: Weeks Roses. Odmiana wprowadzona na rynek: Sunflor Primavera.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Rosa ASPIRIN ROSE ‘Taniripsa’

Rosa Aspirin Rose® ‘Taniripsa’ PBR
Róża Aspirin Rose® ‘Taniripsa’ PBR

Odmiana z grupy róż okrywowych o bladoróżowych kwiatach, polecana do sadzenia w ogrodach oraz zieleni miejskiej. Krzew o szerokim, krzaczastym pokroju, dorasta do 0,6 m wysokości i 1 m szerokości. Tworzy sztywne pędy z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są bladoróżowe, pełne, skupione w duże, luźne kwiatostany. Kwiaty są bardzo trwałe, długo się utrzymują na krzewie. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Odmiana łatwa w uprawie, samoczyszcząca, zdrowa, otrzymała certyfikat ADR świadczący o wysokiej odporności na choroby. Mrozoodporność dobra, strefa 6a. Odmiana polecana do sadzenia w grupach w miejscach reprezentacyjnych, na słonecznych rabatach w parkach oraz pasach zieleni. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Rosen Tantau KG. Odmiana wprowadzona na rynek: Rosen Tantau KG, 1997 r.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Rosa BLUSH PIXIE ‘Bozbluspix’

ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA:

Rosa Blush Pixie® ‘Bozbluspix’
Róża Blush Pixie® ‘Bozbluspix’

Niska, wolno rosnąca odmiana z grupy róż wielokwiatowych tworząca obficie miniaturowe, różowe kwiaty. Jest to zwarty krzew o wzniesionych pędach i małych, ciemnozielonych, błyszczących liściach, dorasta do 0,5 m wysokości. Kwiaty są pełne, różowe, zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. W trakcie sezonu na krzewie rozwija się ponad 150 kwiatów. Kwitnienie trwa od czerwca do października. Odmiana łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na choroby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia w ogrodach jako roślina obwódkowa oraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Pheno Geno Roses d.o.o.. Odmiana wprowadzona na rynek: Pheno Roses d.o.o., 2015 r.

Zgłaszający: LEJA Sp. z o.o. Sp. k., PL-64-610 Rogoźno, Studzieniec 28, Polska

Rosa FRAYLA KATARINA ‘Bozkatafra'

Rosa Frayla® Katarina Bozkatafra’
Róża Frayla® Katarina ‘Bozkatafra’

Odmiana z serii FRAGRANT FRAYLA ® o atrakcyjnych, pomponowych kwiatach w ciemnoróżowym kolorze. Krzew dorasta do 1 m wysokości, tworzy silne, wiśniowo zabarwione pędy z dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są pełne, różowe, słodko pachnące, zbudowane z około 120 małych, jedwabistych, gęsto ułożonych płatków. Kwiaty te przypominają płaskie pompony, są zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. Płatki są jadalne i smaczne, można je wykorzystywać do sałatek oraz deserów. Krzewy kwitną od czerwca do października. Odmiana łatwa w uprawie, zdrowa, tolerancyjna w stosunku do gleby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia na rabatach, w kompozycjach z bylinami.

Hodowca: Pheno Geno Roses d.o.o.. Odmiana wprowadzona na rynek: Pheno Roses d.o.o., 2016 r.

Zgłaszający: LEJA Sp. z o.o. Sp. k., PL-64-610 Rogoźno, Studzieniec 28, Polska

Rosa FRAYLA NATALIJA ‘Boznatafra’

Rosa Frayla® Natalija ‘Boznatafra’
Róża Frayla® Natalija ‘Boznatafra’

Odmiana z serii Fragrant Frayla ® o atrakcyjnych, brzoskwiniowych kwiatach kształtem przypominających odmiany róż historycznych. Krzew dorasta do 1 m wysokości, tworzy silne, łukowato wygięte pędy z dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są pełne, kremowo-pomarańczowe, bursztynowe, zbudowane z licznych, niedużych płatków gęsto ułożonych w płaskie rozety. Płatki zewnętrzne są muszelkowate, ułożone w kilku okółkach, zaś wewnętrzne, wypełniające środek kwiatu są atrakcyjnie pomarszczone. Kwiaty swoja budowa przypominają piwonię, wydzielają silny, owocowy zapach, są zebrane po kilka sztuk w szczytowych kwiatostanach. Krzewy kwitną od czerwca do października. Odmiana zdrowa, tolerancyjna w stosunku do gleby, mrozoodporna, strefa 5b. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Polecana do sadzenia na rabatach w przydomowych ogrodach i parkach.

Hodowca: Pheno Geno Roses d.o.o.. Odmiana wprowadzona na rynek: Pheno Roses d.o.o., 2016 r.

Zgłaszający: LEJA Sp. z o.o. Sp. k., PL-64-610 Rogoźno, Studzieniec 28, Polska

Rubus fruitcosus ‘Black Cascade’

Rubus fruitcosus ‘Black Cascade’
Jeżyna bezkolcowa 'Black Cascade’

Kompaktowa odmiana jeżyny bezkolcowej owocująca na pędach jednorocznych, doskonale nadająca się do uprawy w wiszących pojemnikach. Krzew rośnie szybko, tworzy krótkie, pozbawione kolców, pokładające się lub zwisające pędy o długości do 0,5 m. Liście są ciemnozielone, ładnie przebarwione jesienią, kwiaty białe. Krzew kwitnie w sierpniu, owoce dojrzewają na przełomie września i października. Owoce są smaczne, słodkie, pozbawione goryczki, można je spożywać na surowo lub przeznaczyć na przetwory. Krzew preferuje gleby próchniczne, lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Mrozoodporność dobra, ale na wschodzie kraju roślina wymaga okrywania, strefa 6b. Odmiana polecana do sadzenia w wiszących pojemnikach na balkonach oraz do sadzenia w ogrodach przydomowych.

Hodowca: John Reuben Clarke . Odmiana wprowadzona na rynek: Hargreaves Plants Ltd., 2016 r.

Zgłaszający: Piotr KOŚĆ Szkółki od 1965, PL-09-530 Gąbin, Grabie Polskie 27A, Polska

Rubus idaeus RUBY BEAUTY ‘Nr7’

Rubus idaeus Ruby Beauty ‘Nr7’ PBR
Malina Ruby Beauty ‘Nr7’ PBR

Pierwsza na świecie kompaktowa odmiana maliny przeznaczona do uprawy w pojemnikach. Jest to wolno rosnący krzew o prostych, wzniesionych pędach osiągający od 0,5 do 1 m wysokości. Liście są ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Białe kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, są czerwone, smaczne, bardzo aromatyczne. Krzew preferuje podłoża przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, gleby obojętne, stanowiska słoneczne. Ze względu na niepełną mrozoodporność, strefa 7a, polecany do uprawy w najcieplejszych rejonach kraju oraz w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.

Hodowca: Hargreaves Plants Ltd. Odmiana wprowadzona na rynek: Volmary, 2015 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska

Salix gracilistyla ‘Mt Aso’

ZDOBYWCA SREBRNEGO MEDALU:

Salix gracilistyla ‘Mt Aso’
Wierzba smukłoszyjkowa

Niewysoki krzew o luźnym, płaskokulistym pokroju atrakcyjny ze względu na wyjątkowo ozdobne, czerwonoróżowe bazie. Odmiana pochodzi z Japonii, została znaleziona na zboczu najwyższego aktywnego wulkanu w tym kraju - góry Aso. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Zielone, lancetowate liście pokryte są od spodu srebrzystoszarym kutnerem. Największą ozdobą rośliny są puszyste, czerwono-różowe kwiatostany (bazie) pojawiające się w lutym. Oryginalny kolor bazi wnosi nową jakość do asortymentu roślin ozdobnych zimą. Krzew o niewielkich wymaganiach pod względem podłoża, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, polecana do stosowania w ogrodach przydomowych, parkach. Kwitnące pędy nadają się na bukiety - nierozwinięte bazie rozwijają się po 3-4 dniach od ścięcia.

Hodowca: Japonia, początek XXI wieku. Odmiana wprowadzona na rynek: około 2012 r. – USA, 2016 r. – Szkółka Szmit

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Schizophragma hydrangeoides BURST OF LIGHT ®

Schizophragma hydrangeoides Burst of Light ®
Przywarka japońska 
Burst of Light ®

Wolno rosnące pnącze wspinające się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych, ozdobne z biało nakrapianych liści oraz atrakcyjnych kwiatostanów. Roślina dorasta do kilku m wysokości. Tworzy szerokie u nasady i zaostrzone na końcu pstre liście. Liczne, drobne, biało-zielone plamy układają się w nieregularną mozaikę. Ozdobą rośliny są również ukazujące się na przełomie czerwca i lipca kremowobiałe kwiaty zebrane w płaskie, talerzykowate kwiatostany. Pnącze rozpoczyna kwitnienie w 2-3 roku po posadzeniu, preferuje gleby próchniczne, wilgotne, lekko kwaśne, miejsca cieniste lub półcieniste. Odporność na mróz dobra, strefa 5b. Odmiana polecana do sadzenia przy pniach drzew, po których może się wspinać, oraz jako roślina okrywowa. Idealnie rozświetla cieniste zakątki ogrodów.

Hodowca: Japonia, nazwana przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k.. Odmiana wprowadzona na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2016 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Thuja occidentalis SUNNY SMARAGD ’Hoogi023’

Thuja occidentalis Sunny Smaragd ’Hoogi023’ PBR
Żywotnik zachodni Sunny Smaragd ’Hoogi023’ PBR 

Krzew iglasty o regularnym, stożkowatym pokroju i szybkim tempie wzrostu, podobny do odmiany ‘Smaragd’ ale o złocisto-zielonej barwie gałązek. Po 10 latach osiąga 2,5-3 m wysokości. Pędy są liczne, gałązki płaskie, wzniesione, gęsto ułożone, pokryte płaskimi łuskami. Młode przyrosty są żółte, ich końcówki pomarańczowe, starsze przyrosty są soczyście zielone. Roślina preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, mało wymagająca, dobrze znosi cięcie. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w formie żywopłotów.

Hodowca: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V.. Odmiana wprowadzona na rynek: Hoogenraad Handelskwekerijen B.V., 2016 r.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Viburnum plicatum KILIMANDJARO SUNRISE ‘JWW5’

Viburnum plicatum Kilimandjaro Sunrise ‘JWW5’ PBR
Kalina japońska Kilimandjaro Sunrise ‘JWW5’ PBR

Obficie kwitnący krzew o stożkowatym, dosyć wąskim pokroju ozdobny z kwiatów, liści i owoców. Dorasta do 1,5-2,5 m wysokości. Pędy są ułożone horyzontalnie. Liście owalno-lancetowate, ciemnozielone, o karbowanej powierzchni, jesienią przebarwiają się na szkarłatno i fioletowo. Krzew kwitnie wiosną. Kwiaty są zebrane w spłaszczone, baldachowate kwiatostany, gęsto ułożone na gałązkach. Wewnątrz kwiatostanu znajdują się kremowe kwiaty płodne otoczone znacznie większymi, białymi kwiatami płonnymi. W miarę kwitnienia kwiaty przebarwiają się na różowo. Czerwone, drobne, dekoracyjne owoce dojrzewają latem. Roślina mało wymagająca w stosunku do gleby. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistych, mrozoodporność dobra, strefa 6a. Odmiana bardzo dekoracyjna, polecana do sadzenia w ogrodach pojedynczo w miejscach eksponowanych.

Hodowca: Jan Willem Wezelenburg.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI, PL-43-331 Dankowice, ul. Góra 23, Polska