KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2022
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2023 - Laureaci Konkursu Roślinnych Nowości

KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI jest jedynym tego typu wydarzeniem organizowanym w Polsce. Jego zadaniem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian roślin na rynku. W tym roku podczas 30. Międzynarodowych Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE Jury Konkursu Roślinnych Nowości wyłoniło następujących laureatów spośród 21 zakwalifikowanych roślin:

 

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) PINKY BINDER ‘Pinhydrbin12‘ PBR
zgłoszona przez MINIER Professional Solutions

Kocimiętka (Nepeta) ‘Cats Pajamas‘ PBR  
zgłoszona przez Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY tegorocznego Konkursu Roślinnych Nowości ZIELEŃ TO ŻYCIE zdobył 

Miscanthus sinensis ‘Silver Charm‘ PBR 
zgłoszony przez Szkółkę Roślin Ozdobnych DAGLEZJA Artur Maj.

O przyznaniu wyróżnienia zadecydowali dziennikarze krajowych i zagranicznych redakcji magazynów ogrodniczych w głosowaniu mailowym, które odbyło się na początku sierpnia 2023 r.

O przyznaniu wyróżnienia zadecydowali Internauci w plebiscycie przeprowadzonym w mediach społecznościowych. Oddano 628 głosów. Zwycięzcą został

floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Skubianka‘ PBR
zgłoszony przez OGRODY O ZIELONYCH PROGACH Przemysław
Godlewski – Szkółka Bylin.

Na zwycięzcę zagłosowało 26 % internautów.

Lista wszystkich roślin zakwalifikowanych do KONKURSU ROŚLINNYCH NOWOŚCI 2023:





















 ‘Golden Whipcord‘

2023-Jury Konkursu Roślinnych Nowości

Alicja Cecot
Dziennikarka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.

Tomasz Dymny
Arboretum Wojsławice, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 2012 r. pracuje w Arboretum Wojsławice, jako starszy specjalista, a od 2020 r. jako zastępca Dyrektora Ogrodu Botanicznego UWr ds. Arboretum Wojsławice. Kurator Narodowej Kolekcji rodzaju Buxus i Paeonia. Dendrolog, hortiterapeuta, inspektor nadzoru terenów zieleni, rodowity Wielkopolanin. Autor opisów roślin w katalogu Związku Szkółkarzy Polskich, a także licznych artykułów o tematyce ogrodniczej zarówno krajowych jak i zagranicznych.  Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Irysowego oraz nieformalnego Stowarzyszenia „Zielony Warsztat – Grupa Hortiterapeutów". Miłośnik podróży i odkrywania nowych miejsc, a także pasjonat „dzikiej kuchni”.

Marek Jezierski
Dziennikarz

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”.  Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”.
Laureat Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.

Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

Ilona Stelmasiewicz
Redakcja czasopisma „Szkółkarstwo” i portalu www.szkolkarstwo.pl

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 2006 r. redaktor w firmie Plantpress, wydawcy czasopism i książek z dziedziny ogrodnictwa. W latach 2006 – 2013 redaktor miesięcznika „Hasło Ogrodnicze”. Przez pięć lat (2014 – 2018) prowadziła czasopismo „Rośliny Ozdobne” dedykowane producentom roślin ozdobnych. Od początku pracy w redakcji związana z dwumiesięcznikiem „Szkółkarstwo”, od 2016 r. na stanowisku zastępca redaktora naczelnego, a od 2023 r. – jako redaktor naczelna tego czasopisma. Redaktor książek, m.in. „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze” i „Krzewy liściaste na suche czasy”. Uwielbia ludzi. Ale rośliny bardziej.

dr Wiesław Szydło
Przewodniczący jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Ekspert z zakresu produkcji szkółkarskiej, prezes zarządu Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Od 30 lat prowadzi własne gospodarstwo szkółkarskie.

2023-Lista roślin zakwalifikowanych do KONKURSU ROŚLINNYCH NOWOŚCI


Zgłaszający: Szkółka SZMIT, ul. Kwiatowa 18, 06-400 Pęchcin k. Ciechanowa, Polska


Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska


Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, Pniewo 37, 99-311 Bedlno, Polska


Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska


Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska


Zgłaszający: MINIER Professional Solutions, Les Fontaines de l'Aunay, 49250 Beaufort-en-Vallée, Francja


Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, Pniewo 37, 99-311 Bedlno, Polska


Zgłaszający: MINIER Professional Solutions, Les Fontaines de l'Aunay, 49250 Beaufort-en-Vallée, Francja


Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych DAGLEZJA Artur Maj, ul. Okopowa 60, 08-500 Ryki, Polska


Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska


Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska


Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH Przemysław Godlewski – Szkółka bylin, Skubianka, ul. Zegrzyńska 82, 05-140 Serock, Polska


Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska


Zgłaszający: Szkółka Nowaczyk, Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska


Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie Anna CIEPŁUCHA-KOWALSKA, ul. Górna 50, 95-050 Konstantynów Łódzki, Polska


Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK, ul. Pańska 40, 43-332 Pisarzowice, Polska


Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska


Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Szaniawska, ul. Wilanowska 1, 05-509 Józefosław, Polska


Zgłaszający: Szkółka BĄBLIN Andrzej Kujawa, Bąblin 16b, 64-607 Kiszewo, Polska


Zgłaszający: Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Wojciech KAPIAS, ul. Główna 124, 43-230 Goczałkowice-Zdrój, Polska

‘Golden Whipcord‘
Zgłaszający: Szkółka NOWACZYK, Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska

Konkurs Roślinych Nowości, organizowany jest w ramach Międzynarodowych Targów Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE.  Jest to konkurs dla wszystkich firm, które chcą popularyzować i promować swoje rośliny – hodowców i  szkółkarzy, wprowadzających nowe odmiany na rynek.

Rośliny konkursowe będzie można obejrzeć na żywo, na stoisku konkursowym na terenie Międzynarodowych Targów Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE w dniach 31 sierpnia - 2 września 2023 w Centrum EXPO XXI ul. Prądzyńskiego 12/14 Warszawa

Organizatorzy Konkursu Roślinnych Nowości:

 
 
 

Acer truncatum ‘Volcano’ PBR

Acer truncatum klon ściętolistny ‘Volcano’

Nazwa hodowlana: ‘Volcano‘

Wysoki krzew o zwartym, zaokrąglonym pokroju, osiągający 2-3 m wysokości. Największą atrakcję rośliny stanowią niewielkie, klapowane liście zmieniające kilkukrotnie barwę w trakcie sezonu wegetacyjnego. Liście początkowo ciemnoróżowe, późniejszą wiosną pomarańczowoczerwone, latem żółte i pomarańczowe na końcach pędów. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowoczerwono, a unerwienie pozostaje żółte. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, do sadzenia pojedynczo lub jako silny element kolorystyczny w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami. Dodatkową zaletą klonów ściętolistnych jest ich wysoka odporność na suszę i niesprzyjające warunki glebowe oraz zanieczyszczenia powietrza.

Strefa mrozoodporności: 5b -26/-23 °C

Hodowca: Andrzej Sienicki, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, ul. Kwiatowa 18, 06-400 Pęchcin k. Ciechanowa, Polska

Anemone ‘Garden Breeze Pink Touch‘ PBR

Anemone zawilec ‘Garden Breeze Pink Touch‘ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Garden Breeze Pink Touch’ PBR

Odmiana z kolekcji Garden Breeze, serii odmian przeznaczonych do terenów zieleni. Jest to bylina o ciemnozielonych, błyszczących, głęboko podzielonych liściach, na tle których ładnie wyeksponowane są duże, dwubarwne kwiaty, stanowiące kompozycję bieli i różu. Kwiaty tworzą się na szczytach rozgałęzionych łodyg w luźnych kwiatostanach, rozwijają się z kulistych pąków od lipca do października, są zbudowane z ponad 20 wydłużonych, białych płatków o różowych brzegach, otaczających zebrane w centrum żółte pręciki. Jest to jedna z najwcześniej kwitnących odmian zawilców jesiennych na rynku. Nadaje się do produkcji i uprawy w pojemnikach, ale również na terenach zieleni. Jej przydatność do terenów zieleni została doceniona nagrodą Internationale Stauden Union (ISU) 2022. Roślina preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska od półcienistych do słonecznych, jest w pełni zimotrwała.

Strefa mrozoodporności: 5a -29/-27 °C

Hodowca: Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o., Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska

Berberis thunbergii ‘Neon Gold‘ PBR

Berberis thunbergii berberys Thunberga ‘Neon Gold’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Neon Gold’ PBR

Polska odmiana z serii Neon. Jest to ciernisty krzew liściasty o zwartym, kolumnowym pokroju. Dorasta do 0,8 m wysokości i do 0,4 m szerokości. Atutem odmiany jest intensywna, niemal fluorescencyjna barwa liści. Te znajdujące się na młodych przyrostach mają czerwone wybarwienie. W sezonie są żółtozłociste, jesienią przebarwiają się na ogniste odcienie. W maju pojawiają się żółte, drobne kwiaty. Typowe dla gatunku czerwone owoce (jagody) dojrzewają w sierpniu, zimą są znakomitym pokarmem ptaków. Roślina preferuje stanowisko słoneczne, na którym dobrze i równomiernie się wybarwia. Odmiana odporna na poparzenia słoneczne, preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, jest mrozoodporna. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary idealnie sprawdzi się w małych przydomowych ogrodach, a także w uprawie w pojemnikach trzymanych na balkonach i tarasach. Odmiana polecana również do tworzenia nieformowanych i formowanych żywopłotów i obwódek. Intensywne wybarwienie liści stanowi akcent kolorystyczny przykuwający wzrok. 

Strefa mrozoodporności: 5a -29/-27 °C

Hodowca: Dariusz Kapias, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, Pniewo 37, 99-311 Bedlno, Polska

Echinacea 'Sensation Wild Romance‘ PBR

Echinacea jeżówka ‘Sensation Wild Romance‘ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Sensation Wild Romance‘ PBR

Bylina o jaskraworóżowych kwiatostanach, zwracających uwagę wysyceniem i intensywnością barwy. Kwiaty rozwijają się na szczytach mocnych, bordowych łodyg, są pięknie wyeksponowane na tle ciemnozielonych liści. Kwiaty języczkowate przybierają kolor fuksji, kwiaty rurkowate są ciemnopomarańczowe. Pąki kwiatostanowe wyglądają równie intrygująco ze względu na prawie czarny środek i rozbudowane przykwiatki. Roślina dorasta od 0,5 do 1 m wysokości, jest wyrównana. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Najlepiej sprawdza się sadzona na stanowiskach słonecznych. Odmiana w pełni zimotrwała, polecana do ogrodów przydomowych, zieleni publicznej oraz uprawy w pojemnikach. W czasie kwitnienia silnie przyciąga owady zapylające. 

Strefa mrozoodporności: 4 -34/-29 °C

Hodowca: Marco van Noort, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska

Geranium ‘Bloom Me Away‘ PBR

Geranium bodziszek ‘Bloom Me Away’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Bloom Me Away’ PBR

Bylina okrywowa tworząca zwarte poduchy dużych, niebieskofioletowych kwiatów. Silnie się krzewi, dorasta do 40 cm wysokości. Kwiaty mają do 4 cm średnicy, są zbudowane z 5 zaokrąglonych, niebieskoliliowych płatków z jaśniejszymi nasadami, tworzącymi w środku kwiatu jasne oczko. Kwiaty pojawiają się wcześniej, niż u innych odmian i kwitną nieprzerwanie od późnej wiosny aż do jesiennych przymrozków. Bylina łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby. Preferuje stanowisko półcieniste, ale może rosnąć również w słońcu lub cieniu. Doskonale sprawdza się jako bylina zadarniająca, sadzona na rabatach w ogrodach nieformalnych i naturalistycznych oraz w uprawie w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Strefa mrozoodporności: 4 -34/-29 °C

Hodowca: Garry Grüber, Niemcy

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Hydrangea macrophylla PINKY BINDER ‘Pinhydrbin12‘ PBR

Hydrangea macrophylla hortensja ogrodowa PINKY BINDER®

Nazwa hodowlana: ‘Pinhydrbin12’ PBR

Kompaktowa odmiana hortensji ogrodowej o wyraźnie nakrapianych kwiatach w tonacji różowej. Jest to krzew o wzniesionych, sztywnych pędach, zdolnych utrzymać okazałe kwiatostany, i zwartym pokroju, dorasta do około 1 m wysokości. Liście sezonowe, zielone, eliptyczne. Kwiaty wyłącznie sterylne, zebrane na szczytach pędów w duże kuliste kwiatostany, pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Kwiaty dwubarwne, początkowo seledynowo-różowe, później jasnoróżowe do kremowych z nieregularnymi, ciemnymi, paskowanymi przebarwieniami w kolorze fuksji, tworzącymi oryginalny marmurkowy wzór. Krzew kwitnie od lipca do sierpnia. Odporność na mróz zadowalająca. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste, osłonięte zimą od wiatru. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Strefa mrozoodporności: 6b -20/-18 °C

Hodowca: Star Roses and Plants / Conard-Pyle - Ball Horticultural Company, USA

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: MINIER Professional Solutions, Les Fontaines de l'Aunay, 49250 Beaufort-en-Vallée, Francja

Hydrangea paniculata LIVING LITTLE ROSY ‘LC NO16’ PBR

Hydrangea paniculata hortensja bukietowa LIVING LITTLE ROSY

Nazwa hodowlana: ‘LC NO16‘ PBR

Odmiana z serii LIVING CREATIONS®, wyróżniająca się kompaktowym pokrojem i niewielkimi rozmiarami. Dorasta do 70 cm wysokości, ma zwarty i kulisty pokrój. Zaletą odmiany są sztywne, wyprostowane pędy, które nie pokładają się podczas kwitnienia. Ciemnozielone liście są szorstko owłosione, w kształcie typowym dla gatunku. Kwiatostany są bardzo dekoracyjne, stożkowate, zbudowane z kwiatów płonnych. Początkowo kremowobiałe, z czasem bieleją. W miarę dojrzewania nabierają intensywnie ciemnoróżowych odcieni. Krzew kwitnie obficie na pędach jednorocznych, od lipca do września. Roślina preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste, gleby żyzne, stale wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Dla uzyskania obfitego kwitnienia zalecane jest wiosenne cięcie. Odmiana w pełni mrozoodporna. Ze względu na atrakcyjne wybarwienie kwiatów oraz zwarty, kompaktowy pokrój świetnie sprawdzi się w ogrodach przydomowych, szczególnie tych o niewielkich rozmiarach. Warto wybrać dla niej wyeksponowane miejsce. Może być stosowana pojedynczo lub sadzona w niewielkich grupach. Doskonale rośnie w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. 

Strefa mrozoodporności: 5a -29/-27 °C

Hodowca: Alex F. Schoemaker, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych WAŻYŃSCY, Pniewo 37, 99-311 Bedlno, Polska

Malus ROYAL RAINDROPS ‘JFSKW5‘ PBR

Malus jabłoń ROYAL RAINDROPS®

Nazwa hodowlana: ‘JFSKW5’ PBR

Odmiana rajskiej jabłoni o powcinanych, purpurowych liściach, ciemnoróżowych kwiatach oraz drobnych czerwonych owocach. Drzewo dorasta do 6 m wysokości i 4,5 m szerokości, wzniesione i rozgałęzione pędy tworzy gęstą, owalną koronę. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są pojedyncze, w kolorze magenty, tworzą się bardzo obficie. Intensywnie purpurowe liście rozwijają się wraz z kwiatami, są niewielkie, całobrzegie, natomiast liście rozwijające się na długopędach są charakterystycznie powcinane, trójklapowe. Liście utrzymują atrakcyjną ciemną barwę przez cały sezon wegetacyjny. Drobne, kuliste, czerwone owoce dojrzewają jesienią, ich skórka jest błyszcząca. Szczególnie ładnie prezentują się na gałązkach po opadnięciu liści. Odmiana o wysokiej odporności na choroby jabłoni, bardzo dobrze sprawdza się w uprawie w szkółkach. Mrozoodporność zadowalająca.

Strefa mrozoodporności: 6b -20/-18 °C

Hodowca: Keith S. Warren, USA

Wprowadzenie na rynek europejski: 2016 r.

Zgłaszający: MINIER Professional Solutions, Les Fontaines de l'Aunay, 49250 Beaufort-en-Vallée, Francja

Miscanthus sinensis ‘Silver Charm‘ PBR

Miscanthus sinensis miskant chiński ‘Silver Charm’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Silver Charm’ PBR

Polska odmiana wyróżniająca się obfitym, spektakularnym kwitnieniem. Dorasta do 1,6-1,8 m wysokości, liście ma wąskie, ciemnozielone. Kwitnie we wrześniu. Wiechowate kwiatostany ukazują się we wrześniu na szczytach łukowato wygiętych źdźbeł, początkowo są srebrzyste, następnie powoli bieleją, nadając roślinie niepowtarzalny pokrój przypominający fontannę. Trawa ta pozostaje atrakcyjna jeszcze długo po przekwitnięciu, ponieważ kwiatostany są trwałe i zachowują walory ozdobne także zimą. Należy zapewnić jej stanowisko słoneczne. Roślina preferuje gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, jest odporna na mróz. 

Strefa mrozoodporności: 5b -26/-23 °C

Hodowca: Artur Maj, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych DAGLEZJA Artur Maj, ul. Okopowa 60, 08-500 Ryki, Polska

Nepeta ‘Cats Pajamas‘ PBR

Nepeta kocimiętka ‘Cats Pajamas’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Cats Pajamas’ PBR

Aromatyczna bylina o ozdobnych liściach i niebieskich kwiatach, które pojawiają się na całej długości pędów. Roślina tworzy zwarte kępy dorastające w czasie kwitnienia do 35 cm wysokości i 50 cm szerokości. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są małe ale bardzo liczne, pokrywają całą roślinę, kwitnienia przyciągająca niezliczone ilości owadów zapylających. Liście drobne, ząbkowane na brzegach. Dzięki swojej bardziej kompaktowej formie i mniejszym rozmiarom idealnie sprawdza się w kompozycjach doniczkowych z innymi roślinami. Doskonała na słoneczne rabaty, skalniaki, toleruje suszę, jest w pełni odporna na mróz.

Strefa mrozoodporności: 5a -29/-27 °C

Hodowca: Hans Hansen, Walters Gardens Inc., USA

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Perovskia atriplicifolia ‘Bluesette‘ PBR

Perovskia atriplicifolia perowskia łobodolistna ‘Bluesette’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Bluesette’ PBR

Niska i zwarta odmiana perowskii, wyróżnia się silnym krzewieniem od podstawy oraz obfitym kwitnieniem. Jest to półkrzew tworzący drewniejące u podstawy pędy oraz szarozielone, powcinane liście. Drobne, ciemnoniebieskie kwiaty rozwijają się od lipca do września, wabiąc owady zapylające – pszczoły i trzmiele. Roślina w pierwszym roku uprawy dorasta od 35 do 55 cm wysokości, w drugim roku maksymalnie do 65 cm wysokości. Ta aromatyczna roślina doskonale sprawdzi się na miejskich rabatach, w kompozycjach pojemnikowych oraz w ogrodzie przydomowym. Jest łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki, idealnie wpisujące się w trendy poszukiwania roślin tolerancyjnych na suszę. Nieduże, kompaktowe rozmiary ułatwiają transport i dystrybucję kwitnących roślin, co w przypadku tradycyjnych, wysokich odmian jest utrudnione.

Strefa mrozoodporności: 6a -23/-21 °C

Hodowca: PanAmerican Seed Europe BV

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Phlox paniculata ‘Skubianka‘ PBR

Phlox paniculata floks wiechowaty ‘Skubianka‘ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Skubianka‘ PBR

Polska odmiana o dwubarwnych, zielonych liściach z kremowymi obwódkami i charakterystycznych, zredukowanych kwiatach koloru koralowo-łososiowego o średnicy 2,5 cm. Jest to kolejna odmiana wyselekcjonowana przez Przemysława Godlewskiego w szkółce Ogrody o Zielonych Progach. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji szkółki. Odmiana w pełni odporna na mróz. Sukces w uprawie floksów zależy przede wszystkim od właściwie dobranego stanowiska. Rośliny te preferują żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę o stałej wilgotności. Stanowisko do ich uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste, niezbyt gorące. W kompozycjach ogrodowych pięknie towarzyszy rudbekiom oraz jeżówkom, a ze względu na swoją wysokość jest wspaniałym dodatkiem dla seslerii, rozplenic czy palczatek. 

Strefa mrozoodporności: 4 -34/-29 °C

Hodowca: Przemysław Godlewski, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH Przemysław Godlewski – Szkółka bylin, Skubianka, ul. Zegrzyńska 82, 05-140 Serock, Polska

Physocarpus opulifoilus PANTHER ‘N5‘ PBR

Physocarpus opulifolius pęcherznica kalinolistna PANTHER

Nazwa hodowlana: ‘N5‘ PBR

Odmiana o zaokrąglonym pokroju i bardzo ciemnym, niemal czarnym ulistnieniu, najciemniejszym z dostępnych na rynku kultywarów. Krzew jest gęsty, tworzy proste pędy pokryte ciemnobordową skórką, dorasta do 1,5-2 m wysokości. Wielkość liści jest podobna jak u odmian silnie rosnących. Jasnoróżowe kwiaty rozwijają się w maju, są pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Krzew o niedużych wymaganiach uprawowych, zarówno na etapie produkcji szkółkarskiej, jak i po posadzeniu na miejsce docelowe. Wysoka odporność na choroby i szkodniki, pełna mrozoodporność oraz tolerancja w stosunku do gleby i stanowiska dają szeroki potencjał zastosowania tej nowej odmiany w zieleni prywatnej i miejskiej. 

Strefa mrozoodporności: 4 -34/-29 °C

Hodowca: Bert Verhoef, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Pinus nigra ‘Merci‘ PBR

Pinus nigra sosna czarna ‘Merci’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Merci‘ PBR

Polska, karłowa odmiana sosny czarnej o zwartym, kulistym pokroju. Rośnie powoli, po 10 latach uprawy osiąga około 0,6 m średnicy. Samoistnie tworzy idealną kulę, bez konieczności przycinania. Jej igły są krótkie, zielone, i w odróżnieniu od innych odmian sosny czarnej miękkie w dotyku. Dobrze prezentuje się szczepiona na pniu. Odmiana ta preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje też półcień, dobrze rośnie na większości przeciętnych, przepuszczalnych gleb ogrodowych. Nadaje się do uprawy w donicach ustawianych na balkonach i tarasach oraz do sadzenia w ogrodach przydomowych, działkowych, na skalniakach. 

Strefa mrozoodporności: 5b -26/-23 °C

Hodowca: Nikodem Nowaczyk, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: Szkółka NOWACZYK, Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska

Rhododendron ‘Praděd‘ PBR

Rhododendron różanecznik ‘Praděd’

Nazwa hodowlana: ‘Praděd‘

Odmiana z grupy różaneczników wielkokwiatowych. Kwiaty jasnożółte z łososiowym odcieniem oraz kilkoma ciemnożółtymi plamkami, lejkowate, w pełni rozwinięte mają średnicę 8 cm, zebrane na szczytach pędów w kuliste kwiatostany. Kwitnie wcześnie, od końca kwietnia do połowy maja. Liście zimozielone, skórzaste, ciemnozielone, błyszczące. Podczas zimy pąki kwiatowe są pokryte kutnerem. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają 1,2 m wysokości i 1,4 m szerokości. Odmiana odporna na mróz. Preferuje stanowiska półcieniste, gleby kwaśne, zasobne w próchnicę.

Strefa mrozoodporności: : 6a -23/-21 °C

Hodowca: Michal Severa, Dagmar Sekelezová, Republika Czeska

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie Anna CIEPŁUCHA-KOWALSKA, ul. Górna 50, 95-050 Konstantynów Łódzki, Polska

Rhododendron ‘Venus‘ PBR

Rhododendron azalia ‘Venus’

Nazwa hodowlana: ‘Venus’

Polska odmiana azalii wielkokwiatowej o różowożółtych kwiatach, zebranych na szczytach pędów w duże, kuliste kwiatostany. Cechą charakterystyczną rośliny jest zwarty, kulisty pokrój, wolne tempo wzrostu, a także wysoka odporność na mączniaka. Krzew dorasta do 2 m wysokości, kwitnie obficie w drugiej połowie maja. Kwiaty w pąkach pomarańczowe, po rozwinięciu dwubarwne, różowo-żółte, płatki na brzegach fryzowane. Liście sezonowe, ciemnozielone, zdrowe. Odporność na mróz oraz wymagania glebowe podobne, jak innych azalii wielkokwiatowych uprawianych w Polsce. Roślina polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej, na wrzosowiskach, w kompozycjach naturalistycznych. 

Strefa mrozoodporności: 5a -29/-27 °C

Hodowca: Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK, ul. Pańska 40, 43-332 Pisarzowice, Polska

Spiraea japonica DOUBLE PLAY DOOZIE ‘NCSX2‘ PBR

Spiraea japonica tawuła japońska DOUBLE PLAY DOOZIE

Nazwa hodowlana: ‘NCSX2‘ PBR

Odmiana z serii Double Play, charakteryzująca się ceglastym zabarwieniem młodych liści oraz intensywnym, różowoczerwonym kolorem kwiatów. Półkulisty krzew o zwartym pokroju, dorasta do 90 cm wysokości. Młode liście i pędy są bordowe, ciemnoczerwone, po dojrzeniu stają się ciemnozielone. Kwiaty intensywnie czerwone, zebrane na szczytach jednorocznych pędów w dość duże, płaskie kwiatostany typu baldachogrona. Kwitnie bardzo obficie od przełomu wiosny i lata do wczesnej jesieni. Pręciki są wyraźnie dłuższe od płatków korony, nadają kwiatostanom lekki, puszysty wygląd. Krzew łatwy w uprawie, tolerancyjny w stosunku do podłoża, odporny na mróz. Odmiana polecana na stanowiska słoneczne, o szerokich możliwościach zastosowania w zieleni publicznej oraz w ogrodach prywatnych. Wiosną wymaga silnego cięcia.

Strefa mrozoodporności: 4 -34/-29 °C

Hodowca: Thomas G. Ranney, Kultaran Chohan, USA

Wprowadzenie na rynek: 2017 r.

Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Taxus ×media ‘Baby‘ PBR

Taxus ×media cis pośredni ‘Baby’ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Baby‘ PBR

Polska odmiana o drobnych igłach i kompaktowym pokroju, nadaje się na niskie obwódki oraz średniej wysokości żywopłoty. W czasie wzrostu samoistnie zagęszcza się, tworząc zwarte krzewy. Od innych odmian wyróżnia się krótszymi międzywęźlami i znacznie mniejszymi igłami. Ciemnozielone igły mają 1-2 cm długości i zaledwie 1,5-2 mm szerokości. Krzew rośnie relatywnie szybko i nawet przy minimalnym cięciu tworzy zwarte formy. Odmiana żeńska, zawiązuje nasiona w mięsistych, czerwonych osnówkach, chętnie zjadanych przez ptaki. Roślina tolerancyjna względem światła, dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i w cieniu. Wymagania glebowe przeciętne, choć preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Nie toleruje zalewania i nadmiaru wody. Jak wszystkie cisy wytrzymuje warunki miejskie i jednocześnie oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych. Fantastyczna odmiana do małych ogródków, systematycznie cięta przez wiele lat utrzymuje określone rozmiary. 

Strefa mrozoodporności: : 5b -26/-23 °C

Hodowca: Joanna Szaniawska, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Szaniawska, ul. Wilanowska 1, 05-509 Józefosław, Polska

Taxus baccata ‘Kazimierz Nowak‘ PBR

Taxus baccata cis pospolity Kazimierz Nowak‘ PBR

Nazwa hodowlana: ‘Kazimierz Nowak‘ PBR

Polska odmiana o kolumnowym pokroju i ciemnozielonych igłach. W młodym wieku krzewy charakteryzują się wąskim pokrojem, ale z wiekiem rozrastają się na szerokość. Igły są ciemnozielone, łukowato wygięte, dość długie. Jest to takson męski, nie zawiązuje nasion. Krzew jest naturalnie gęsty i zwarty. Odmiana ta przełamuje stereotypy o powolnym wzroście cisów. Rośnie szybko, w wieku 5-6 lat przyrasta nawet 40 cm na rok. Egzemplarz 25-cio letni osiągnął 6 m wysokości. Tempo wzrostu jest wyraźnie szybsze od innych odmian kolumnowych, co jest główną cechą wyróżniającą tę odmianę. Doskonale nadaje się do sadzenia w formie żywopłotów i szpalerów, zarówno formowanych, jak i nieciętych, naturalnych. Odmiana ta, szczególnie osobom niecierpliwym, pozwala szybko doczekać się okazałego żywopłotu. Krzewy dobrze prezentują się sadzone w grupach po 3-5 sztuk. Odmiana mrozoodporna, wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza, w starszym wieku toleruje suszę. Kultywar twardy, wytrzymały i niezniszczalny jak Kazimierz Nowak, jeden z najodważniejszych polskich podróżników-rowerzystów. Wymagania glebowe i stanowiskowe jak dla gatunku. 

Strefa mrozoodporności: : 5a -29/-27 °C

Hodowca: Andrzej Kujawa, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2023 r.

Zgłaszający: Szkółka BĄBLIN Andrzej Kujawa, Bąblin 16b, 64-607 Kiszewo, Polska

Thuja occidentalis GREAT STAR ‘GK01‘ PBR

Thuja occidentalis żywotnik zachodni GREAT STAR

Nazwa hodowlana: ‘GK01‘ PBR

Polska odmiana wyselekcjonowana jako mutacja odmiany 'Smaragd’. Cechuje się: piramidalnym i bardzo gęstym pokrojem, soczyście zieloną barwą łusek pokrywających gałązki, która jest trwała zimą (gałązki nie robią się rude) oraz wolnym tempem wzrostu – rośnie o 50% wolniej w porównaniu do odmiany 'Smaragd’. Doskonale nadaje się na niskie szpalery, żywopłoty oraz do nasadzeń pojemnikowych i soliterowych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, na stanowiskach słonecznych. Jest w pełni odporna na mróz.

Strefa mrozoodporności: 5b -26/-23 °C

Hodowca: Wojciech Kapias, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Wojciech KAPIAS, ul. Główna 124, 43-230 Goczałkowice-Zdrój, Polska

Thuja plicata ‘Golden Whipcord‘

Thuja plicata żywotnik olbrzymi ‘Golden Whipcord’

Nazwa hodowlana: ‘Golden Whipcord‘

Odmiana wyróżniająca się intensywnie żółtymi, nitkowatymi pędami i charakterystycznym, płaczącym pokrojem. Po 10 latach osiąga około 0,5 m szerokości i wysokości. Zaszczepiona na pniu tworzy ozdobne przez cały rok drzewko o oryginalnej, parasolowatej, żółtej koronie. Sznurowate pędy i gałązki wyrastają ze środka krzewu, przewieszają się i zwieszają kaskadowo. Odmiana odporna na poparzenia słoneczne, bez problemu może rosnąc w miejscach nasłonecznionych, wytrzymała na mróz. Krzew łatwy w uprawie, dobrze rośnie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych. Polecany do nasadzeń w ogródkach przydomowych, na skalniakach. Dzięki swojemu złocistemu wybarwieniu świetnie prezentuje się w ozdobnych donicach ustawianych na tarasach i balkonach. 

Strefa mrozoodporności: 5b -26/-23 °C

Hodowca: Wiel Linssen, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2022 r.

Zgłaszający: Szkółka NOWACZYK, Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska