KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2015 - Wyniki Konkursu Roślin Nowości

Jury Konkursu Roślin Nowości 23. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”

obradujące w składzie:

  • Marco Hoffman – taksonom, Holandia
  • Jurij Bażenow – botanik, Rosja
  • Alicja Cecot – dziennikarka
  • Wiesław Gawryś – Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
  • Izabela Kaszuba - Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
  • Danuta Młoźniak – portal Ogrodowisko.pl
  • Wojciech Podstolski - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
  • Maja Popielarska - dziennikarz TVN
  • Wiesław Szydło -Związek Szkółkarzy Polskich – przewodniczący

JURY KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2015 W PLIKU .pdf

dnia 2 września 2015 roku uzgodniło następujący werdykt:

ZŁOTY MEDAL otrzymuje:

Campsis ×tagliabuana SUMMER JAZZ TM FIRE 'Takarazuka Fresa' PBR
ze szkółki Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY

SREBRNY MEDAL otrzymują:

Berberis thunbergii 'Orange Sunrise' PBR
ze Szkółek KUROWSCY

Physocarpus opulifolius LITTLE ANGEL 'Hoogi016' PBR
ze szkółki Handelskwekerij G. HOOGENRAAD

BRĄZOWY MEDAL otrzymuje:

Corylus avellana PURPLE UMBRELLA 'JM 251' PBR
ze Szkółki SZMIT

 

WYRÓŻNIENIA otrzymują:

Actinidia kolomikta 'Vitakola' PBR
ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Heptacodium miconioides TIANSHAN ® 'Minhep' PBR
ze szkółki PEPINIERES MINIER

Pinus parviflora 'Gyok-kasen'
ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK

Weigela florida MY MONET 'Sunset' PBR
ze szkółki PEPINIERES MINIER

 

Opis wszytkich roślin zakwalifikowanych do Konkurs Roślin Nowości 2015 w pliku PDF

 

ROZWIJANA LISTA ROŚLIN ZAKWALIFIKOWNYCH DO KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2015:

Actinidia arguta 'Bingo' PBR

Actinidia arguta ‘Bingo’ PBR
aktinidia ostrolistna ‘Bingo’ PBR


Cecha wyróżniająca nowość: odmiana żeńska, owoce lekko wydłużone z różowoczerwonym rumieńcem o smaku przypominającym ananasa.

Polska, dobrze owocująca odmiana o smacznych owocach. Jest to pnącze o wijących się pędach i sezonowym ulistnieniu, dorasta do 8 m wysokości. W czerwcu pojawiają się pojedyncze, kremowe kwiaty. Owalne owoce są lekko wydłużone, mają około 3 cm długości i 2,5 cm szerokości, ważą 8-14 g. Od strony słonecznej skórkę owoców pokrywa różowoczerwony, intensywny rumieniec. Owoce są bardzo smaczne, aromatyczne, z lekko ananasowym posmakiem, mają cienką, gładką skórkę i nadają się do jedzenia w całości bez obierania. Owoce dojrzewają w końcu września i na początku października po odmianie ‘Genewa’, a przed odmianami ‘Weiki’ i ‘Ananasnaya’. Owocowanie rozpoczyna się w 2-3 roku po posadzeniu. Roślina wymaga stanowisk ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych, gleb żyznych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych. Rośnie trochę słabiej niż odmiany ‘Ananasnaya’, ‘Weiki’ czy ‘Geneva’ dlatego może być sadzona w mniejszej rozstawie. Do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest w pobliżu roślina męska tego samego gatunku, np. męska ‘Weiki’. Na plantacjach na 6-8 roślin żeńskich sadzi się jedną roślinę męską. Odmiana odporna na mróz, wytrzymuje spadki temperatury do -28 °C, strefa 5. Polecana do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach. Pędy można prowadzić przy drutach rozciągniętych między słupami. Odmiana szczególnie przydatna do stosowania na plantacjach produkcyjnych oraz w ogrodach przydomowych i na działkach.

Hodowca: Piotr Latocha, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polska. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy sp. z o.o. Sp. k., Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Actinidia arguta SCARLET SEPTEMBER KIWI ® 'Mirzan'

Actinidia arguta Scarlet September Kiwi ® ‘Mirzan’
aktinidia ostrolistna Scarlet September Kiwi ® ‘Mirzan’

Cecha wyróżniająca nowość: odmiana żeńska, wczesna, wysoka plenność, owoce słodkie, skórka i miąższ czerwone.

Polska, bardzo plenna i wyjątkowo wczesna odmiana o smacznych i bardzo słodkich, czerwonych owocach nadających się do jedzenia ze skórką. Jest to pnącze o wijących się pędach, dorasta do 8-10 m wysokości. Wiosną tworzy zielone, opadające na zimę liście, a w czerwcu pojedyncze, kremowe kwiaty. Owoce są owalne, mają około 3,5 cm długości i 2,5 cm szerokości, dobrze oświetlone są czerwone i mają czerwony miąższ. Dojrzewają najwcześniej ze wszystkich odmian, od końca sierpnia do połowy września. Owocowanie rozpoczyna się w 2-3 roku po posadzeniu. Do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest w pobliżu roślina męska tego samego gatunku, np. męska ‘Weiki’. Na plantacjach sadzi się 1 roślinę męską na 6-8 roślin żeńskich. Roślina wymaga stanowisk ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych, gleb żyznych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych. Odmiana odporna na mróz, wytrzymuje spadki temperatury do -28 °C, strefa 5. Polecana do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach. Pędy można prowadzić przy drutach rozciągniętych między słupami. Szczególnie przydatna do stosowania w ogrodach przydomowych, na działkach i plantacjach produkcyjnych.

Hodowca: Mirosław Zaniewski, Polska. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy sp. z o.o. Sp. k., Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Actinidia kolomikta 'Vitakola' PBR

WYRÓŻNIENIE:


Actinidia
 
kolomikta ‘Vitakola’ PBR
aktinidia pstrolistna ‘Vitakola’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: odmiana żeńska, wysoka plenność i mrozoodporność, duże owoce.

Pnącze o smacznych owocach i ozdobnych, częściowo przebarwiających się liściach, dorasta do 3-4 m wysokości. Pędy są długie, owijają się wokół podpór. Liście dekoracyjne, zielone lub zielono-biało-różowe, opadające na zimę. Kolorowe przebarwienia liści pojawiają się wczesnym latem w 2?3 roku po posadzeniu. Najintensywniej wybarwiają się liście dobrze oświetlone. W maju rozwijają się pojedyncze, białe kwiaty o średnicy 1,5?2 cm. Mają one lekko cytrynowy zapach. Owoce są duże, owalne, wydłużone, mają 4-4,5 cm długości, czasem są lekko spłaszczone, zielonożółte, dojrzewają w sierpniu, są aromatyczne i bardzo smaczne. Po dojrzeniu opadają. Owoce zawierają dużo witaminy C, około 1520mg%. Do wydania owoców potrzeba zapylacza, np. odmiany ‘Adam’. Owocowanie rozpoczyna się w 3-4 roku uprawy. Roślina wymaga stanowisk ciepłych, nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby wilgotne, ale dobrze zdrenowane, żyzne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Wytrzymuje spadki temperatur do około ?34 °C, strefa 4, ale jest wrażliwa na przymrozki podczas wegetacji. Odmiana szczególnie przydatna do stosowania w małych i dużych ogrodach przydomowych jako pnącze owocowe i jednocześnie ozdobne.

Hodowca: Jan i Daniela Kola, Czechy. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy sp. z o.o. Sp. k., Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Berberis thunbergii 'Orange Sunrise' PBR

SREBRNY MEDAL:


Berberis thunbergiiOrange Sunrise’ PBR
berberys Thunberga ‘Orange Sunrise’
PBR

Cecha wyróżniająca nowość: młode przyrosty intensywnie pomarańczowe, starsze liście ze złotą obwódką.

Silnie rosnąca, polska odmiana berberysu o wyprostowanym pokroju, intensywnie pomarańczowo-czerwonych młodych pędach, osiąga 1,5 m wysokości. Liście są duże, zaokrąglone, czerwone, gęsto osadzone na gałązkach. Na starszych liściach pojawia się złota, bardzo dekoracyjna obwódka, do 2 mm szerokości. Młode pędy i liście są wyraźnie jaśniejsze, z żółtawym odcieniem. Żółte kwiaty pojawiają się w maju. Owoce są czerwone, dojrzewają w październiku i listopadzie. Krzew preferuje gleby żyzne, dostatecznie wilgotne, stanowisko słoneczne. Bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej. Nadaje się do sadzenia pojedynczo na rabatach lub w pojemnikach, oraz w grupach, w formie żywopłotów.

Hodowca: Odmiana wyhodowana i wprowadzona na rynek przez Szkółki Kurowskich w 2015 r.

Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105, Polska

Berberis thunbergii GOLDEN HORIZON 'Hoho 2' PBR

Berberis thunbergii Golden Horizon ‘Hoho 2’ PBR
berberys Thunberga Golden Horizon ‘Hoho 2’ PBR


Cecha wyróżniająca nowość: odmiana niska, horyzontalne ułożenie pędów, żółte ulistnienie.

Gęsty i niski krzew o rozłożystym pokroju, dorasta do 0,2-0,3 m wysokości i 0,6 m szerokości. Pędy ułożone horyzontalnie, bogato rozgałęzione. Liście drobne, łopatkowate, żółte, ogonki liściowe krótkie, u podstawy lekko zaróżowione, podobnie jak młode pędy. Ciernie pojedyncze, krótkie i sztywne. Kwiaty żółte, pojawiają się na wiosnę, w kwietniu i maju. Jesienią liście przebarwiają się w delikatnym odcieniu pomarańczu. Krzew mało wymagający, dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, ale stale umiarkowanie wilgotnych, w miejscach częściowo ocienionych lub słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5. Polecana do sadzenia w parkach i ogrodach jako roślina okrywowa. Nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji z innymi berberysami.

Hodowca: Mark Sebastiaan Hoogenraad i Ralph Mateus Hoof, Holandia. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez Hoogenraad Kwekerijen bv, Holandia.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Berberis thunbergii GOLDEN RUBY 'Goruzam' PBR

Berberis thunbergii Golden Ruby ‘Goruzam’ PBR
berberys Thunberga Golden Ruby ‘Goruzam’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: duże liście zmieniające barwę w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Kompaktowy, niski krzew o kulistym pokroju i gęstym ulistnieniu, dorasta do 30 cm średnicy. Pędy są krótkie, rozgałęzione, ułożone blisko siebie, czerwone, zaopatrzone w dosyć długie i ostre ciernie. Liście są wydłużone, szpatułkowate, gęsto ułożone. W trakcie sezonu zmieniają barwę. Wiosną liście są pomarańczowo-żółto-zielone, latem czerwone z wyraźną i bardzo atrakcyjną, złocistą obwódką, natomiast jesienią szkarłatnoczerwone. Roślina tolerancyjna względem zasobności, wilgotności oraz kwasowości podłoża. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Odmiana zdrowa, odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia w grupach lub pojedynczo w kompozycjach z innymi krzewami lub niskimi bylinami. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: James i Maria Zampini, USA. Odmiana wprowadzona na rynek europejski w 2015 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Buddleja PURPLE SPLENDOR 'Hinebud2' PBR

Buddleja Purple Splendor ‘Hinebud2’ PBR
budleja Purple Splendor ‘Hinebud2’ PBR


Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, fioletowoniebieskie kwiaty z pomarańczowym oczkiem.

Krzew o wzniesionych pędach i zwartym, gęstym pokroju, dorasta do 1-1,5 m wysokości. Pędy są proste, czterokanciaste, oliwkowe, zakończone kwiatostanami. Liście ciemnozielone, szerokie, eliptyczne, lekko karbowane. Kwiaty fioletowoniebieskie z ciemnym, pomarańczowym oczkiem są zebrane w wydłużone, wiechowate kwiatostany, wyjątkowo gęste i przyjemnie pachnące. Krzewy kwitną na pędach jednorocznych od lipca do września, wabią liczne motyle i pszczoły. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów i wydłuża okres kwitnienia. Krzew preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Odmiana odporna na mróz, strefa 6. Jedynie na wschodzie kraju może przemarzać, dlatego w tych rejonach późną jesienią zaleca się obsypywanie podstawy pędów kopczykami ziemi lub kory. Wiosną pędy należy przycinać nisko nad ziemią. Krzew polecany do sadzenia na rabatach w ogrodach przydomowych.

Hodowca: Peter Podaras, Hines Growers Inc., USA. Odmiana wprowadzona na rynek europejski w 2012 r. przez Lovania Nursery, Wielka Brytania.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska

Buddleja davidii 'Gulliver' PBR

Buddleja davidii  ‘Gulliver’ PBR
budleja Davida ‘Gulliver’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: wyjątkowo duże kwiatostany, kwiaty w kolorze lila z pomarańczowym oczkiem.

Szybko rosnący krzew o rozłożystym pokroju tworzący efektowne, bardzo duże kwiatostany. Dorasta do 1,7 m wysokości. Pędy są proste, szare, zwieńczone kwiatostanami. Liście sezonowe, lancetowate, szarozielone. Drobne, liliowe kwiaty z małym, pomarańczowym oczkiem są zebrane w długie i grube, wiechowate kwiatostany osiągające do 30 cm długości. Krzewy kwitną na pędach jednorocznych od lipca do września wabiąc liczne motyle i pszczoły. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów i wydłuża okres kwitnienia. Krzew preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Odmiana nie w pełni odporna na mróz, strefa 7a. W surowe zimy może przemarzać, dlatego późną jesienią zaleca się obsypywanie podstawy pędów kopczykami ziemi lub kory. Wiosną pędy należy przycinać nisko nad ziemią. Krzew polecany do sadzenia w ogrodach przydomowych w cieplejszych rejonach kraju.

Hodowca: Kenneth Tobutt, East Malling Research Ltd., Wielka Brytania. Odmiana wprowadzona na rynek w 2015 roku przez Hoogenraad Kwekerijen b.v.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Campsis ×tagliabuana SUMMER JAZZ TM FIRE 'Takarazuka Fresa' PBR

ZŁOTY MEDAL:

Campsis ×tagliabuana Summer Jazz TM Fire ‘Takarazuka Fresa’ PBR
milin pośredni Summer Jazz TM Fire ‘Takarazuka Fresa’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, ciemnozielone ulistnienie, czerwone kwiaty.

Wolno rosnące, kompaktowe pnącze wspinające się za pomocą powietrznych korzeni czepnych oraz lekko wijących się pędów. Rocznie przyrasta o 1 m. Liście mają do 35 cm długości i są złożone z 7-10 ostro zakończonych, słabo ząbkowanych listków. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Trąbkowate, intensywnie czerwone kwiaty rozwijają się z pomarańczowych pąków w lipcu i sierpniu. Płatki korony są zrośnięte w rozszerzającą się rurkę zakończoną na szczycie pięcioma wywiniętymi na zewnątrz, okrągłymi łatkami. Kwiaty są zebrane od kilku do kilkunastu w baldachogroniastych kwiatostanach na wierzchołkach jednorocznych pędów. Pnącze dobrze rośnie na glebach próchnicznych, lekko kwaśnych lub obojętnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Odmiana zdrowa, znosi spadki temperatury do -26°C, strefa 5. Polecana do sadzenia w małych ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach. Może być prowadzona w formie piennej w postaci niewielkiego drzewka.

Hodowca: Koichi Sakaue, Japonia. Wprowadzona na rynek w 2013 r. przez Ball Ornamentals, USA.

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, PL-42-262 Poczesna, ul. Strażacka 20, Polska

Cercis canadensis LAVENDER TWIST 'Covey' PBR

Cercis canadensis Lavender Twist ®CoveyPBR
judaszowiec kanadyjski Lavender Twist ®CoveyPBR

Cecha wyróżniająca nowość: płaczący pokrój, duże liście, fioletoworóżowe kwiaty.

Niewielkie drzewo o płaczącym pokroju, luźnej koronie i kwiatach wyrastających bezpośrednio z pnia i gałęzi. Wysokość drzew zależy od miejsca szczepienia lub sposobu prowadzenia, przeważnie rośliny nie mają więcej niż 2-2,5 m wysokości. Pień bywa lekko zygzakowaty, gałęzie są łukowato wygięte i przewisają. Ozdobą rośliny są także duże, sercowate, jasnozielone liście. Młode liście są błyszczące, starsze matowe. Różowofioletowe kwiaty wyrastają bezpośrednio na pniu oraz na starszych, przynajmniej ubiegłorocznych pędach jeszcze przed rozwojem liści na wiosnę, w kwietniu i maju. Kwiaty są drobne, motylkowate, zebrane w pęczki. Odmiana polecana do uprawy na przeciętnych glebach ogrodowych o zasadowym odczynie, przepuszczalnych lub dobrze zdrenowanych, w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych. Drzewa znoszą spadki temperatury do -30°C, strefa 4b-5a. Ze względu na malowniczy pokrój, atrakcyjne kwitnienie i ładne ulistnienie drzewo polecane jest do sadzenia jako soliter w ogrodach przydomowych.

Hodowca: Cornelia L. Covey, USA. Wprowadzenie na rynek w 1998 r. przez Brotzman’s Nursery Inc., USA.

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, PL-42-262 Poczesna, ul. Strażacka 20, Polska

Clematis 'Mazurek' PBR

Clematis ‘Mazurek’ PBR
Clematis Mazurek PBR

Cecha wyróżniająca nowość: intensywnie różowe, okrągłe kwiaty, długotrwałe i obfite kwitnienie.

Polska odmiana powojnika z Grupy Viticella okryta w okresie kwitnienia masą intensywnie różowych kwiatów. Pnącze wspina się za pomocą czepnych ogonków liściowych, osiągając wysokość 3-3,5m. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Kwiaty są prawie okrągłe, otwarte, skierowane na boki i do góry, mają 8–10 cm średnicy, składają się z 4 szeroko eliptycznych, różowych działek przez środek których przebiega intensywnie różowy, szeroki pasek. Działki mają ładną teksturę, silnie pofalowane brzegi i podwinięte wierzchołki. Pręciki są krótkie, mają około 1 cm długości, są zbudowane z żółtych pylników zawieszonych na zielonych nitkach, otaczają pęk jasnożółtych słupków. W czerwcu i lipcu kwitnienie jest bardzo obficie, w sierpniu słabsze. Pnącze dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmian odporna na mróz, strefa 4. Szczególnie przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, pergolach i różnych podporach ogrodowych. Ciekawie wygląda, gdy przeplata się przez krzewy lub inne pnącza. Ładnie prezentuje się na jasnym tle. Polecana do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Szczepana Marczyński, Polska. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Corylus avellana PURPLE UMBRELLA

BRĄZOWY MEDAL

Corylus avellana Purple Umbrella ‘JM 251’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: czerwone liście, płaczący pokrój.

Pierwsza czerwonolistna odmiana leszczyny o parasolowatym, płaczącym pokroju. Nieduże drzewo o zwisających pędach. W porównaniu do gatunku charakteryzuje się wolniejszym tempem zrostu. Wysokość drzewa zależy od wysokości podkładki, na której zaszczepiono rośliny, zwykle nie przekracza 2-2,5 m. Liście są dosyć szerokie, u nasady sercowate, na wierzchołku zaostrzone, wiosną ciemnopurpurowe, prawie czarne. Z czasem lekko jaśnieją. Powierzchnia blaszek liściowych jest delikatnie karbowana. Latem młode liście pozostają purpurowoczerwone, a starsze stają się czerwonozielone. Kwiatów i owoców dotychczas nie zaobserwowano. Odmiana jest tolerancyjna pod względem podłoża, odporna na mróz, strefa 5a. Najlepiej rośnie i wybarwia się na stanowiskach słonecznych. Z racji swoich niedużych rozmiarów polecana jest do małych ogrodów przydomowych. Może być sadzona jako soliter lub w kompozycjach z krzewami i bylinami jako mocny akcent kolorystyczny. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Józsa Miklós, Węgry. Wprowadzenie na rynek w 2015 roku przez szkółkę Szmit, Polska.

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Diervilla rivularis HONEYBEE 'Diwibru01' PBR

Diervilla rivularis Honeybee ‘Diwibru01’ PBR
zadrzewnia nadbrzeżna Honeybee ‘Diwibru01’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: żółte liście i kwiaty, roślina silnie wabi pszczoły i motyle.

Niski, kompaktowy krzew o wzniesionym, półkulistym pokroju i żółtym ulistnieniu, dorasta do 1 m wysokości i szerokości. Młode pędy są proste, czerwonawe, liście jasnożółte, jajowatolancetowate, bezogonkowe, osadzone w parach naprzeciw siebie i nakrzyżlegle. Na niektórych liściach wzdłuż nerwu głównego mogą pojawiać się nieregularne, jasnozielone plamy w kształcie kleksów. Kwiaty są grzbieciste, siarkowożółte, zebrane w wiechowate kwiatostany na szczytach pędów. Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia, przyciągają bardzo liczne owady zapylające, zwłaszcza motyle i pszczoły. Krzew ma małe wymagania co do podłoża. Jak większość odmian o żółtych liściach preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, miejsca półcieniste do nasłonecznionych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5a. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych jako wyrazisty akcent kolorystyczny na rabatach bylinowych oraz w kompozycjach z innymi krzewami.

Hodowca: Boomkwekerij William de Bruijn, Holandia. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 roku przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Heptacodium miconioides TIANSHAN 'Minhep' PBR

WYRÓŻNIENIE:

Heptacodium miconioides Tianshan ® ‘Minhep’ PBR
heptakodium chińskie Tianshan ® ‘Minhep’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, wolniejsze tempo wzrostu.

Wysoki krzew o wzniesionych pędach, ładnym ulistnieniu i nietypowej porze kwitnienia. W porównaniu do gatunku charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem. Dorasta do 2,5 m wysokości. Pędy pokrywa ozdobna, jasna kora łuszcząca się długimi pasami. Liście są szerokoeliptyczne, na końcach zaostrzone, ciemnozielone, błyszczące, z 3 wyraźnymi nerwami biegnącymi równolegle przez całą długość blaszek liściowych. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Rośliny kwitną wczesną jesienią. Białe, drobne kwiaty są zebrane w dosyć duże wiechy, rozwijają się od września do pierwszych przymrozków. Wyjątkowo ozdobne są czerwone działki kielicha, dobrze widoczne po kwitnieniu. Roślina preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, jest tolerancyjna w stosunku do nasłonecznienia i odporna na mróz, strefa 6. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w zestawieniach z wysokimi krzewami.

Hodowca: odmiana wyhodowana i wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Pépini?res Minier, Francja.

Zgłaszający: PEPINIERES MINIER, FR-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' PBR

Hydrangea anomala subsp. petiolaris ‘Silver Lining’ PBR
hortensja pnąca ‘Silver Lining’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: szarozielone liście obwiedzione nieregularną, białą obwódką.

Wolno rosnące pnącze o interesujących, szarozielonych liściach z białym obrzeżeniem. Roślina wspina się za pomocą korzeni czepnych i dorasta do 3-4 m, rośnie wolniej niż gatunek. Młode pędy są zielone, szybko brązowieją. Liście są sercowate, brzegiem piłkowane, osadzone na krótkich ogonkach, szarozielone z białą obwódką nieregularnie wcinającą się w głąb blaszek liściowych. Kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu, wydzielają przyjemny miodowy zapach wabiący owady. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona. Roślina jest mało wymagająca pod względem podłoża, odporna na mróz, strefa 5b. Najlepiej rośnie posadzona na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa pod koronami drzew, jej biało-szare liście rozjaśniają kompozycję. Może być stosowana do obsadzania murów, pni drzew, pergoli lub dużych kamieni.

Hodowca: Nico Huisman, Holandia. Odmiana wprowadzona na rynek w 2010 roku przez Huisman Boomkwekerij B.V., Holandia.

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Physocarpus opulifolius LITTLE ANGEL 'Hoogi016' PBR

SREBRNY MEDAL:

Physocarpus opulifolius Little Angel ‘Hoogi016’ PBR
pęcherznica kalinolistna Little Angel ‘Hoogi016’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: intensywna barwa liści od pomarańczowo-czerwonych po ciemny burgund.

Wolno rosnący, gęsty krzew o zwartym pokroju i ciemnoczerwonym ulistnieniu, dorasta do 1 m wysokości. Roślina dobrze się krzewi, tworzy liczne, brązowe pędy. Liście są trójklapowe, ząbkowane, o połowę mniejsze w porównaniu do odmiany ‘Diabolo’. Młode liście są wyraziście pomarańczowoczerwone, starsze ciemnieją, przyjmując odcień dojrzałego burgunda. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona, kwitną w czerwcu. Krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dobrze znosi przycinanie. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych do tworzenia barwnych kompozycji z innymi krzewami lub bylinami.

Hodowca: Pavel Schuch, Czechy. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 roku przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Pinus parviflora 'Gyok-kasen'

WYRÓŻNIENIE:

Pinus parviflora ‘Gyok-kasen’
sosna drobnokwiatowa ‘Gyok-kasen’

Cecha wyróżniająca nowość: kompaktowy pokrój, krótkie igły, wolne tempo wzrostu.

Karłowy krzew iglasty o wzniesionym, zwartym pokroju i bardzo wolnym tempie wzrostu, osiąga około 1 m wysokości. Pędy są liczne, ułożone nieregularnie, rozgałęzione, gęsto pokryte igłami. Igły są krótkie, zielono-niebieskawe, zebrane po 5 w pęczku. Młode igły są soczyście jasnozielone z białymi paskami na spodzie, starsze igły są ciemniejsze, zielononiebieskie. Szyszki pojawiają się już na młodych roślinach, są małe. Odmiana jest znana także pod nazwą ‘Gyok-kasen-hime’. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, najlepiej rośnie na miejscach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, japońskich oraz na rabatach z karłowymi roślinami iglastymi.

Hodowca: odmiana japońska, wprowadzona na rynek w 1975 roku przez szkółkę Kobayashi, Japonia.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska

Potentilla fruticosa DANNY BOY 'Lissdan' PBR

Potentilla fruticosa Danny Boy ‘Lissdan’ PBR
pięciornik krzewiasty Danny Boy ‘Lissdan’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: różowoczerwone kwiaty, zwarty pokrój.

Niski, gęsty krzew dorastający do 40 cm wysokości, obficie kwitnący przez całe lato. Pędy są cienkie, brązowe, liście drobne, pierzaste, zwykle złożone z pięciu listków. Blaszki liściowe są jasnozielone, delikatnie omszone, szczególnie na dolnej stronie. Różowoczerwone kwiaty pojawiają się pod koniec maja, są zbudowane z pięciu okrągłych płatków korony otaczających żółte pręciki i słupki. Pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca. Później krzewy kwitną mniej obficie aż do późnej jesieni. Roślina dobrze rośnie sadzona na glebach średnio żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Odmiana odporna na mróz, strefa 4. Polecana do sadzenia na rabatach w ogrodach przydomowych i parkach.

Hodowca: Chris Senders, Wielka Brytania. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 roku przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Rosa POPE JOHN PAUL II 'Jacsegra' PBR

Rosa Pope John Paul II ‘Jacsegra’ PBR
róża Pope John Paul II ‘Jacsegra’ PBR

Cechy wyróżniające nowość: duże pachnące kwiaty w czysto białym kolorze.

Odmiana z grupy róż wielkokwiatowych, tworzy gęste krzewy o wzniesionym pokroju, umiarkowanym tempie wzrostu i długim okresie kwitnienia. Roślina dorasta do 1 m wysokości. Kwiaty są duże, pełne, czysto białe o bardzo intensywnym, cytrynowym zapachu. Brzegi rozwijających się płatków delikatnie podwijają się na zewnątrz. Krzewy kwitną od maja do października. Pędy są sztywne, mocne, pokryte kolcami, młode przyrosty mają czerwone zabarwienie. Błyszczące, ciemnozielone liście stanowią dobre tło dla białych kwiatów. Odmiana polecana do uprawy na glebach lekko gliniastych, próchniczych, przepuszczalnych, o pH zbliżonym do 6,5. Krzewy wymagają stanowisk słonecznych, miejsc ciepłych i osłoniętych zimą od wiatru. Roślina odporna na mróz, strefa 6a. Przeznaczona do uprawy na rabatach różanych, bylinowych oraz na kwiat cięty. Odmiana wybrana przez Watykan dla uczczenia papieża Jana Pawła II.

Hodowca: Keith W. Zary, USA. Odmiana wprowadzona na rynek amerykański w 2006 roku przez Jackson & Perkins Co.. W Europie prowadzona do handlu w 2011 roku przez Pépini?res Minier, Francja.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Rubus spectabilis 'Olympic Double'

Rubus spectabilis Olympic Double(syn. ‘Flore Pleno’)
jeżyna okazałaOlympic Double

Cecha wyróżniająca nowość: pełne kwiaty w kolorze fuksji.

Silnie rosnący krzew o prostych, wzniesionych pędach oraz pełnych, różowych kwiatach. Rośliny osiągają do 1 m wysokości, dzięki odrostom szeroko rozrastają się na boki i mogą być ekspansywne. Liście są trójlistkowe, brzegiem ząbkowane, ostro zakończone, jasnozielone, jesienią opadają. Kwiaty pojawiają się w maju, są pełne, zbudowane z licznych płatków w kolorze fuksji. Po całkowitym otwarciu kwiatów w środku ukazują się biało-seledynowe pręciki i słupki. Kwiaty ładnie prezentują się na tle jasnych liści. Roślina tolerancyjna w stosunku do gleby, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych.

Hodowca: Raymond C. Creelman, USA. Odmiana wprowadzona na rynek amerykański w latach 60 XX wieku.

Zgłaszający: Szkółka Bąblin Andrzej KUJAWA, PL-64-600 Oborniki, ul. Graniczna 6, Polska

Salvia ×sylvestris 'A Little Bit' PBR

Salvia ×sylvestris ‘A Little Bit PBR
szałwia ‘A Little Bit’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: niski zwarty pokrój, ciemnofioletowe kwiaty.

Niska, kępiasta bylina o wyprostowanym pokroju, ciemnofioletowych kwiatach i długim okresie kwitnienia. W czasie kwitnienia osiąga 30 cm wysokości. Tworzy nieduże, eliptyczne liście. Blaszki liściowe są ciemnozielone i wyraźnie pomarszczone. Kwiaty są dosyć duże, grzbieciste, ciemnofioletowe, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Rośliny zakwitają pod koniec maja, w czasie kwitnienia przyciągają pszczoły i motyle. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych przedłużając kwitnienie nawet do jesieni. Bylina tolerancyjna względem podłoża, dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych do suchych, na miejscach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a. Polecana do sadzenia w grupach na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach.

Hodowca: Jan Spruyt, Belgia. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Spruyt Select GCV, Belgia.

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, PL-05-140 Serock, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, Polska

Thuja plicata 'Kager's Beauty'

Thuja plicata ‘Kager’s Beauty’
żywotnik olbrzymi ‘Kager’s Beauty’

Cecha wyróżniająca nowość: kopiasty pokrój, przewieszające się pędy, wolne tempo wzrostu.

Polska, karłowa odmiana o kopiastym pokroju i wolnym tempie wzrostu, osiągająca 0,5-1 m wysokości oraz podobną szerokość. W handlu oferowana jest także w formie piennej, w postaci małego drzewka zaszczepionego na niewysokiej podkładce. Pędy i gałązki są drobne, ułożone horyzontalnie, przewieszające się, pokryte płaskimi, zielonymi łuskami oraz grubszymi igłami. Starsze gałązki są brązowe. Zimą krzewy brunatnieją. Rośliny w pierwszych latach uprawy tworzą formy płaskokuliste, później wykształcają przewodnik i się wypiętrzają. Krzewy najlepiej rosną na glebach umiarkowanie wilgotnych, żyznych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, japońskich i na wrzosowiskach.

Hodowca: Anna Kager, Polska. Odmiana wprowadzona na rynek w 2011 r. przez Wiela Linssena oraz Petera Leendersa, Holandia.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska

Vaccinium angustifolium × Vaccinium corymbosum 'Alvar' PBR

Vaccinium angustifolium ×Vaccinium corymbosum Alvar’ PBR
borówka półwysoka ‘Alvar’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: wysoka plenność, wczesne owocowanie, wysoka odporność na mróz.

Szeroki, krępy krzew owocowy o wolnym tempie wzrostu i wysokiej mrozoodporności uzyskany w Finlandii ze skrzyżowania borówki niskiej z borówką wysoką. Rośliny osiągają od 0,5 do 1 m wysokości, wyglądem bardziej przypominają borówkę wysoką. Pędy są nisko rozgałęzione, liście ciemnozielone, z wierzchu lekko błyszczące,. Beczułkowate, kremowe kwiaty rozwijają się w maju. Jagody są zebrane w grona, zaczynają dojrzewać w lipcu. Dojrzałe owoce są kuliste, ciemnoniebieskie, mają do 12 mm średnicy i ważą około 1 g. Owoce są smaczne, bogate w antyoksydanty, zwłaszcza w kwasy fenolowe i kwas chlorogenowy. Krzewy charakteryzują się dużą plennością i wczesnym wchodzeniem w okres owocowania. Wymagają gleb kwaśnych, próchniczych, wilgotnych, stanowisk słonecznych. Odmiana odporna na mróz, znosi spadki temperatur do -35°C, strefa 3b. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz na plantacje produkcyjne.

Hodowca: MTT Agrifood Research, Finlandia. Odmiana wprowadzona na rynek w drugiej połowie lat 90 XX wieku w Finlandii.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie CIEPŁUCHA, PL-95-050 Konstantynów Łódzki, ul. Górna 50, Polska

Weigela ALL SUMMER RED 'Slingco 1' PBR

WYRÓŻNIENIE:

Weigela All Summer Red ®Slingco 1’ PBR
krzewuszka All Summer Red ® ‘Slingco 1’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, czerwone, lejkowate kwiaty.

Niewysoki, kompaktowy krzew o sezonowym ulistnieniu ozdobny z licznych, czerwonych kwiatów pojawiających się wczesnym latem. Dorasta do 0,8 metra wysokości. Pędy są proste, wzniesione, liście eliptyczne, ostro zakończone, żywo zielone. Od maja do czerwca w kątach liści na krótkich pędach bocznych zawiązują się obficie pąki kwiatowe, z których rozwijają się czerwone, lejkowate kwiaty. Są one zebrane po kilka w wiechowatych kwiatostanach. Rośliny kontynuują intensywne kwitnienie do połowy lata. Później też kwitną, ale już mniej obficie. Krzewuszki preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne. W chłodniejszych rejonach kraju młode rośliny wymagają okrycia na zimę, strefa 6. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach.

Hodowca: Gijsbertus Verhoef, Holandia. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 roku przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A, Holandia

Weigela florida MY MONET 'Sunset' PBR

Weigela florida My Monet SunsetPBR
krzewuszka cudowna My Monet ‘Sunset’ PBR

Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, nieregularnie, żółto obrzeżone liście intensywnie przebarwione jesienią.

Kompaktowy krzew o wzniesionym pokroju i wielobarwnym ulistnieniu. Dorasta do 1,5 m wysokości. Tworzy proste, czerwonawe pędy oraz ostro zakończone, eliptyczne liście, wiosną otoczone grubą, nieregularną, żółto-różową obwódką. Najmłodsze liście są zaróżowione, starsze stają się seledynowo-zielone. Jesienią liście nabierają intensywnych odcieni czerwieni i pomarańczu. Kwiaty dzwonkowate, lekko różowe, rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Odmiana mało wymagająca w stosunku do gleby, preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Odporność na mróz dobra, strefa 6. Okrywanie zalecane w najchłodniejszych rejonach kraju. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych.

Hodowca: Thomas G. Ranney, USA. Odmiana wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Pépini?res Minier, Francja.

Zgłaszający: PEPINIERES MINIER, FR-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja