KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2019 - Wyniki KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI

2019 Jury Konkursu Roślin Nowości

Alicja Cecot
Dziennikarka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.

 

Wiesław Gawryś
Ogród Botaniczny PANAbsolwent Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie i Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Początkowo jako dendrolog, następnie specjalista od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmuje się florą ojczystą. Uczestnik wielu wypraw botanicznych w kraju i zagranicą m.in do Korei Płn., Wietnamu, Gruzji, Kazachstanu, Rosji. Autor ponad 250 artykułów popularno-naukowych na temat dendrologii, roślin tropikalnych i flory Polski. Autor łacińsko-polskiego Słownika Roślin Zielnych. Najważniejsze zainteresowania to flora Polski, zasady nomenklatury botanicznej i fotografia i własny ogródek. Posiada największą w kraju kolekcję opakowań po czekoladzie liczącą ponad 15 tys. sztuk. Laureat Honorowego Zielonego Laura za dotychczasowe zasługi i działania na rzecz popularyzacji roślin ozdobnych.

 

Hanna Grzeszczak-Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

Marek Jezierski
Dziennikarz

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”.  Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”. Laureat Honorowego Zielonego lauru za  upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.

 

Mirosław Łakomiec
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest właścicielem firmy handlowej ACM Agrocentrum zajmującą się sprzedażą detaliczną i hurtową produktów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Współpracuje od wielu lat z angielskim stowarzyszeniem producentów GARDENEX. Uczestnik wielu międzynarodowych targów i wystaw ogrodniczych. Obecnie Prezes Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.

 

Marketa Machackova
Instytut Botaniki, Czeska Akademia Nauk, Pruhonice, Czechy

Kurator kolekcji puli genów rodzaju Iris, Paeonia, Rosa Hemerocallis Ogrodu Botanicznego w Pruhonicach. Opiekun kolekcji irysów syberyjskich oraz liliowców. Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Członek Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Irysowego oraz Związku Czeskich Ogrodów Botanicznych. Zaangażowana w Czeski Program Zachowania oraz Użytkowania Źródeł Genów Roślin i Agrobioróżnorodności. Autor publikacji dedykowanych liliowcom.

 

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

Maja Popielarska
Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

 

dr Wiesław Szydło
Przewodniczący jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.

Abies koreana 'Forest Child'

Abies koreana 'Forest Child'
jodła koreańska 'Forest Child'

Wolno rosnąca, karłowa jodła o płaskokulistym pokroju, po 10 latach uprawy dorastająca do 60 cm średnicy. Pędy liczne, krótkie, silnie rozgałęzione. Igły zimozielone, krótkie, sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. Od góry igły są ciemnozielone, lekko błyszczące, od spodu z dwoma szerokimi pasmami srebrzystego nalotu woskowego. Pąki wierzchołkowe kuliste, pokryte jasnobrązowymi łuskami. Odmiana oferowana w efektownej formie piennej, szczepiona na różnej wysokości.

Roślina polecana do uprawy na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego, ale toleruje też stanowiska półcieniste. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b).

Polecana głównie do ogrodów przydomowych. Najlepiej prezentuje się sadzona na rabatach, wrzosowiskach, w ogrodach skalnych oraz w kompozycji w stylu orientalnym. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Polska odmiana wyselekcjonowana przez Jana Nowaczyka, być może jest to mieszaniec międzygatunkowy, wprowadzona na rynek w 2017 roku przez Szkółkę Nowaczyk.

Zgłaszający: Szkółka NOWACZYK, Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska

 

Acer platanoides 'Warmia'

ZŁOTY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Acer platanoides 'Warmia'
klon pospolity 'Warmia'

Drzewo charakteryzujące się wyjątkowo wąskim, kolumnowym pokrojem. Korona jest smuklejsza, niż u odmiany ‘Columnare’. Tempo wzrostu typowe dla gatunku, po 10 latach uprawy drzewo osiąga 7-8 m wysokości. Tworzy silny przewodnik z krótkimi, wzniesionymi konarami bocznymi. Liście na długich, cienkich ogonkach, dłoniaste, z wyraźnymi 5–7 klapami oraz nielicznymi, ostro zakończonymi ząbkami, ciemnozielone, jesienią żółte.

Drzewo o niewielkich wymaganiach uprawowych, toleruje większość gleb z wyjątkiem skrajnie suchych lub podmokłych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Drzewo odporne na mróz (strefa 4), dobrze znosi trudne warunki miejskie.

Odmiana polecana do ogrodów o ograniczonej powierzchni, gdzie nie ma miejsca na duże drzewa, do zieleni osiedlowej oraz jako drzewo alejowe i przyuliczne.

Polska odmiana wyselekcjonowana z siewek klonu pospolitego przez Lucjana Gursztyna, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Szkółkę Gursztyn.

Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych GURSZTYN Sp. z o.o. Sp. K., Prętki 5, 14-500 Braniewo, Polska

Agastache 'Morello'

Agastache 'Morello' PBR
kłosowiec 'Morello' PBR

Kępiasta, aromatyczna bylina tworząca masę czerwonopurpurowych kwiatów. Dorasta do 70 cm wysokości. Łodygi są wyprostowane, słabo rozgałęzione, liście ciemnozielone, trójkątne, na brzegu karbowane lub piłkowane, pokryte drobnymi włoskami i gruczołkami. Na szczytach łodyg oraz z kątów liści w czerwcu wyrastają kłosowate kwiatostany. Kwiaty są drobne, dwuwargowe, czerwonopurpurowe, zebrane w wielokwiatowe okółki. Na szczycie łodyg kwiaty są ułożone bardzo gęsto, w niższych partiach są rozmieszczone luźniej. Roślina kwitnie do końca lata, w czasie kwitnienia wabi liczne owady.

Kłosowiec preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga stanowisk słonecznych. Odmiana zdrowa, odporna na mróz (strefa 6).

Bylina polecana do sadzenia na rabatach pojedynczo, w grupach oraz do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Odmiana amerykańska, wyselekcjonowana przez Janet Egger w 2016 roku, wprowadzona na rynek przez firmę Terra Nova Nurseries Inc.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Ajuga reptans 'Gold Chang'

SREBRNY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Ajuga reptans 'Gold Chang' PBR
dąbrówka rozłogowa 'Gold Chang' PBR

Niska bylina okrywowa o niespotykanym dotychczas u tego gatunku, zielonożółtym kolorze liści oraz atrakcyjnych, różowych kwiatach. W czasie kwitnienia dorasta do 15 cm wysokości. Tworzy naziemne rozłogi, za pomocą których szybko się rozrasta. Liście ma nieduże, odwrotnie jajowate, u nasady węższe, zaokrąglone na wierzchołku, zebrane w rozety. Blaszki liściowe są lekko pomarszczone. Młode liście są jasnozielone z żółtymi przebarwieniami, starsze limonkowe. Ozdobą rośliny są także różowe kwiaty, zebrane w smukłe, kłosokształtne kwiatostany. Kwiaty rozwijają się od końca kwietnia do końca maja.

Dąbrówka preferuje miejsca półcieniste i cieniste, gleby stale wilgotne, najlepiej próchniczne, choć toleruje także mniej urodzajne podłoża. Rozrasta się szybko tworząc ładny, zwarty kobierzec liści. Roślina odporna na mróz (strefa 4), półzimozielona, w surowe, bezśnieżne zimy część liści może przemarzać, ale wiosną szybko pojawiają się nowe.

Doskonała roślina okrywowa do sadzenia w grupach pod koronami drzew i krzewów oraz na rabatach bylinowych. Tworzy wyraźne plamy rozjaśniające kompozycje roślinne. Nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych, uprawy w pojemnikach oraz do stosowania z roślinami sezonowymi.

Odmiana wyhodowana w japońskiej firmie Mimoto Engei Co. Ltd, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez firmę Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o.

Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022Dobrcz, Polska

Calycanthus ×raulstonii 'Aphrodite'

Calycanthus ×raulstonii 'Aphrodite' PBR
kielichowiec Raulstona 'Aphrodite' PBR

Jest krzewem o egzotycznych kwiatach w kolorze czerwonego wina oraz ładnym, sezonowym ulistnieniu. Dorasta do 2-2,5 m wysokości. Tworzy dosyć duże, eliptyczne, jasnozielone liście, z wierzchu lekko błyszczące, jesienią przebarwiające się na żółto. Pąki kwiatowe pojawiają się pojedynczo na szczytach krótkich pędów wyrastających na zeszłorocznych gałęziach. Kwiaty są duże, po rozwinięciu mają 8-9 cm średnicy, są zbudowane z kilkunastu podługowatych, ciemnoczerwonych płatków otaczających żółte pręciki. Płatki wewnętrzne są krótsze i muszelkowato zawinięte do środka kwiatu. Kwiaty pojawiają się od końca maja do przełomu lipca i sierpnia, wydzielają delikatny zapach jabłek, a ich kolor intensywnie kontrastuje z soczystą zielenią liści.

Krzew łatwy w uprawie, zdrowy, nie ma szkodników ani chorób, tolerancyjny w stosunku do gleby i stanowiska. Preferuje miejsca ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. W Polsce zachodniej roślina odporna na mróz, na wschodzie kraju młode rośliny wymagają okrywania na zimę (strefa 6b).

Roślina polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami.

Odmiana wyhodowana przez Thomasa Ranneya na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, wprowadzona na rynek amerykański w 2014 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska

Cercis canadensis CAROLINA SWEETHEART

BRĄZOWY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Cercis canadensis CAROLINA SWEETHEART 'NCCC1' PBR
judaszowiec kanadyjski CAROLINA SWEETHEART 'NCCC1' PBR

Małe drzewo dorastające do 3-4 m wysokości o dekoracyjnych, wielobarwnych i pstrych liściach. Pokrój rozłożysty, korona luźna. Blaszki liściowe duże, sercowate, w licznych odcieniach bieli, różu, fioletu i zieleni, osadzone na długich, różowofioletowych ogonkach. Barwy te występują przede wszystkim na młodych liściach, także w postaci przenikających się smug, kropek i łatek. Późnym latem liście zielenieją. Różowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi na przełomie kwietnia i maja, są zebrane po kilka w pęczkach. Kwiaty tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałęziach.

Roślina wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych, słonecznych do półcienistych, gleby o odczynie obojętnym do zasadowego, przeciętnie zasobnej i umiarkowanie wilgotnej. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b).

Oryginalne drzewo polecane do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z roślinami o ciemnym ulistnieniu.

Odmiana wyhodowana przez Thomasa Ranneya na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, wprowadzona na rynek amerykański w 2014 roku.

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, ul. Strażacka 20, 42-262 Poczesna, Polska

Cotinus coggygria FLAMISSIO

Cotinus coggygria FLAMISSIO 'Mincofla20' PBR
perukowiec podolski FLAMISSIO 'Mincofla20' PBR

Krzew o ozdobnych liściach zmieniających barwę w trakcie sezonu oraz puszystych, efektownych owocostanach. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Rośliny dobrze się krzewią, tworzą liczne, proste pędy. Liście są pojedyncze, całobrzegie, odwrotnie jajowate, wiosną purpurowozielone, latem zielone, jesienią przebarwiają się intensywnie na czerwono i pomarańczowo. Drobne, niepozorne kwiaty rozwijają się w czerwcu, są zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. Szypułki sterylnych kwiatów rozrastają się i stają pierzaste, tworząc w ten sposób charakterystyczne, puszyste, różowe peruki.

Roślina preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, jest odporna na suszę i mróz (strefa 5b).

Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i działkowych, na rabatach, do tworzenia efektownych jesiennych kompozycji z trawami, bylinami oraz innymi krzewami.

Odmiana wyhodowana we Francji przez Hortival Diffusion S.A.S., wprowadzona na rynek w 2019 roku.

Zgłaszający: MINIER Solutions PRO, 25 Route des Fontaines de l’Aunay, 49250 Beaufort en Anjou, Francja

Cypripedium reginae

Cypripedium reginae
obuwik królewski

Silnie rosnący storczyk ogrodowy dorastający do 90 cm wysokości. Na prostych i sztywnych pędach znajduje się od 3 do 8 szerokolancetowatych, jasnozielonych liści. Liście mają od 10 do ponad 20 cm długości i od 5 do 15 cm szerokości, są pokryte włoskami. Od połowy maja do połowy czerwca na szczytach pędów rozwijają się 1-3 niepowtarzalne kwiaty pułapkowe w kształcie pantofelków. Warżka (bucik) jest bardzo okazała, wielkości kurzego jajka, jasnoróżowa do bordowej, z białymi smugami, listki okwiatu są śnieżnobiałe. Pojedynczy kwiat ma ponad 10 cm średnicy.

Łatwy w uprawie storczyk, wymagający umiarkowanie wilgotnego, lekko kwaśnego i próchnicznego podłoża przygotowanego z wykorzystaniem rozluźniających, porowatych dodatków, takich jak: keramzyt, perlit, wermikulit, seramis. Stanowiska cieniste i półcieniste, roślina w pełni odporna na mróz (strefa 4).

Bylina polecana do uprawy w ogrodach przydomowych.

Gatunek północnoamerykański, uprawiany przez kolekcjonerów storczyków od wielu lat, jednak na większa skalę praktycznie nieznany i rzadko dostępny w szkółkach bylin.

Zgłaszający: ZIELONY ZAKĄTEK Szkółka Roślin Ozdobnych, 36-007 Krasne 402, Polska

Digitalis 'Pink Panther'

Digitalis 'Pink Panther'
naparstnica 'Pink Panther'

Kompaktowa, kępiasta bylina o wzniesionym pokroju i strzelistych pędach, dorastająca do 40-50 cm wysokości. Liście zielone, zróżnicowanej wielkości. Liście odziomkowe są duże, tworzą rozetę, z której na początku lata wyrastają liczne i smukłe pędy kwiatostanowe. Kwiaty dzwonkowate, w kształcie naparstka, amarantowe, wewnątrz z biało-brązowymi cętkami, ułożone w kwiatostanie typu grona. Roślina zakwita w czerwcu, kwitnie długo, wabi liczne owady zapylające.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, o pH 5,5-6,5, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5).

Polecana do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach rustykalnych i naturalistycznych a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Odmiana wyhodowana przez firmę Takii, wprowadzona na rynek przez nią oraz przez Florensis w 2018 roku.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Festuca 'Miedzianobrody'

WYRÓŻNIENIE KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Festuca 'Miedzianobrody' PBR
kostrzewa 'Miedzianobrody' PBR

Kępkowa zimozielona trawa o atrakcyjnie wybarwionych pędach kwiatostanowych. Dorasta do 20-30 cm wysokości (w czasie kwitnienia do 50-70 cm). Liście są bardzo wąskie, ciemnozielone, pod koniec jesieni oraz zimą mogą przebarwiać się na końcach na rudo. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca, są zebrane w niewielkie, kłosowate kwiatostany. Cechą charakterystyczną, wyróżniającą tę odmianę jest miedziany kolor źdźbeł.

Roślina wymaga stanowiska słonecznego oraz przepuszczalnego podłoża. Toleruje gleby ubogie oraz niedostatek wody, jest odporna na mróz (strefa 5).

Trawa polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej, na rabatach bylinowych i trawiastych, na wrzosowiskach, skalniakach oraz w pojemnikach.

Polska odmiana wyselekcjonowana przez Krzysztofa Słowińskiego, znaleziona jako mutacja na nieoznaczonej kostrzewie o niebieskich liściach, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Szkółkę Słowińscy Krzysztof Słowiński.

Zgłaszający: Szkółka SŁOWIŃSCY, Ląd 48, 62-406 Lądek, Polska

Hemerocallis 'Wassaw Island'

Hemerocallis 'Wassaw Island'
liliowiec 'Wassaw Island'

Kępiasta bylina o atrakcyjnych, łukowato wygiętych, równowąskich liściach oraz ciemnopomarańczowych kwiatach. W czasie kwitnienia dorasta do 70 cm wysokości. Tworzy lejkowate kwiaty średnicy 14 cm z intensywnie czerwoną gardzielą i żółtym oczkiem. Są one zbudowane z 6 szerokich, wywiniętych na zewnątrz działek o fryzowanych brzegach. Kwiaty są osadzone na szczytach długich, nagich łodyg wyrastających ponad liście, rozwijają się w czerwcu i lipcu, przyjemnie pachną. Odmiana powtarza kwitnienie, co jest rzadką cechą u liliowców.

Roślina łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do gleby. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, jest odporna na mróz (strefa 4).

Roślina polecana do sadzenia na terenach zieleni publicznej oraz w ogrodach przydomowych, na rabatach, w grupach jednorodnych lub w kompozycjach z innymi bylinami.

Odmiana wyhodowana przez Hansa Halsemę, wprowadzona na rynek przez Kwekerij Halsema w 2018 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI, ul. Góra 23, 43-331 Dankowice, Polska

Hydrangea arborescens CANDYBELLE BUBBLEGUM

Hydrangea arborescens CANDYBELLE BUBBLEGUM 'GRHYAR1407' PBR
hortensja krzewiasta CANDYBELLE BUBBLEGUM 'GRHYAR1407' PBR

Krzew o sztywnych, wyprostowanych i mocnych pędach zwieńczonych efektownymi, różowymi kwiatostanami. Dorasta do 0,5-1 m wysokości i osiąga do 0,5-1 m szerokości. Tworzy ciekawe, ciemnozielone liście z lekko brązowym odcieniem, stanowiące ładne tło dla jasnych kwiatów. Kwiaty różowe, zebrane w kuliste kwiatostany. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia, przy czym zasychające kwiatostany pozostają ozdobne do końca sezonu, także przez zimę. Wczesną wiosną wymaga silnego cięcia nisko przy ziemi.

Gleby żyzne, próchniczne, stale wilgotne, o odczynie obojętnym lub zasadowym; stanowiska - od słonecznych po cieniste. Odmiana zdrowa, odporna na mróz (strefa 5b).

Polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz w pojemnikach.

Odmiana uzyskana przez Guido Rouwetta, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Hoogenraad Handelskwekerijen bv.

Zgłaszający: HOOGENRAAD Handelskwekerijen bv, Rijksweg 30A, 6744WB Ederveen, Holandia

Hydrangea arborescens CANDYBELLE MARSHMALLOW

Hydrangea arborescens CANDYBELLE MARSHMALLOW 'GRHYAR1406' PBR 
hortensja krzewiasta CANDYBELLE MARSHMALLOW 'GRHYAR1406' PBR

Odmiana o bladoróżowych kwiatostanach osadzonych na sztywnych, mocnych pędach nie pokładających się pod ciężarem kwiatów. Krzew o zwartym pokroju, dorasta do 0,5-1 m wysokości i osiąga do 0,8-1 m szerokości. Liście duże, ciemnozielone, kwiaty delikatnie różowe, zebrane w kuliste kwiatostany. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia, przy czym zasychające kwiatostany pozostają ozdobne do końca sezonu, także przez zimę. Wczesną wiosną wymaga silnego cięcia nisko przy ziemi.

Gleby żyzne, próchniczne, stale wilgotne, o odczynie obojętnym lub zasadowym; stanowiska - od słonecznych po cieniste. Odmiana zdrowa, odporna na mróz (strefa 5b).

Polecana do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz w pojemnikach.

Odmiana uzyskana przez Guido Rouwetta, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Hoogenraad Handelskwekerijen bv.

Zgłaszający: HOOGENRAAD Handelskwekerijen bv, Rijksweg 30A, 6744WB Ederveen, Holandia

Hydrangea arborescens PINK ANNABELLE

WYRÓŻNIENIE KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Hydrangea arborescens PINK ANNABELLE 'NCHA2' PBR
hortensja krzewiasta PINK ANNABELLE 'NCHA2' PBR

Krzew o efektownych kwiatach w rzadko spotykanym u tego gatunku różowym kolorze. Odmiana ‘NCHA2’ jest wynikiem prac hodowlanych nad ulepszeniem  pierwszej różowej hortensji krzewiastej ‘NCHA1’, których celem było uzyskanie sztywnych pędów będących w stanie utrzymać pokaźne kwiatostany. Krzewy kwitną od końca czerwca do sierpnia. Ich dodatkowym walorem dekoracyjnym są ciemnozielone, jajowate liście. Odmiana szybko rosnąca, osiągająca do 1,5 m wysokości. Wiosną wymaga silnego cięcia.

Dobrze rośnie na glebach stale umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, bogatych w próchnicę oraz gliniastych. Roślina tolerancyjna w stosunku do nasłonecznienia. Strefa mrozoodporności: 5b.

Znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w parkach oraz zieleni miejskiej. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach.

Odmiana wyhodowana przez Thomasa Ranneya na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, wprowadzona na rynek amerykański w 2014 roku.

Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Hydrangea paniculata GRAFFITI

Hydrangea paniculata GRAFFITI 'ROU201406'
hortensja bukietowa GRAFFITI 'ROU201406'

Karłowy krzew dorastający do wysokości 1 m i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25-30 cm długości, początkowo są limonkowozielone, w pełni kwitnienia śnieżnobiałe o seledynowych wierzchołkach, a pod koniec lata stają się różowe z zielonymi i białymi smugami. Prawie wszystkie jednoroczne pędy są zwieńczone kwiatostanami. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5), zdrowa.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i  zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach.  Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Guido Rouwetta, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Hoogenraad Handelskwekerijen bv.

Zgłaszający: HOOGENRAAD Handelskwekerijen bv, Rijksweg 30A, 6744WB Ederveen, Holandia

Hydrangea paniculata HERCULES

Hydrangea paniculata HERCULES 'GRHP14'
hortensja bukietowa HERCULES 'GRHP14'

Duży krzew dorastający do wysokości 1,5 m i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany bardzo duże, dorastające do 40 cm długości, limonkowozielone, w pełni kwitnienia śnieżnobiałe o seledynowych wierzchołkach, a pod koniec lata różowiejące. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Krzew mało wymagający, polecany do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporny na mróz (strefa 5), odporny na choroby i szkodniki.

Polecana do sadzenia pojedynczo i w grupach w ogrodach przydomowych i  zieleni osiedlowej oraz do uprawy w dużych pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Guido Rouwetta, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Hoogenraad Handelskwekerijen bv.

Zgłaszający: HOOGENRAAD Handelskwekerijen bv, Rijksweg 30A, 6744WB Ederveen, Holandia

Hydrangea paniculata LIVING STRAWBERRY BLOSSOM

Hydrangea paniculata LIVING STRAWBERRY BLOSSOM 'LCNO3' PBR
hortensja bukietowa LIVING STRAWBERRY BLOSSOM 'LCNO3' PBR

Zwarty krzew dorastający do wysokości 1,2 m i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25-30 cm długości, początkowo są białe, potem stają się jasnoróżowe a następnie ciemnoróżowe. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Alexa Fredericka Schoemakera, wprowadzona na rynek w 2017 roku przez firmę Alex Schoemaker Living Creations.

Zgłaszający: DUET Sp. j. Konopka, Pełka, 05-250 Radzymin, Emilianów 31, Polska

Hydrangea paniculata LIVING SUMMER LOVE

Hydrangea paniculata LIVING SUMMER LOVE 'LCNO2' PBR
hortensja bukietowa LIVING SUMMER LOVE 'LCNO2' PBR

Niski krzew dorastający do wysokości 1 m i szerokości ok. 1,2 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości, początkowo są białe, potem stają się jasnoróżowe. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5), zdrowa.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i  zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Alexa Fredericka Schoemakera, wprowadzona na rynek w 2018 roku przez firmę Alex Schoemaker Living Creations.

Zgłaszający: DUET Sp. j. Konopka, Pełka, 05-250 Radzymin, Emilianów 31, Polska

Hydrangea paniculata LIVING SUMMER SNOW

Hydrangea paniculata LIVING SUMMER SNOW 'LCNO5' PBR
hortensja bukietowa LIVING SUMMER SNOW 'LCNO5' PBR

Mały krzew o kompaktowym pokroju dorastający do wysokości 1 m i ok. 0,9 m średnicy. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25cm długości i mają kremowobiały kolor przez cały okres kwitnienia. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5), zdrowa.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Alexa Fredericka Schoemakera, wprowadzona na rynek w 2018 roku przez firmę Alex Schoemaker Living Creations.

Zgłaszający: DUET Sp. j. Konopka, Pełka, 05-250 Radzymin, Emilianów 31, Polska

Hydrangea paniculata MAGICAL HIMALAYA


Krzew dorastający do wysokości 1,5 m i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty płodne i płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości, są intensywnie białe z lekko zielonkawą tonacją. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i  zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana w szkółce Kolster BV, wprowadzona na rynek przez tę firmę w 2014 roku.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS VOF, Botterwerf 14, 2804 MK Gouda, Holandia

Hydrangea paniculata MAGICAL MONT BLANC

Hydrangea paniculata MAGICAL MONT BLANC 'Kolmamon' PBR
hortensja bukietowa MAGICAL MONT BLANC 'Kolmamon' PBR

Krzew dorastający do wysokości 1,5 m i podobnej szerokości. Pędy bardzo sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w gęste, stożkowate kwiatostany. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości i mają intensywnie biały kolor z początkowo charakterystycznym zielonym zakończeniem. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana w szkółce Kolster BV, wprowadzona na rynek przez tę firmę w 2014 roku.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS VOF, Botterwerf 14, 2804 MK Gouda, Holandia

Hydrangea paniculata MAGICAL VESUVIO

Hydrangea paniculata MAGICAL VESUVIO 'Kolmavesu' PBR
hortensja bukietowa MAGICAL VESUVIO 'Kolmavesu' PBR

Krzew dorastający do wysokości 1,5 m i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty płodne i płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości są początkowo białe z czasem stają się ciemnoróżowe. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i  zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana w szkółce Kolster BV, wprowadzona na rynek przez tę firmę w 2014 roku.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS VOF, Botterwerf 14, 2804 MK Gouda, Holandia

Hydrangea paniculata MOJITO

Hydrangea paniculata MOJITO 'GRHP10'
hortensja bukietowa MOJITO 'GRHP10'

Niski krzew dorastający do wysokości 1 m i szerokości ok. 1,2 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 25 cm długości, początkowo są białozielone (limonkowe), potem lekko różowieją. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września, po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5), zdrowa.

Polecana do sadzenia w grupach w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Guido Rouwetta, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Hoogenraad Handelskwekerijen bv.

Zgłaszający: HOOGENRAAD Handelskwekerijen bv, Rijksweg 30A, 6744 WB Ederveen, Holandia

Laburnum anagyroides YELLOW ROCKET

Laburnum anagyroides YELLOW ROCKET 'LAYR' PBR
złotokap pospolity YELLOW ROCKET 'LAYR' PBR

Nieduże, wielopienne drzewo o kolumnowym pokroju. Pędy proste, wzniesione, ułożone blisko siebie, tworzące zwartą, wąską koronę. Ciemnozielone trójlistkowe liście osadzone są na długich ogonkach. Roślina dorasta do 5 m wysokości. Żółte, motylkowate kwiaty rozwijają się pod koniec maja, są zebrane w długie, zwisające kwiatostany. W słoneczne dni delikatnie i przyjemnie pachną, wabią liczne owady zapylające.

Roślina mało wymagająca w stosunku do gleby, preferuje podłoża przepuszczalne, ciepłe, miejsca słoneczne, zaciszne. Roślina toleruje suszę, zanieczyszczenie powietrza, jest odporna na mróz (strefa 6b), na wschodzie Polski wymaga okrywania na zimę.

Polecana do sadzenia w małych ogrodach przydomowych i osiedlowych oraz w miastach. Przydatna do uprawy w pojemnikach.

Odmiana uzyskana na Węgrzech przez Kissa Kertesza, wprowadzona na rynek w 2018 roku.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS VOF, Botterwerf 14, 2804 MK Gouda, Holandia

Miscanthus sinensis 'Boucle'

BRĄZOWY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019
WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY 2019

Miscanthus sinensis 'Boucle' PBR
miskant chiński 'Boucle' PBR

Szybko rosnąca trawa ozdobna tworząca wysokie kępy, jesienią zwieńczona atrakcyjnymi, purpurowymi kwiatostanami. Roślina dorasta do 0,7-0,8 m wysokości, w czasie kwitnienia osiąga do 1,1 m wysokości. Liście są długie, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym. Końce liści wyrastających na szczycie źdźbeł przyjmują odcień purpurowo-bordowy. Pod koniec lata rośliny tworzą strzeliste, wiechowate kwiatostany, które w pierwszej fazie rozwoju są wyjątkowo mięsiste, mocno pokarbowane, grube, purpurowo-bordowe.

Trawa odporna na wyleganie. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b).

Polecana do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni osiedlowej i publicznej.

Polska odmiana wyhodowana przez Artura Maja, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Daglezja Artur Maj Szkółka Roślin Ozdobnych.

Zgłaszający: DAGLEZJA ARTUR MAJ Szkółka Roślin Ozdobnych, 08-500 Ryki, ul. Okopowa 60, Polska

Nepeta NEPTUNE

BRĄZOWY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Nepeta NEPTUNE 'Bokratune' PBR
kocimiętka NEPTUNE 'Bokratune' PBR

Kompaktowa, obficie kwitnąca bylina przyciągająca liczne owady zapylające – pszczoły, motyle i trzmiele. Tworzy niskie, gęste kępy dorastające do 30 cm wysokości. Łodygi od dołu są silnie rozgałęzione. Liście nieduże, zielone, jajowatolancetowate, na krótkich ogonkach, karbowane lub piłkowane, pomarszczone. Kwiaty niebieskie z fioletowymi kielichami, zebrane w kilka okółków na szczytach pędów. Roślina kwitnie długo, od czerwca do września. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie.

Roślina nietrudna w uprawie, dobrze rośnie na większości przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Dosyć dobrze znosi suszę, wymaga stanowisk słonecznych. Odporna na mróz (strefa 4).

Bylina o wszechstronnym zastosowaniu, polecana do sadzenia w grupach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

Odmiana wyhodowana i wprowadzona na rynek w 2018 roku przez firmę Boot & Co Boomkwekerijen B.V.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, ul. Marii Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Phlox paniculata 'Warsaw Sunrise'

WYRÓŻNIENIE KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Phlox paniculata 'Warsaw Sunrise' PBR
floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise'
PBR

Atrakcyjna odmiana o wielobarwnych liściach i różowych kwiatach. Jest to wysoka bylina o sztywnych, nierozgałęzionych łodygach wyrastających z krótkich kłączy, dorastająca do 1 m wysokości. Tworzy ozdobne, żółtokremowe liście z nieregularnymi, zielonymi plamami o rozmytych brzegach, zlokalizowanymi wzdłuż nerwu głównego. Na szczytach łodyg w lipcu i sierpniu rozwijają się przyjemnie pachnące, duże, różowe kwiaty z amarantowym oczkiem, zebrane w wiechowate kwiatostany.

Odmiana o niewielkich wymaganiach, toleruje większość umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych, preferuje stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Roślina odporna na mróz (strefa 5b).

Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach na rabatach bylinowych, na których tworzy wyraźny akcent kolorystyczny.

Polska odmiana wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski.

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, 05-140 Serock, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, Polska

Physocarpus opulifolius TINY WINE GOLD

BRĄZOWY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Physocarpus opulifolius TINY WINE GOLD 'SMNPOTWG' PBR
pęcherznica kalinolistna TINY WINE GOLD 'SMNPOTWG' PBR

Pierwsza karłowa odmiana pęcherznicy o żółtym ulistnieniu. Jest to kompaktowy krzew dorastający do 1,2 m wysokości. Tworzy sztywne, gęsto ułożone pędy. Liście są trójklapowe, wyraźnie mniejsze, niż u gatunku. Młode blaszki liściowe są intensywnie żółte, starsze żółtozielone. Na stanowiskach półcienistych liście przybierają barwę limonkową. Krzew kwitnie na przełomie maja i czerwca. Z lekko różowych pąków rozwijają się białe, drobne kwiaty zebrane w baldachowate kwiatostany.

Krzew o niedużych wymaganiach uprawowych, preferujący gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, toleruje suszę i zanieczyszczenie powietrza. Polecany na stanowiska słoneczne lub półcieniste. Doskonale znosi cięcie, jest w pełni odporny na mróz (strefa 4).

Odmiana polecana do sadzenia w grupach, także w formie niskich, nieformowanych żywopłotów w ogrodach prywatnych i zieleni publicznej.

Odmiana wyhodowana przez Timothy'ego Wooda, wprowadzona na rynek w 2015 roku.

Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Potentilla fruticosa DOUBLE PUNCH PASTEL

Potentilla fruticosa DOUBLE PUNCH PASTEL 'Mincrero04' PBR
pięciornik krzewiasty DOUBLE PUNCH PASTEL 'Mincrero04' PBR

Kompaktowy krzew dorastający do 50 cm wysokości o dużych, półpełnych kwiatach. Pędy są cienkie, brązowe, liście zielone, drobne, pierzaste, złożone z pięciu delikatnie omszonych listków. Kremowo-różowe, półpełne kwiaty pojawiają się pod koniec maja. Na początku kwitnienia są kremowo brzoskwiniowe, z cienką różową obwódką na brzegach płatków, starsze kwiaty są jaśniejsze. Krzewy kwitną przez całe lato, pełnia kwitnienia przypada na drugą połowę czerwca.

Krzew dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Odmiana odporna na mróz (strefa 4).

Odmiana polecana do sadzenia na rabatach w ogrodach przydomowych i w parkach oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Odmiana wyhodowana we Francji przez Hortival Diffusion S.A.S., wprowadzona na rynek w 2019 roku.

Zgłaszający: MINIER Solutions PRO, 25 Route des Fontaines de l’Aunay, 49250 Beaufort en Anjou, Francja

Rhododendron 'Pernilla'

Rhododendron 'Pernilla'
różanecznik 'Pernilla'

Zimozielony krzew z grupy różaneczników wielkokwiatowych o gęstym, wzniesionym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy 1,8 m wysokości. Liście ma wydłużone, skórzaste, ciemnozielone, matowe. Na szczytach pędów tworzy kuliste, okazałe kwiatostany zbudowane z kilkunastu białych, lejkowatych kwiatów, różowych w pąkach. Górny płatek każdego kwiatu jest ozdobiony brązowopomarańczowymi cętkami. W środku kwiatu widoczne są złociste woreczki pyłkowe zawieszone na białych nitkach pręcików.

Krzew wymaga gleb kwaśnych, najlepiej próchnicznych, torfowych, o pH w zakresie 3,5-4,5, stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk półcienistych. Mrozoodporność dobra (strefa 5b).

Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach i zieleni miejskiej.

Odmiana uzyskana przez Kristiana Theqvista, wprowadzona do handlu w 2017 roku.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie CIEPŁUCHA, ul. Górna 50, 95-050 Konstantynów Łódzki, Polska

Robinia 'Anna Irena'

Robinia 'Anna Irena' PBR
robinia 'Anna Irena' PBR

Silnie rosnące drzewo o lekkiej, ażurowej koronie osiągające 8-10 m wysokości, odznaczające się oryginalnymi, dwubarwnymi kwiatami. Liście są pierzaste, złożone z kilkunastu listków. Kwiaty motylkowate, zbudowane z różowego żagielka i białej łódeczki, zebrane w groniaste kwiatostany. Kwitnie obficie w czerwcu oraz powtarza kwitnienie we wrześniu. Dodatkowym jej atutem jest miododajność, w czasie kwitnienia stanowi pożytek dla pszczół.

Roślina bardzo tolerancyjna pod względem podłoża, znosząca dobrze warunki miejskie. Preferuje stanowiska słoneczne. Odporna na mróz (strefa 5a).

Odmiana polecana do większych ogrodów przydomowych, parków, założeń naturalistycznych oraz zieleni miejskiej.

Polska odmiana wyhodowana przez Stefana Włodarczyka, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez Szkółkę Szmit.

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, 06-400 Ciechanów, Polska

Rosa BORNEO ODORE

WYRÓŻNIENIE KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Rosa BORNEO ODORE 'Intercomgarf' PBR
róża BORNEO ODORE 'Intercomgarf' PBR

Odmiana z grupy róż wielokwiatowych. Niski, kompaktowy krzew o wzniesionym pokroju, dorastający do 60-80 cm wysokości. Pędy proste, wzniesione, kolczaste, pokryte ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty duże, pełne, różowe, przypominające kwiaty piwonii, intensywnie pachnące. Płatki szerokie, muszelkowate, od wewnątrz ciemnoróżowe, z drugiej strony jaśniejsze. Kwitnienie jest obfite i długotrwałe, a kwiaty tworzą się od czerwca aż do późnej jesieni.

Odmiana polecana do uprawy na glebach żyznych, gliniastych, próchniczych, przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych. Mrozoodporność umiarkowana (strefa 6a-6b).

Róża polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej, nadaje się na kwiat cięty.

Odmiana wyhodowana przez firmę Interplant Roses B.V. wprowadzona do handlu w 2017 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska

Taxus ×media 'Masa'

Taxus ×media 'Masa' PBR
cis pośredni 'Masa' PBR

Gęsty krzew o szerokokolumnowym pokroju dorastający do 2-3 m wysokości. Tempo wzrostu umiarkowane. Pędy liczne, wyprostowane, gałązki ułożone wertykalnie. Igły grube, szerokie, ostro zakończone, zielone. Młode przyrosty jasnozielone, ładnie prezentują się na tle starszych, ciemniejszych igieł. Odmiana żeńska, zawiązuje niewielkie ilości nasion w mięsistych, czerwonych osnówkach. Krzew tolerancyjny w stosunku do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie na glebach wapiennych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, zarówno w pełnym nasłonecznieniu, jak i w cieniu. Odmiana odporna na niskie temperatury (strefa 5b). Krzew polecany do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej, pojedynczo lub w grupach, w formie szpalerów lub żywopłotów. Polska odmiana wyhodowana przez Joannę Szaniawską, wprowadzona na rynek w 2019 roku przez szkółkę Acrocona SDiKO Joanna Szaniawska.

Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Szaniawska, ul. Wilanowska 1, 05-509 Józefosław, Polska