2017 - Konkurs Roślin Nowości
KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI 2017
Rozstrzygnięto jedyny w Polsce, prestiżowy KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI.
Spośród 19 zgłoszonych roślin jury wyłoniło 4 medalistów i 2 wyróżnienia.
ZŁOTY MEDAL:
Tawułka - Astilbe COLOR FLASH 'Beauty of Ernst'
zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski
SREBRNY MEDAL:
Powojnik Clematis ‘Taiga’ PBR
zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy,
oraz
Zadrzewnia okazała Diervilla ×splendens DIVA 'El Madrigal' PBR
zgłaszający: Szkółki KUROWSCY
BRĄZOWY MEDAL:
Cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana ‘Karaca’
zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK,
WYRÓŻNIENIA:
Budleja Buddleja 'Pink Micro Chip'
zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI,
oraz
Żylistek Deutzia YUKI CHERRY BLOSSOM PBR
zgłaszający: PEPINIERES MINIER – Minier Solutions PRO
WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY:
Dereń Cornus VENUS ® PBR
zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów FRYSZKOWSCY
Lista wszystkich roślin zakwalifikowanych do Konkurs Roślin Nowości 2017:
Astilbe Color Flash 'Beauty of Ernst'
Chaenomeles speciosa ‘Orange Storm’ PBR
Chamaecyparis lawsoniana ‘Karaca’
Chamaecyparis pisifera ‘Blue Planet’ PBR
Deutzia Yuki Cherry Blossom 'NCDX2' PBR
Diervilla ×splendens Diva 'El Madrigal' PBR
Echinacea 'Delicious Candy' PBR
Epimedium grandiflorum ‘Purple Pixie’ PBR
Fragaria ×ananassa Delizz ‘Liza’ PBR
Spiraea japonica Little Flame ® ‘Minspil04’
Thuja occidentalis Dark Embers 'Lesdasma' PBR
2017 Jury Konkursu Roślin Nowości
Alicja Cecot
Dziennikarka
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.
Wiesław Gawryś
Ogród Botaniczny PAN
Absolwent Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie i Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Początkowo jako dendrolog, następnie specjalista od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmuje się florą ojczystą. Pełni funkcję zastępcy dyrektora. Uczestnik wielu wypraw botanicznych w kraju i zagranicą m.in do Korei Płn., Wietnamu, Gruzji, Kazachstanu, Rosji. Autor ponad 250 artykułów popularno-naukowych na temat dendrologii, roślin tropikalnych i flory Polski. Autor łacińsko-polskiego Słownika Roślin Zielnych. Najważniejsze zainteresowania to flora Polski, zasady nomenklatury botanicznej i fotografia i własny ogródek. Posiada największą w kraju kolekcję opakowań po czekoladzie liczącą ponad 15 tys. sztuk.
Hanna Grzeszczak - Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.
Marco Hoffman
Netherlands Inspection Service for Horticulture
Botanik i taksonom, obecnie szef zespołu testującego nowe odmiany roślin w Naktuinbouw - Netherlands Inspection Service for Horticulture. Przez wiele lat pracownik naukowy Uniwersytetu Wageningen w Lisse oraz Szkółkarskiej Stacji Doświadczalnej Boomteeltpraktijkonderzoek w Boskoop. Prowadzi doświadczenia porównawcze nad nowymi taksonami drzew, krzewów i bylin pod kątem ich przydatności i możliwości zastosowania w ogrodach i na terenach zieleni miejskiej. Międzynarodowej sławy autorytet w dziedzinie nomenklatury roślin, redaktor prowadzący “ List of Names of Woody Plants” oraz „List of Names of Perennials”. Redaktor naczelny holenderskiego rocznika „Dendroflora", wykładowca oraz autor wielu publikacji i artykułów w prasie branżowej, głównie holenderskiej, ale także francuskiej i niemieckiej.
Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis i Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.
dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.
Maja Popielarska
Dziennikarka
Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.
Grzegorz Pawlik
Redaktor Naczelny "Mój Piekny Ogród"
Od prawie 20 lat związany z redakcją miesięcznika "Mój Piękny Ogród", jednego z najpoczytniejszych pism ogrodniczych w Polsce. Obecnie redaktor naczelny tego magazynu, odpowiedzialny za jego koncepcję merytoryczną i artystyczną. Ogrodnik z wyboru, spędzający każdą wolną chwilę we własnym przydomowym ogrodzie na przedmieściach Wrocławia. Od lat zapalony fotograf przyrody, utrwalający okiem obiektywu zarówno postępy własnych prac, jak i dokonania innych. Autor wielu fotograficznych relacji z polskich i zagranicznych ogrodów. Propagator ogrodnictwa miejskiego i orędownik ratowania starych odmian owocowych wypieranych przez sadownictwo przemysłowe.
dr Wiesław Szydło - Przewodniczący Jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz”
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.
Astilbe COLOR FLASH
Bylina o atrakcyjnych, różowych kwiatach i ciekawych, wielobarwnych liściach. Tworzy efektowne kolorystycznie kępy dorastające do 50-80 cm wysokości. Liście są złożone, na brzegach powcinane, ciemnozielone, czerwone do purpurowych, delikatnie owłosione, dekoracyjne od wiosny do jesieni, na zimę zamierają. Kwiaty drobne, różowe, zebrane w delikatne, wiechowate kwiatostany, pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia, preferuje gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do sadzenia na rabatach i w pojemnikach na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
Hodowca: Henk Holtmaat, Holandia. Wprowadzenie na rynek: De Vroomen Holland Garden Products, 2005 r.
Buddleja 'Pink Micro Chip'
Karłowa, obficie i wcześnie kwitnąca odmiana o pachnących, różowych kwiatach wabiących motyle, uzyskana ze skrzyżowania odmian 'Valbud3' i 'Miss Molly'. Jest to jedna z najniższych, kompaktowych odmian budlei, charakteryzuje się zwartym pokrojem, dorasta do 50-60 cm wysokości i szerokości. Liście sezonowe, lancetowate, ciemnozielone, od spodu szarozielone, pokryte białym kutnerem. Kwiaty różowe, pachnące, zebrane w wydłużone, wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów. Odmiana wczesna, kwitnienie rozpoczyna już pod koniec czerwca. Kolejne kwiaty pojawiają się sukcesywnie do późnej jesieni. Wymaga gleb żyznych ale dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, stanowisk ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Odmiana odporna na mróz (strefa 6b), toleruje krótkotrwałą suszę, sterylna, nieinwazyjna - nie zawiązuje nasion. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach oraz na rabatach bylinowych pojedynczo lub w grupach. Może pełnić rolę rośliny okrywowej. Odmiana nagrodzona w 2014 r. srebrnym medalem na wystawie Plantarium.
Hodowca: Dennis James Werner, USA. Wprowadzenie na rynek: Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.
Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska
Chaenomeles speciosa ‘Orange Storm’PBR
PBR
Krzew liściasty o pomarańczowoczerwonych, pełnych kwiatach. Dorasta do 1,5-2 m wysokości i podobnej szerokości. Tworzy liczne, sztywne, szeroko rozrastające się pędy pozbawione cierni oraz ciemnozielone, eliptyczne liście, nieznacznie ząbkowane na brzegach, od góry błyszczące. Kwitnie obficie na zeszłorocznych pędach pod koniec kwietnia i na początku maja, po rozwinięciu pierwszych liści. Kwiaty są bardzo efektowne, duże, intensywnie pomarańczowoczerwone, pełne, dopiero po całkowitym otwarciu ukazują nieliczne, żółte pręciki. Powtarza kwitnienie wczesnym latem. Nie zawiązuje owoców. Krzew dobrze rośnie na wszystkich glebach ogrodowych, najlepiej w pełnym słońcu, odporny na suszę i mróz (strefa 5a). Polecany do sadzenia pojedynczo, jako soliter, lub w grupach w formie żywopłotów. Polecany do stosowania w zieleni publicznej. W czasie kwitnienia stanowi mocny akcent kolorystyczny ogrodowych kompozycji.
Hodowca: Thomas G. Ranney, USA. Wprowadzenie na rynek: Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.
Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105, Polska
Chamaecyparis lawsoniana ‘Karaca’
Drzewo charakterystyczne ze względu na luźny, malowniczy pokrój oraz nitkowate, zwisające gałązki o intensywnie złocistej barwie. Po 10 latach dorasta do 2,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pędy początkowo są lekko wzniesione, później szeroko rozpostarte. Gałęzie są delikatne, cienkie, słabo rozgałęzione, od jasnożółtych po złociste, wewnątrz korony żółtoseledynowe, pokryte drobnymi łuskami, przewieszone do dołu. Odmiana mało wymagająca w stosunku do gleby. Najlepiej wybarwia się na stanowiskach słonecznych, ale wtedy wymaga wyższej wilgotności podłoża. Preferuje miejsca zaciszne, osłonięte zimą od wiatru. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do sadzenia pojedynczo jako soliter w miejscach wyeksponowanych lub w barwnych kompozycjach z innymi roślinami iglastymi.
Hodowca: brak informacji. Wprowadzenie na rynek: brak informacji.
Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska
Chamaecyparis pisifera ‘Blue Planet’ PBR
Niski, gęsty, wolno rosnący krzew iglasty o kulistym pokroju, uzyskany jako sport odmiany ‘Boulevard’, silniej ugałęziony i mniej wrażliwy na choroby grzybowe. W wieku 10 lat dorasta do 30 cm wysokości. Ulistnienie w postaci miękkich, sierpowato wygiętych igieł o srebrzysto-niebieskawym zabawieniu. Igły gęsto ustawione na gałązkach, od spodu z dwoma dobrze wyeksponowanymi paskami białego nalotu. Dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru. Odporność na mróz dobra (strefa 5b). Nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i rabatach, oraz do uprawy w pojemnikach stosowanych do dekoracji tarasów, balkonów, patio.
Hodowca: Pieter van den Dool, Holandia. Wprowadzenie na rynek: Van den Dool Cultures, 2017 r.
Zgłaszający: Van den DOOL Cultures BV, NL-2742-KR Waddinxveen, Zesde Tochtweg 1k, Holandia
Clematis ‘Kaśka’
Clematis 'Kaśka'
powojnik 'Kaśka'
Polska odmiana powojnika o dużych, jaskrawożółtych kwiatach, długim okresie kwitnienia i zwartym pokroju, łatwa w uprawie i utrzymaniu. Pnącze dorasta do 2,5-3 m wysokości, pnie się za pomocą liści i ogonów liściowych, które owijają się wokół podpór. Liście są drobne, jasnozielone z delikatnym, niebieskim odcieniem. Kwiaty są dzwonkowate, jaskrawożółte i duże, mają 7-9 cm średnicy, zwisają. Kwitnienie rozpoczyna się już pod koniec maja i trwa aż do października. Pierwsze rozwijają się pąki u podstawy rośliny. Równie ozdobne jak kwiaty są jedwabiste owocostany utrzymujące się na roślinie aż do marca. Pnącze preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego, stanowiska słoneczne i ciepłe. Odmiana odporna na mróz (strefa 5a) polecana do sadzenia przy ogrodzeniach, altanach, pergolach i innych wysokich podporach ogrodowych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Hodowca: Szczepan Marczyński, Polska. Wprowadzenie na rynek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., 2017 r.
Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska
Clematis ‘Taiga’ PBR
Clematis 'Taiga'PBR
powojnik 'Taiga'PBR
Intrygująca, japońska odmiana powojnika o zawsze pełnych, fioletowoniebieskich kwiatach z zielonożółtymi końcami działek. Pnącze dorasta do 2-2,5 m wysokości, pnie się za pomocą liści i ogonów liściowych, które owijają się wokół podpór. Liście są ciemnozielone, sercowate i trójdzielne, złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, fioletowoniebieskie z zielonożółtymi końcami działek, zawsze pełne, zmienne w kształcie. Pnącze kwitnie bardzo obficie w czerwcu i kontynuuje kwitnienie do września. Preferuje miejsca słoneczne, gleby żyzne, wilgotne, dobrze zdrenowane, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odmiana odporna na mróz (strefa 6a), polecana do uprawy przy podporach wolnostojących lub przyściennych oraz w dużych pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Odmiana wyróżniona srebrnym medalem na targach Plantarium w 2016 r.
Hodowca: Masatake Udagawa, Japonia. Wprowadzenie na rynek europejski: 2016 r.
Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska
Cornus VENUS®
Cornus Venus® 'KN30 8' PBR
dereń Venus® 'KN30 8' PBR
Odmiana o bardzo dużych i niezwykle efektownych podsadki kwiatowych, uzyskana w USA ze skrzyżowania C. kousa i C. nuttallii. Krzew dorasta do 3-5 m wysokości. Tworzy eliptyczne, ciemnozielone, ostro zakończone liście, jesienią przebarwiające się na żółto, czerwono i purpurowo. Kwiaty są zebrane w małe główkowate kwiatostany otoczone atrakcyjnymi, białokremowymi podsadkami o średnicy 10-15 cm. Krzew kwitnie bardzo obficie na przełomie maja i czerwca, 1,5 metrowej wysokości rośliny mają ponad 100 kwiatów. Kuliste, czerwone owoce dojrzewające we wrześniu. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane, stanowiska słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Odmiana charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz (strefa 6b), hodowca podaje, że wytrzymuje spadki temperatur do -29 °C. Krzew soliterowi, polecany do sadzenia w ogrodach przydomowych.
Hodowca: Elwin R. Orton i David A. Gant, USA. Wprowadzenie na rynek europejski: 2013 r.
Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów FRYSZKOWSCY, PL-88-170 Pakość, Kościelec 94, Polska
Deutzia YUKI CHERRY BLOSSOM
DeutziaYuki Cherry Blossom 'NCDX2' PBR
żylistek Yuki Cherry Blossom 'NCDX2' PBR
Wolno rosnący, niski krzew liściasty o dwubarwnych, biało-różowych kwiatach i atrakcyjnej jesiennej barwie liści. Rośnie podobnie jak odmiana 'Nikko', ma nieco luźniejszy, płaskokulisty pokrój, dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście lancetowate, zielone, jesienią przebarwiające się na czerwono i purpurowo. Kwiaty pojedyncze, zbudowane z różowych od zewnątrz i białych wewnątrz płatków, zebrane w liczne kwiatostany. Krzew kwitnie w maju i czerwcu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale preferuje stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz (strefa 6a), polecana do sadzenia na rabatach, w formie niskich żywopłotów oraz jako roślina okrywowa. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.
Hodowca: Thomas G. Ranney, USA. Wprowadzenie na rynek: Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.
Zgłaszający: PEPINIERES MINIER – Minier Solutions PRO, FR-49250 Beaufort en Vallée, 25 route des Fontaines de l’Aunay-BP 79, Francja
Diervilla ×splendens DIVA
Diervilla ×splendens Diva 'El Madrigal' PBR
zadrzewnia okazała Diva 'El Madrigal' PBR
Krzew liściasty o rozłożystym pokroju, żółtych kwiatach i dekoracyjnych, purpurowych liściach, których barwa utrzymuje się przez cały sezon wegetacyjny. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Pędy są częściowo wzniesione, częściowo pokładające się. Liście sezonowe, od spodu czerwonopurpurowe, z wierzchu zielonopurpurowe do purpurowych, jesienią ich barwa staje się jeszcze bardziej intensywna. Kwiaty żółte, zebrane w szczytowe kwiatostany, pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Krzew kwitnie na pędach jednorocznych w czerwcu i lipcu. Kwiatostany przyciągają motyle, pszczoły i inne owady żywiące się nektarem. Roślina tolerancyjna w stosunku do podłoża, preferuje gleby zasobne w wodę, stanowiska słoneczne, jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Świetna roślina okrywowa, polecana do sadzenia w krajach o chłodnym klimacie
Hodowca: Spilkers Jungpflanzen OHG, Niemcy. Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105, Polska
Echinacea 'Delicious Candy'
Echinacea 'Delicious Candy' PBR
jeżówka 'Delicious Candy' PBR
Bylina o wyprostowanym pokroju i pełnych, ciemnoróżowych kwiatach w modnym odcieniu fuksji. Dorasta do 60 cm wysokości. Pędy i liście są ciemnozielone, pokryte krótkimi, szorstkimi w dotyku włoskami. Kwiaty są zebrane w koszyczkach osadzonych pojedynczo na szczytach sztywnych łodyg. Intensywnie wybarwione, amarantowe i kwiaty języczkowate tworzą pojedynczy okółek na brzegu kwiatostanu, kwiaty rurkowate są krótkie, pełne, ułożone na wypukłym dnie koszyczka tworząc regularną główkę przypominającą pompon. Roślina zakwita na początku lipca, nieco wcześniej od innych odmian jeżówek, w czasie kwitnienia wabi motyle oraz inne owady poszukujące nektaru. Bylina o niewielkich wymaganiach, tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na mróz (strefa 4), polecana do sadzenia na stanowiskach słonecznych, na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej. Nadaje się na kwiat cięty.
Hodowca: Marco van Noort, Holandia. Wprowadzenie na rynek: Marco van Noort Breeding, 2016 r.
Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska
Epimedium grandiflorum 'Purple Pixie'
Epimedium grandiflorum 'Purple Pixie' PBR
epimedium wielkokwiatowe 'Purple Pixie' PBR
Bylina okrywowa o ozdobnych, półzimozielonych liściach i bardzo ciekawych, fioletowo-purpurowych kwiatach. Dorasta do 30 cm wysokości. Rozrasta się za pomocą kłączy z czasem pokrywając większe powierzchnie. Liście złożone, trójlistkowe, sercowate u nasady, z drobnymi kolcami na brzegu. Młode liście brązowo zabarwione, później zielone. W maju pojawiają się duże kwiaty w różnych odcieniach fioletu z długimi, białymi ostrogami. Kwiaty te przypominają kwiaty orlików, ale są delikatniejsze, zebrane w kwiatostany wyrastające ponad liście. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska cieniste lub półcieniste. Odmiana odporna na mróz (strefa 5), najlepiej sprawdza się sadzona w dużych grupach pod koronami drzew i krzewów w parkach, ogrodach naturalistycznych oraz na rabatach bylinowych.
Hodowca: Richard Lighty, USA. Wprowadzenie na rynek: pierwszej dekada XXI wieku.
Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj, PL-05-509 Józefosław, ul. Wilanowska 1, Polska
Fragaria ×ananassa DELIZZ
Fragaria ×ananassa Delizz 'Liza' PBR
truskawka Delizz 'Liza' PBR
Roślina owocowa kwitnąca i owocująca przez niemal 3 miesiące, polecana do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jest to mieszaniec F1 rozmnażany poprzez wysiew nasion. Tworzy skrócone łodygi z których wyrastają kępy ciemnozielonych, błyszczących liści. Dorasta do 30-40 cm wysokości i nie więcej niż 30 cm szerokości. Pojedyncze, białe kwiaty są zebrane w niewielkie kwiatostany. Ponieważ odmiana jest niewrażliwa na długość dnia kwiaty pojawiają się od wiosny do lata, a roślina owocuje przez niemal 3 miesiące. Owoce są drobne w porównaniu do tradycyjnych odmian, ale słodkie i aromatyczne, smaczne, pomarańczowo-czerwone, ładnie prezentują się na tle ciemnozielonych liści. Jedna roślina daje do 45 owoców. Odmiana o niewielkich wymaganiach uprawowych, preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odporna na mróz (strefa 3). Polecana do sadzenia w skrzynkach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach przydomowych. Odmiana wyróżniona tytułem National Winner for 2016 przez amerykańskie stowarzyszenie All-American Selections (AAS).
Hodowca: ABZ Seeds, Holandia. Wprowadzenie na rynek: Holland Strawberry House, 2015 r.
Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska
Miscanthus ×giganteus 'Meidl'
Miscanthus ×giganteus 'Meidl'
miskant olbrzymi 'Meidl'
Silnie rosnąca trawa o ciemnozielonych, szerokich liściach i charakterystycznych fioletowych pędach. Jest to także jedyna odmiana miskanta olbrzymiego, która corocznie kwitnie w warunkach klimatycznych Polski. Roślina tworzy okazałe, gęste kępy przypominające fontanny, dorastające do 3-3,5 m wysokości, nie jest ekspansywna. Źdźbła są grube i sztywne, fioletowe. Blaszki liściowe ciemnozielone z wyraźnym, białym pasem przebiegającym wzdłuż nerwu głównego, początkowo są wzniesione, później łukowato przewieszają się. Roślina kwitnie we wrześniu i październiku, tworzy atrakcyjne, różowo-srebrzyste wiechy, które pozostają dekoracyjne jeszcze długo po przekwitnięciu. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Odmiana odporna na mróz (strefa 5), polecana do sadzenia pojedynczo lub w kompozycjach z innymi trawami w ogrodach i zieleni publicznej.
Hodowca: Barbara Kuhn, Friedrich Camehl, Niemcy. Wprowadzenie na rynek: szkółki niemieckie, 2011 r.
Zgłaszający: DAGLEZJA ARTUR MAJ Szkółka Roślin Ozdobnych, PL-08-500 Ryki, ul. Okopowa 60, Polska
Pinus parviflora 'Beran'
Pinus parviflora 'Beran'
sosna drobnokwiatowa 'Beran'
Karłowy krzew iglasty o półkulistym, zwartym pokroju i bardzo wolnym tempie wzrostu, znaleziona w Czechach jako czarcia miotła. Rocznie roślina przyrasta o 5-7 cm, po 10 latach uprawy osiąga 50 cm średnicy. Pędy są liczne, ułożone blisko siebie, rozgałęzione, gęsto pokryte igłami. Igły są szarozielone, krótkie, mają około 3 cm długości, są zebrane po 5 w pęczku. Młode igły są soczyście jasnozielone z wyraźnymi, białymi paskami na spodzie, starsze igły ciemnieją i przyjmują odcień srebrzysty. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, preferuje gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, japońskich i orientalnych oraz na rabatach z karłowymi roślinami iglastymi.
Hodowca: Jan Beran. Wprowadzenie na rynek: Jan Beran, 2005 r.
Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska
Rhododendron XXL 'Hort02'
Rhododendron Xxl 'Hort02' PBR
różanecznik Xxl 'Hort02' PBR
Kompaktowa odmiana różanecznika o dużych, dwubarwnych kwiatach, atrakcyjnym ulistnieniu i długim kwitnieniu, wyhodowana z przeznaczeniem do uprawy w pojemnikach. Jest to zimozielony krzew o zwartym, gęstym pokroju i powolnym tempie wzrostu, dorastający do 40 cm wysokości. Liście ma skórzaste, ciemnozielone, matowe. Pąki kwiatowe przed rozwinięciem są intensywnie karminowe. Kwiaty są bardzo duże, dzwonkowate, dwubarwne, na brzegu fryzowane, karminowoczerwone, w środku białe, zebrane w duże, półkulise kwiatostany. Krzewy kwitną w maju, wymagają gleb kwaśnych, najlepiej próchniczych, torfowych, stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk półcienistych. Odmiana o niskiej odporności na mróz (strefa 7b), w Polsce polecana do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach, które trzeba chować na zimę do chłodnych pomieszczeń.
Hodowca: Hortibreed. Wprowadzenie na rynek: Hortibreed, 2013 r.
Zgłaszający: BVBA BLOEMISTERIJ LEYBAERT, BE-9180 Moerbeke – Waas, Lededstraat 3, Belgia
Rosa 'Snow Pop'
Rosa 'Snow Pop' PBR
róża 'Snow Pop' PBR
Obficie kwitnąca róża okrywowa o pokładających się pędach i białych pełnych kwiatach. Dorasta do 0,5 m wysokości i 0,8-1,2 m szerokości. Pędy są początkowo wzniesione, później łukowato wyginają się pod ciężarem kwiatów pokrywając ziemię biało-zielonym kobiercem. Liście są drobne, ciemnozielone, błyszczące, zdrowe. Kwiaty białe, drobne ale bardzo liczne, pełne, zebrane w wiechowate kwiatostany na końcach pędów. Roślina zakwita obficie w czerwcu, później powtarza kwitnienie aż do października. Krzew najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Mrozoodporność dobra (strefa 6a). Odmiana polecana do sadzenia jako roślina okrywowa w ogrodach przydomowych oraz na miejskich rabatach i w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.
Hodowca: Enrico Barni, Włochy. Wprowadzenie na rynek: Barni/Primavera, 2015 r.
Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska
Spiraea japonica LITTLE FLAME® 'Minspil04'
Spiraea japonica Little Flame® 'Minspil04'
tawuła japońska Little Flame® 'Minspil04'
Niski, gęsty krzew o zwartym, kulistym pokroju, żółtych liściach i różowych kwiatach, osiągający docelowo 30-40 cm wysokości. Pędy purpurowe, liście cytrynowożółte, eliptyczne, ostro zakończone, na brzegach piłkowane. Młode liście na wiosnę różowopomarańczowe. Kwiaty ciemnoróżowe, zebrane w płaskie kwiatostany, pojawiają się na końcach jednorocznych pędów w czerwcu i lipcu. Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych. Preferuje pełne nasłonecznienie. Odmiana odporna na mróz (strefa 5), polecana do ogrodów przydomowych oraz zieleni miejskiej, na rabaty, do ogrodów skalnych, na obwódki.
Hodowca: Pépinières Minier, Francja. Wprowadzenie na rynek: Pépinières Minier, 2017 r.
Zgłaszający: PEPINIERES MINIER – Minier Solutions PRO, FR-49250 Beaufort en Vallée, 25 route des Fontaines de l’Aunay-BP 79, Francja
Thuja occidentalis DARK EMBERS
Thuja occidentalis Dark Embers 'Lesdasma' PBR
żywotnik zachodni Dark Embers 'Lesdasma' PBR
Krzew iglasty o regularnym, stożkowatym pokroju i szybkim tempie wzrostu, bardzo zbliżony wyglądem do odmiany ‘Smaragd’ od której różni się znacznie ciemniejszym ulistnieniem oraz miedzianym kolorem młodych pędów. Dorasta do 6-7 m wysokości. Pędy są liczne, gałązki płaskie, wzniesione, gęsto ułożone, pokryte płaskimi łuskami o wyjątkowo ciemnej, zielonej barwie, ładnie kontrastującej z pomarańczową skórką młodych pędów. Roślina preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b, dobrze znosi cięcie. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych w formie żywopłotów.
Hodowca: Jan Lescow, Niemcy. Wprowadzenie na rynek: szkółki niemieckie w 2016 r.
Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska