KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

×Chitalpa tashkentensis SUMMER BELLS 'Minsum'

×Chitalpa tashkentensis SUMMER BELLS 'Minsum'
Chitalpa taszkiencka SUMMER BELLS 'Minsum'

Duży krzew lub niewielkie, drzewo o wysokości 4-10 m. Korona szerokości do 4 m, owalna lub spłaszczona, luźna o nieco przewisających pędach. Liście wąskoeliptyczne, do 15 cm długości, długo i ostro zakończone, wąsko klinowate u nasady, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty o średnicy 2-2,5 cm, podobne do katalpy wielkokwiatowej, zebrane po 15-40 w duże, wydłużone i wyprostowane kwiatostany, pachnące, miododajne. Płatki różowe z pofalowanym brzegiem Gardziel żółtawa z różowymi paskami. Kwitnie od połowy czerwca do sierpnia.

Wymaga gleb przeciętnych, przepuszczalnych najlepiej piaszczystych o odczynie zasadowym. Mała odporność na mróz (strefa 6b-7a). polecana do cieplejszych rejonów kraju, głównie do ogrodów przydomowych. Na zimę wymaga okrywania.

Wyhodowana przez Rusanowa w Uzbekistanie w 1991 roku.

Zgłaszający: GRĄBCZEWSCY – szkółki od 1936, PL-05-504 Runów, ul. Kwitnąca 10

2011 - Konkurs Roślin Nowości

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI 2011

 

Dnia 25 sierpnia 2011 roku Jury

przyznało następujące nagrody w Konkursie Roślin Nowości
19. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”:

 

Skład Jury:

1.     dr Wiesław Szydło -Związek Szkółkarzy Polskich – Przewodniczący
2.     Alicja Cecot -dziennikarz niezależny
3.     mgr inż. Wiesław Gawryś – Ogród Botaniczny PAN
4.     mgr inż. Hanna Grzeszczak–Nowak - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
5.     Izabela Kaszuba - Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
6.     dr Wojciech Podstolski -Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

ZŁOTY MEDAL
ze szkółkiCLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

SREBRNY MEDAL

Physocarpus opulifolius LITTLE DEVIL® ’Donna May’ PBR
ze szkółkiPepinieres MINIER S.A.

BRĄZOWY MEDAL

Populus deltoides ‘Purple Tower’ PBR
z Gospodarstwa Szkółkarskiego WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska

WYRÓŻNIENIA:

Clematis 'Beautiful Bride' PBR
ze szkółkiCLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

Taxus ×media ‘Oliwka’
ze szkółki ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj

Quercus  robur ‘Posnania’
ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT

LISTA ROŚLIN ZAKWALIFIKOWANYCH DO KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2011:

Acer tataricum 'Hot Wings'

Acer tataricum ‘Hot Wings’
Klon tatarski ‘Hot Wings’

Nieduże drzewo lub krzew o pokroju owalnym, silnie rozgałęzionym. Dorasta do wysokości 5-10 m, pędy cienkie w młodości karminowe. Liście jajowate, podwójnie piłkowane, bez klap, ciemnozielone, jesienią żółte. Kwiaty drobne zebrane w niewielkich wiechach, kremowe, pachnące.
Owoce to podwójne skrzydlaki o intensywnie czerwonym zabarwieniu, pięknie kontrastującym z ciemnozielonymi liśćmi. Bardzo odporna na mróz (strefa 4) i suszę a także na niewielkie zasolenie. Tolerancyjna co do podłoża, ale najlepiej rośnie w podłożu żyznym, przepuszczalnym umiarkowanie wilgotnym o odczynie od słabo kwaśnego po lekko zasadowy. Wymaga miejsc nasłonecznionych. Polecana do parków, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Może być sadzona przy ulicach drogach i autostradach i używana na żywopłoty.
Otrzymana w Colorado State University w 2007 roku.
Zgłaszający: GRĄBCZEWSCY – szkółki od 1936, PL-05-504 Runów, ul. Kwitnąca 10

Berberis thunbergii 'Red Torch' PBR

Berberis thunbergii ‘Red Torch’ PBR
Berberys Thunberga ‘Red Torch’ PBR

Karłowy krzew dorastający do 0,5 m wysokości o wyprostowanych pędach. Gałązki sztywne, krótkie, bardzo gęste, z krótkimi cierniami. Pędy bruzdkowane, szkarłatnoczerwone.

Liście drobne, całobrzegie, szkarłatnoczerwone. Odmiana nie kwitnie.
Odporna na mróz (strefa 5a), odporna na mączniaka.
Preferuje gleby żyzne, dostatecznie wilgotne o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowe. Polecana przede wszystkim do ogrodów przydomowych, sadzona na rabatach i w ogrodach skalnych. Przydatna na niskie żywopłoty (zwykle nieformowane) lub obwódki. Nadaje się do wysadzania w pojemnikach.
Otrzymana przez M.Castanet, Edition Minier, 2011, wprowadzona na rynek w 2011 przez Pepinieres Minier.

Zgłaszający: Pepinieres MINIER S.A,  F-49250 Beaufort-en-Vallée, Les Fontaines de l’Aunay-B.P. 79

Betula nigra 'Summer Cascade' PBR

Betula nigra ‘Summer Cascade’ PBR
Brzoza czarna ‘Summer Cascade’
PBR

Niewielkie drzewo dorastające do 4-5 m. Korona luźna o pędach mocno przewisających, średnicy 2-3 m. Kora łososiowa, lub białojasnopomarańczowa, intensywnie łuszcząca się papierowato wokół konarów.
Liście romboidalne, na wierzchu ciemnozielone i błyszczące, na spodniej stronie białawe, miękko owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Odporna na mrozy (strefa 4).
Najlepiej rośnie w podłożu żyznym, umiarkowanie wilgotnym lub nawet mokrym o odczynie od lekko kwaśnego po kwaśny. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Polecana do ogrodów przydomowych i parków.

Odmiana otrzymana w  Shiloh Nursery wraz z North Carolina State University, USA w 2002 roku. W Europie wprowadzona na rynek w 2009 roku

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska,PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8

Caryopteris ×clandoniensis SUNNY BLUE 'Janice' PBR

Caryopteris ×clandoniensis SUNNY BLUE 'Janice' PBR
Barbula klandońska SUNNY BLUE 'Janice' PBR

Niski półkrzew o wysokości do 1 m, o koronie półkulistej, zwartej. Pędy sztywne wzniesione.
Liście lancetowate, cytrynowożółte, po roztarciu aromatyczne, ząbkowane, miękko owłosione. Kwiaty z długimi pręcikami, zebrane w niewielkie, kuliste kwiatostany na końcach pędów oraz w kątach liści, ciemnoniebieskie. Kwitnie obficie, od sierpniu do września. Wrażliwa na mróz i w surowsze zimy często przemarza do granicy śniegu lub do ziemi (strefa 7a), zalecana do cieplejszych rejonów kraju.
Wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej, suchej o odczynie zasadowym, stanowiska słonecznego i osłoniętego. Na zimę wskazane okrywanie, wiosną krótko przycinamy.
Polecana na rabaty, do ogrodów skalnych oraz pojemników. Nadaje się na obwódki lub niskie strzyżone żywopłoty, ale tylko w ciepłych rejonach. Kwiaty miododajne.
Odmiana otrzymana w Spring Meadow Nursery (USA) Wprowadzona do uprawy przez Pepinieres Minier – Francja.
ZgłaszającySzkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY, PL-05-825 Grodzisk Mazowiecki, Kozery, ul. Ukośna 5

Clematis 'Beautiful Bride' PBR

ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Clematis 'Beautiful Bride' PBR
Powojnik 'Beautiful Bride' PBR

Grupa Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące

Odmiana dorasta do 2-3 m wysokości. Kwiaty białe, bardzo duże o średnicy do 28 cm o sześciu ostro zakończonych i lekko pofalowanych brzegach, działek. Kwitnie obficie, pokrywając roślinę kwiatami niemal od ziemi, od maja do lipca, ewentualnie powtarza kwitnienie w sierpniu, ale nie jest ono tak obfite jak to pierwsze. Odmiana mrozoodporna (strefa 5a). Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych lub obojętnych oraz półcienistego stanowiska. Wrażliwa na działanie wiatru, silne słońce oraz zbyt intensywne nagrzewanie. Do stosowania przy podporach wolnostojących lub przyściennych oraz w dużych pojemnikach. Należy ciąć bardzo umiarkowanie.

Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku. Wprowadzona do sprzedaży przez Szkółkę Clematis Sz.Marczyński, W.Piotrowski s.j. w 2011 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j., PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27

Clematis 'Krakowiak' PBR

ZDOBYWCA ZŁOTEGO MEDALU

Clematis 'Krakowiak' PBR
Powojnik 'Krakowiak' PBR

Grupa Viticella

Odmiana szybkorosnąca dorasta do 3 m wysokości. Kwiaty średnicy 5-8 cm, jaskraworóżowe z czerwonoróżowym pasem przez środek działek. Kwitnie bardzo obficie od połowy czerwca do września. Odmiana mrozoodporna (strefa 5a). Łatwa w uprawie tolerancyjna co do rodzaju gleby. Stanowisko słoneczne. Do stosowania w zielni miejskiej, ogrodach przydomowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Wymaga silnego cięcia.

Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku. Wprowadzona do sprzedaży przez Szkółkę Clematis Sz.Marczyński, W.Piotrowski s.j. w 2011 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j., PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27

Clematis 'Sweet Summer Love' PBR

Clematis 'Sweet Summer Love' PBR
Powojnik 'Sweet Summer Love' PBR

Grupa Flammula

Odmiana szybkorosnąca dorasta do 3,5 m wysokości. Kwiaty purpurowe, niewielkie średnicy  3-4,5 cm, delikatnie ale bardzo przyjemnie pachnące. Kwitnie bardzo obficie w lipcu i sierpniu, mniej obficie aż do października. Liście drobne zielone nie zasychające aż do pierwszych przymrozków. Odmiana mrozoodporna (strefa 5a). Łatwa w uprawie tolerancyjna co do rodzaju gleby. Stanowisko słoneczne. Do stosowania w zielni miejskiej i ogrodach przydomowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Wymaga silnego cięcia.

Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku. Wprowadzona do sprzedaży przez Szkółkę Clematis Sz.Marczyński, W.Piotrowski s.j. w 2011 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j., PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27

Cornus alba BATON ROUGE ® 'Minbat' PBR

Cornus alba BATON ROUGE® ‘Minbat’ PBR
Dereń biały BATON ROUGE® ‘Minbat’ PBR

Krzew 1,5-2 m do wysokości o gęstej koronie. Pędy sztywne, wyprostowane. Kora na młodych pędach intensywnie koralowoczerwona, szczególnie dobrze widoczna w okresie zimowym, na starszych brązowoczerwona.
Liście jajowate, zielone, delikatnie skręcone ukazując biały spód. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty drobne żółtobiałe. Owoce drobne, kuliste o średnicy 7-8 mm, początkowo zielone, później niebieskie a po dojrzeniu białe z błękitnym odcieniem.
Całkowicie odporna na mróz (strefa 3).
Mało wymagająca co do rodzaju gleb, preferuje podłoże żyzne, wilgotne, toleruje gleby piaszczyste i stosunkowo suche. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu i lekkim półcieniu.
Wytrzymała na suszę i warunki miejskie. Polecana do parków, ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej a także do nasadzeń miejskich. Dobrze znosi cięcie.
Odmiana otrzymana w Pépini?res Minier S.A. we Francji w roku 2007.

Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj, PL-05-509 Józefosław, ul. Wilanowska 1

Crataegus monogyna 'Flexuosa'

Crataegus monogyna ‘Flexuosa’
Głóg jednoszyjkowy ‘Flexuosa’

Drzewo do 3-4 m, o pokroju kulistym lub jajowatym. Pędy charakterystycznie spiralnie poskręcane, nieco przewisające. Liście poskręcane, 3-5 cm długości, pierzastodzielne, ciemnozielone i błyszczące na wierzchu i sinawe od spodu. Kwiaty białe, pojedyncze, zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnie obficie w drugiej połowie maja.
Owoce czerwone nieliczne, eliptyczne nieco spłaszczone, pojawiają się we wrześniu.
Odmiana odporna na mróz (strefa 5a).
Nie wymagająca co do rodzaju gleby, tolerancyjna co do pH. Stosunkowo odporna na suszę i warunki miejskie. Preferuje stanowisko słoneczne. Polecana do parków, zieleni osiedlowej oraz ogrodów przydomowych. Bardzo dobra do nasadzeń miejskich. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo lub w niewielkich, luźnych grupach.

Po raz pierwszy została opisana w Anglii w 1838 roku.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie ŁAZUCCY, PL-05-604 Jasieniec, ul. Warecka 110

Echinacea purpurea 'Lilliput' PBR

Echinacea purpurea ‘Lilliput’ PBR
Jeżówka purpurowa ‘Lilliput’ PBR

Bylina dorastająca do 30-50 cm, o zwartym pokroju i wyprostowanych pędach. Liście szorstkawe, ciemnozielone. Kwiaty delikatnie pachnące, zebrane w koszyczki, języczkowe jasnoróżowe, rurkowe: zewnętrzne purpuroworóżowe, wewnętrzne z żółtawym odcieniem. Kwiatostany średnicy 7-10 cm. Kwitnie od końca czerwca do końca września.
Wymaga dość żyznej, przepuszczalnej gleby, umiarkowanie wilgotnej o odczynie obojętnym lub słabozasadowym. Odporna na mróz (strefa 5b), w surowe i bezśnieżne lub mokre zimy może przemarzać lub wygniwać. Do wysadzania w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej na rabatach lub w pojemnikach.
Odmiana otrzymana w Terra Nova Nurseries w 2007 roku i przez tą szkółkę wprowadzona na rynek.
Zgłaszający:  Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI, PL-43-331 Dankowice, ul. Góra 23

Echinacea purpurea 'Little Angel' PBR

Echinacea purpurea ‘Little Angel’ PBR
Jeżówka purpurowa ‘Little Angel’ PBR

Bylina dorastająca do 30-50 cm, o zwartym, gęstym pokroju i wyprostowanych pędach. Liście szorstkawe, ciemnozielone. Kwiaty delikatnie pachnące, zebrane w koszyczki, języczkowe białe, stosunkowo rzadkie i rurkowe żółte z pomarańczowym odcieniem. Kwiatostany średnicy 7-10 cm. Kwitnie od początku lipca do końca września.
Wymaga dość żyznej, przepuszczalnej gleby, umiarkowanie wilgotnej o odczynie obojętnym lub słabozasadowym. Odporna na mróz (strefa 5b), w surowe i bezśnieżne lub mokre zimy może przemarzać lub wygniwać. Do wysadzania w ogrodach przydomowych lub zieleni miejskiej na rabatach lub w pojemnikach.
Odmiana otrzymana w Terra Nova Nurseries w 2009 roku i przez tą szkółkę wprowadzona na rynek.
Zgłaszający:  Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI, PL-43-331 Dankowice, ul. Góra 23

Echinacea purpurea 'Pow Wow Wild Berry'

Echinacea purpurea ‘Pow Wow Wild Berry’
Jeżówka purpurowa ‘Pow Wow Wild Berry’

Bylina dorastająca do 50-70 cm, o zwartych i wyprostowanych łodygach oraz szorstkawych, ciemnozielonych liściach. Kwiaty zebrane w koszyczki, ciemnomalinoworóżowe nie zmieniające zabarwienia. Kwiatostany średnicy 7-10 cm, delikatnie pachnące. Kwitnie od końca czerwca do końca września.
Wymaga dość żyznej, przepuszczalnej gleby, umiarkowanie wilgotnej o odczynie obojętnym lub słabozasadowym. Odporna na mróz (strefa 5b), ale w surowe i bezśnieżne lub mokre zimy może przemarzać lub wygniwać. Do wysadzania w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej na rabatach lub w pojemnikach.

Odmiana otrzymana w Pan American Seed Co., USA w 2010 roku. W Polsce wprowadzona na rynek przez Florensis Polska także 2010 r.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, Dariusz Panek, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12

Forsythia viridissima CITRUS SWIZZLE ® 'Mck Citrine' PBR

Forsythia viridissima CITRUS SWIZZLE® ‘Mck Citrine’ PBR
Forsycja zielona CITRUS SWIZZLE® ‘Mck Citrine’ PBR

Niski krzew o wysokości 0,4 – 0,7 m o pokroju płaskokulistym. Pędy pokładające
Liście eliptyczne do lancetowatych dość sztywne, ciemnozielone w młodości z cytrynowożółtym obrzeżeniem, u starszych obrzeżenie żółtokremowe. Kwiaty jasnożółte, kwitnie w marcu, niezbyt obficie. Odmiana nie całkowicie odporna na mróz (Strefa 6a).
Najlepiej rośnie w glebach lekkich, żyznych i świeżych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie od lekko kwaśnych do słabo zasadowych. Stanowisko słoneczne. Polecana do ogrodów przydomowych i zieleni osiedlowej. Sadzimy w miejscach ciepłych i osłoniętych.
Otrzymana przez Daniela Moore w Mc Kay Nursery, Waterloo, USA w 2000roku i przez tą samą szkółkę wprowadzona do handlu.Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów FRYSZKOWSCY, PL-88-170 Pakość, Kościelec 94

Fragaria 'White Dream' PBR

Fragaria ‘White Dream’ PBR
Truskawka ‘White Dream’ PBR

Bylina przypominająca wyglądem truskawkę, dorastająca do wysokości 30 cm, o pokroju zwartym. Liście złożone, trójlistkowe, ciemnozielone. Kwitnie obficie na początku maja. Kwiaty białe. Odmiana o bardzo oryginalnych owocach. Owoce dość duże średnicy około w 2-2,5 cm białe z bardzo delikatnym różowym odcieniem oraz czerwonymi nasionami.
Odporna na mróz (strefa 5a).
Wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko półcieniste lub słoneczne. Polecana głównie jako roślina pojemnikowa oraz do wysadzania na rabatach i ogrodach skalnych.
Otrzymana w szkółkach G. Hoogenraad, w Rijksweg Holandia w 2011 roku i przez nie wprowadzona do handlu.

Zgłaszający: Handelskwekerij G. HOOGENRAAD, NL-6744 WB Ederveen, Rijksweg 30A

Heuchera 'Afra'

Heuchera ‘Afra’
Żurawka ‘Afra’

Bylina o pokroju kępiastym, szybkorosnąca dorastająca do 20-35 cm, podczas kwitnienia do 60 cm. Liście półzimozielone, sercowate z 5-7 klapami o nieco pofalowanym brzegu. Młode ciemnopurpurowe, później ciemnozielone z odcieniem purpurowym na wierzchu i purpurowe od spodu. Jesienią czerwone. Kwiaty kremoworóżowe, drobne zebrane w luźne kwiatostany wyrastające ponad liście. Kwitnie w lipcu.
Roślina odporna na mróz(strefa 5b), ale w surowe i bezśnieżne lub mokre zimy może przemarzać lub wygniwać. Wymaga gleby żyznej, świeżej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ale dobrze rośnie w podłożu nieco słabszym. Wykorzystywana na rabatach, kwietnikach, przydatna do pojemników.
Otrzymana w 2009 roku przez Jerzego Foszczka a wprowadzona do uprawy w 2010 roku przez: Teresa Foszczka Ogrodnictwo.

Zgłaszający:
Teresa i  Jerzy FOSZCZKA, PL-95-030 Rzgów, ul. Brzozowa 4

Heuchera 'Agata'

Heuchera ‘Agata’
Żurawka ‘Agata’

Bylina o pokroju kępiastym, szybkorosnąca dorastająca do 20-35 cm, w czasie kwitnienia do 60 cm. Liście półzimozielone, sercowate z 5-9 głęboko wciętymi klapami o pofalowanym podwiniętym do góry brzegu. Liście na spodniej stronie intensywnie purpurowe, z wierzchu w młodości żółtawopurpurowozielone, później zielonopurpurowe z delikatnym żółtawym odcieniem. Jesienią czerwone. Kwiaty różowawe, drobne zebrane w luźne, lecz dość duże kwiatostany wyrastające ponad liście. Kwitnie w lipcu.
Odporna na mróz (strefa 5b), ale w surowe i bezśnieżne lub mokre zimy może przemarzać lub wygniwać. Wymaga gleby żyznej, świeżej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ale dobrze też rośnie w podłożu nieco słabszym. Wykorzystywana na rabatach, kwietnikach, przydatna do pojemników.
Otrzymana w 2009 roku przez Jerzego Foszczka a wprowadzona do uprawy w 2010 roku przez Teresa Foszczka Ogrodnictwo.
 Zgłaszający: Teresa i  Jerzy FOSZCZKA, PL-95-030 Rzgów, ul. Brzozowa 4

Heuchera 'Alesia'

Heuchera ‘Alesia’
Żurawka ‘Alesia’

Bylina o pokroju kępiastym, szybkorosnąca dorastająca do 20-40 cm w czasie kwitnienia do 60 cm. Liście półzimozielone, w zarysie okrągławe sercowate u nasady z 5-9 klapami o delikatnie pofalowanym brzegu, szczególnie na młodych liściach. Młode liściepurpurowe po obu stronach, starsze ciemnozielone z wierzchu i zielonopurpurowe na spodzie. Kwiaty różowawe, drobne zebrane w luźne, lecz dość duże kwiatostany wyrastające ponad liście. Pędy kwiatowe purpurowe. Kwitnie w lipcu.
Odporna na mróz (strefa 5b), w surowe i bezśnieżne lub mokre zimy może przemarzać lub wygniwać. Wymaga gleby żyznej, świeżej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ale dobrze też rośnie w podłożu nieco słabszym. Wykorzystywana na rabatach, kwietnikach, przydatna do pojemników.
Otrzymana w 2009 roku przez Jerzego Foszczka a wprowadzona do uprawy w 2010 roku przez Teresa Foszczka Ogrodnictwo.
Zgłaszający: Teresa i  Jerzy FOSZCZKA, PL-95-030 Rzgów, ul. Brzozowa 4

Hydrangea arborescens SPIRIT 'Invincibelle'

Hydrangea arborescens SPIRIT ‘Invincibelle’
Hortensja krzaczasta SPIRIT ‘Invincibelle’

Krzew osiągający wysokość 1-1,2 m, szeroko rozrośnięty o sztywnych, pędach.
Liście jajowate, jasnozielone. Kwiaty tylko płonne, średnicy do 2 cm, w pąku i zaraz po rozwinięciu różowe, w miarę przekwitania górna część płatków pod wpływem słońca jaśnieje. Kwiatostany kuliste średnicy 15-20 cm.
Najlepiej rośnie w glebach próchnicznych, dostatecznie wilgotnych o odczynie obojętnym lub zasadowym, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Odporna na mrozy (Strefa 5b)
Polecana do parków, ogrodów przydomowych i zieleni osiedlowej, sadzona zarówno pojedynczo jak i w większych grupach złożonych z kilku egzemplarzy.

Hodowcą odmiany jest Dr.T.Ranney, Olsen CSU w 2003-2009r. Wprowadzona na rynek przez Valkplant, Boskoop w 2011.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290

Hydrangea paniculata 'Wim's Red'

Hydrangea paniculata ‘Wim’s Red’
Hortensja bukietowa ‘Wim’s Red’

Zwarty krzew dorastający do wysokości 2 m. Pędy sztywne, wyprostowane.
Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione, jesienią przebarwiające się na czerwono i brązowo.
Kwiaty umieszczone w stożkowatych wiechach długości do 30 cm. Kwiaty o zabarwieniu zmieniającym się w miarę kwitnienia początkowo białe, później różowe a na końcu intensywnie czerwone. Kwitnie obficie od lipca do końca września.
Odporna na mróz (strefa 5 a)
Najlepiej rośnie w glebach próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Polecana do ogrodów przydomowych, parków i zieleni osiedlowej. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach.
Odmiana otrzymana przez Wima Ruttena ze szkółek Kordes Jungpflanzen; Niemcy i przez nie wprowadzone na rynek.
Zgłąszający: Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY, PL-05-825 Grodzisk Mazowiecki, Kozery, ul. Ukośna 5

Larix ×marschlinsii 'Grot'

Larix ×marschlinsii ‘Grot’
Modrzew Marschlinsa ‘Grot’

Duże, szybkorosnące drzewo o pokroju szerokostożkowatym, regularnym, dorastające do wysokości 12-16 m. Początkowo pędy boczne skierowane skośnie ku górze, później wyrastają z pnia pod kątem prostym i tylko ich wierzchołki łukowato wygięte do góry. Igły miękkie długości 3-4 cm, niebieskozielone, jesienią przebarwiają się na żółto.
Szyszki podobne do modrzewia japońskiego długości 3 cm, szeroko otwarte.
Odporna na mróz (strefa 4). Najlepiej rośnie posadzona w glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i odczynie lekko kwaśnym, na pełnym słońcu, lub w półcieniu.
Polecana do parków, zieleni osiedlowej i dużych ogrodów przydomowych. Sadzimy pojedynczo aby uwidocznić interesujący i wąski pokrój. Przydatna do obsadzania alei oraz jako silnie rosnące drzewo szpalerowe.
Wyselekcjonowana w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie przez Andrzeja Marczewskiego. Po raz pierwszy opisana w 1991 roku. Znaleziona wśród siewek sprowadzonych do Ogrodu ze szkółek Warszawskiego Zespołu Leśnego w Zakroczmiu w 1977 roku.
 Zgłaszający: GRĄBCZEWSCY – szkółki od 1936, PL-05-504 Runów, ul. Kwitnąca 10

Lycium barbarum 'Sweet Lifeberry'

Lycium barbarum ‘Sweet Lifeberry’
Kolcowój pospolity ‘Sweet Lifeberry’

Krzew dorastający do 2-3 m wysokości o gęstych przewisających pędach. Liście lancetowate, szarozielone, grube. Kwiaty na długich szypułkach pojedynczo lub po kilka w kątach liści, fioletowe. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Owoce, jajowate jagody długości 1-2 cm, pomarańczowoczerwone, dojrzewają od sierpnia do października. Są jadalne i dosyć smaczne zawierają dużo witaminy C, B i E. Polecane do spożycia na surowo oraz w formie przetworzonej. Cenna roślina lecznicza.
Odporna na mróz (strefa 5b). Wymaga gleb zawierających dużo azotu oraz o odczynie zasadowym lub obojętnym. Stanowisko słoneczne, bardzo odporny na suszę warunki miejskie i zanieczyszczenie powietrza. Polecana do miast, używana jako roślina okrywowa oraz do umacniania skarp. Cenna roślina do rekultywacji.
Pochodzi z Chin, w Europie wprowadzona na rynek przez Kordes Jungpflanzen w 2010 roku.
 Zgłaszający: GRĄBCZEWSCY – szkółki od 1936, PL-05-504 Runów, ul. Kwitnąca 10

Miscanthus sinensis 'Apache' PBR

Miscanthus sinensis ‘Apache’ PBR
Miskant chiński ‘Apache’ PBR

 
Niska gęsto kępiasta trawa dorastająca do wysokości 0,5-0,7 m. Kępy o ładnym eliptycznym, wyprostowanym pokroju mają średnicę do 40cm.
Liście równowąskie wyprostowane na końcach delikatnie przewisające, długości do 60cm i szerokości około 1-2 cm, jasnozielone z wyraźnymi żółtymi, poprzecznymi prążkami, szerokości do 2 cm.
W naszych warunkach klimatycznych nie kwitnie.
Tolerancyjna co do podłoża, najlepiej rośnie w ziemi umiarkowanie żyznej, wilgotnej ale przepuszczalnej o odczynie od lekko kwaśnego po zasadowy. Odporna na warunki miejskie i lekkie zasolenie. Wymaga miejsc nasłonecznionych. Dość odporna na mróz (strefa 6a). Do zastosowania w parkach, ogrodach, zieleni miejskiej oraz do uprawy w pojemnikach.
Otrzymana w 2010 roku przez Jerzego Foszczka a wprowadzona do uprawy w 2011 roku przez Teresa Foszczka Ogrodnictwo.
Zgłaszający: Teresa i  Jerzy FOSZCZKA, PL-95-030 Rzgów, ul. Brzozowa 4

Ophiopogon planiscapus 'Black Beard' PBR

Ophiopogon planiscapus 'Black Beard' PBR
Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' PBR

 
Niska rozchodząca się, kłączowa bylina dorastająca do 0,5 m wysokości. Liście zimozielone, trawiaste długości do 40 cm, ciemnopurpurowe, niemal czarne. Kwiaty niewielkie, fioletowobiałe, dzwonkowate, pachnące, zebrane w niedużych wyprostowanych gronach, pojawiają się od lipca do września. Owocem są nieliczne jagody o niemal czarnym zabarwieniu. Szybko rośnie. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. Preferuje stanowiska słoneczne. Polecana do sadzenia na rabatach, wrzosowiskach oraz ogrodach skalnych w cieplejszych rejonach kraju, gdyż nie do końca jest odporna na mróz (strefa 6a). Wskazane okrywanie na zimę.
Odmiana otrzymana przez: Steve Yandall – Rainbows End; Anglia. Po raz pierwszy opisana w 2009 roku w katalogu Fitzgerald Nurseries, wprowadzona na rynek przez Genesis Plant Marketing.
Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska,PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8

Parthenocissus quinquefolia 'Yellow Wall' PBR

Parthenocissus quinquefolia ‘Yellow Wall’ PBR
Winobluszcz pięciolistkowy ‘Yellow Wall’ PBR

 Silnie rosnące pnącze dorastające do wysokości 10-20 m, wspinające się głównie za pomocą wąsów czepnych, ale też posiadające nieliczne przylgi. Liście duże matowe, w okresie wiosny i lata zielone, jesienią przebarwiają się pięknie na żółto. Odporna na mróz (strefa 4). Wymagania glebowe niewielkie, rośnie dobrze w glebach przeciętnych, odporna na suszę. Stanowisko słoneczne i półcieniste. Polecana do obsadzania ogrodzeń oraz różnych podpór. Może być wykorzystywana w zestawieniach kolorystycznych.

Odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku. Wprowadzona do sprzedaży przez Szkółkę Clematis Sz.Marczyński, W.Piotrowski s.j. w 2011 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j., PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27

Parthenocissus tricuspidata 'Diamond Mountains'

Parthenocissus tricuspidata ‘Diamond Mountains’ (syn. P. tricuspidata ‘Korea’)
Winobluszcz trójklapowy ‘Diamond Mountains’
(syn. Winobluszcz trójklapowy ‘Korea’)

Odmiana o zwartym wzroście, liściach średniej wielkości, szerokich, trójklapowych, grubo ząbkowanych, z falowanymi brzegami, ciemnozielonych, błyszczących, z jasnym unerwieniem, przebarwiających się jesienią na kolor ciemnopurpurowy. Młode liście i pędy czerwone. Wspina się przy pomocy wąsów zaopatrzonych w przylgi. Osiąga 5-7 m wysokości (roczny przyrost do 1 m). Mało wymagająca. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Na stanowiskach nasłonecznionych ładniej przebarwia się jesienią. Akceptuje większość przeciętnych gleb, również wapiennych. Mrozoodporna (strefa 5B).
Pnącze do powszechnego stosowania, porastania niewysokich murów i ścian budynków. Może porastać ogrodzenia, ekrany, altany, bramki i tworzyć osłony. Może być stosowane jako roślina okrywowa.

Znaleziona na stanowisku naturalnym w Korei Północnej podczas czeskiej ekspedycji w latach 1983-1984 r. Wyselekcjonowana przez Dr. Vlastimila Rapacka. Wprowadzona na rynek przez Szkółkę Clematis Sz.Marczyński, W.Piotrowski s.j. w 2011 r.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j., PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27

Parthenocissus tricuspidata 'Fenway Park'

Parthenocissus tricuspidata ‘Fenway Park’
Winobluszcz trójklapowy ‘Fenway Park’

Pnącze silnie rosnące osiągające wysokość do 10 m wspinające się dzięki przylgom na końcach wąsów czepnych wyrastających z pędów. Liście sztywne, błyszczące wiosną jasnożółte, później żółte lub żółtozielone w zależności od oświetlenia. Większość liści trójklapowe o długości 10-15 cm. Jesienią przebarwiają się na czerwono.
Nie do końca odporna na mróz, w surowe zimy może przemarzać (strefa 6a).
Rośnie dobrze niemal na wszystkich rodzajach gleb o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Liście nie ulegają przepaleniu przez słońce.

Mutacja typowego gatunku, znaleziona przez Petera del Tredici pracownika naukowego w Arnold Arboretum na jednym z budynków w dzielnicy Fenway Park w Bostonie w 1988 roku. Oficjalnie opisana w 1998 roku.

Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18

Physalis HALLOWEEN QUEEN ®

Physalis HALLOWEEN QUEEN ®
Miechunka HALLOWEEN QUEEN
®

Niska bylina osiągająca wysokość 30-40 cm, pokrój bardzo gęsty i zwarty. Liście trójkątnie jajowate, jasnozielone. Kwiaty białe średnicy 1-1,5 cm pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owoce bardzo efektowne, odwrotnie stożkowate o kształcie lampionu, składają się z czerwonej jagody otoczonej pomarańczowym rozdętym kielichem długości 5-6 cm i szerokości 3-4. Dojrzewają od końca lipca do września.
Odporna na mróz (strefa 4) Wymaga podłoża próchnicznego, przepuszczalnego o umiarkowanej wilgotności, zasadowego lub obojętnego. Stanowisko słoneczne. Znajduje zastosowanie na rabatach oraz jako roślina pojemnikowa. Szczególnie dekoracyjna w okresie owocowania.
Wyhodowana w 2010 roku przez Jelitto Staudensamen GmbH, do uprawy wprowadzona w 2011 przez Handelskwekerij Exceptio BV.

Zgłaszający: Handelskwekerij EXEPTIO BV, D-8392 MT Boijl, Dewarsvaartweg 71

Physocarpus opulifolius LITTLE DEVIL® 'Donna May' PBR

ZDOBYWCA SREBRNEGO MEDALU

Physocarpus opulifolius LITTLE DEVIL® ’Donna May’ PBR
Pęcherznica kalinolistna LITTLE DEVIL® ’Donna May’ PBR

Niski krzew dorastający do wysokości 0,7-1,2 m o pokroju wyprostowanym. Pędy sztywne dość gęste, młode brązowoczerwone. Liście 3 klapowe, purpurowczerwone z połyskiem. W miejscach mniej oświetlonych zielonopurpurowe. Jesienią przebarwiają się na brązowoczerwono. Kwiaty białe z różowym odcieniem zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnie w czerwcu. Owocostany czerwone, pojawiają się w końcu sierpnia.
Całkowicie odporna na mrozy (Strefa 4). Mało wymagająca co do podłoża, dobrze rośnie zarówno na glebach suchych jak i mokrych o odczynie od kwaśnego po zasadowy. Wytrzymała na suszę i warunki miejskie, zanieczyszczenia powietrza i gleby. Polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i zieleni osiedlowej. Może być sadzona w parkach, pasach przyulicznych i przy autostradach.
Jest pierwszą odmianą pęcherznicy o czerwonych liściach i karłowym wzroście.

Hodowca – David Zalesak, Edition Bailey Nurseries, USA, 2011;

Zgłaszający: Pepinieres MINIER S.A,  F-49250 Beaufort-en-Vallée, Les Fontaines de l’Aunay-B.P. 79

Pinus parviflora 'Shizukagoten'

Pinus parviflora ‘Shizukagoten’
Sosna drobnokwiatowa ‘Shizukagoten’

Karłowa i wolnorosnąca odmiana gęstym lecz nieregularnym stożkowatym pokroju. Dorasta do wysokości 1,5-2 m. Jest sosną pięcioigielną. Igły miękkie, długie 5-8 cm, niebieskie z białymi paskami od spodu.
Szyszki liczne, niewielkie, wydłużone (długości 5-7).
Niewielkie wymagania glebowe. Gleba umiarkowanie wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. Odporna na suszę i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Wymaga stanowisk słonecznych. Jest odporna na mróz (strefa 5b). Przydatna do nasadzeń na rabatach, wrzosowiskach, ogrodach orientalnych oraz do uprawy w pojemnikach. Dobrze znosi cięcie i formowanie.

Odmiana otrzymana w Japonii, w Europie wprowadzona do uprawy przez Wansdyke Nursery w Devizes, Wiltshire (Wielka Brytania) w 1976 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1

Pinus strobus 'Green Twist'

Pinus strobus ‘Green Twist’
Sosna wejmutka ‘Green Twist’

Wolnorosnąca i karłowa odmiana o pokroju płaskokulistym. Korona bardzo gęsta ale niezbyt regularna, o wysokości do 80 cm.
Igły długości 4-5 cm niebiesko zielone z jasnym pasem, poskręcane. W handlu spotykana głównie w formie piennej o różnej wysokości pnia. Polecana na rabaty, wrzosowiska oraz do ogrodów skalnych. Stosunkowo odporna na mróz (strefa 5b). Gleba przeciętna, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotna. Stanowisko półcieniste i słoneczne. Odporna na suszę.

Odmiana pochodzi z czarciej miotły znalezionej na odmianie P. strobus ‘Torulosa’ przez Randy’ego Dykstra w Arboretum Bickelhaup, Iowa (USA) przed 1995 rokiem Do uprawy wprowadzona w 1995 roku. Znana też pod nazwą ‘Green Curls’

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1

Populus deltoides 'Purple Tower' PBR

ZDOBYWCA BRĄZOWEGO MEDALU

Populus deltoides ‘Purple Tower’ PBR
Topola amerykańska ‘Purple Tower’ PBR

Duże drzewo dorastające do 15 m, nisko rozgałęzione o luźnej, kopulastej koronie. Młode pędy purpurowobrązowe. Liście szerokotrójkątne, wiosną po rozwinięciu intensywnie purpurowe, później zielenieją i stają się zielonobrązowe z czerwonym ogonkiem i nerwem głównym.
W pełni mrozoodporna (strefa 4) tolerancyjna co do rodzaju podłożą i jego odczynu. Najlepiej czuje się w niewielkim półcieniu lub na słońcu Odporna na warunki miejskie i zanieczyszczenie powietrza. Polecana do nasadzeń w parkach i w zieleni miejskiej. Bardzo ciekawa odmiana o niespotykanym zabarwieniu liści.
Odmiana pochodzenia chińskiego. Do Europy sprowadzona przez Green Road Import and Export Co. Wprowadzona na rynek w 2009 roku przez W.J. Ravestein En Zn BV, Boskoop, Holandia.
Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska,PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8

Quercus robur 'Posnania'

ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Quercus robur ‘Posnania’
Dąb szypułkowy ‘Posnania’

Duże drzewo dorastające do 10-12 m o pokroju płaskokulistym, korona rozłożysta dość gęsta.
Liście bardzo długie 20-25 cm, ciemnozielone, fantazyjnie i nieregularnie powcinane, delikatne, cienkie, zwisające poruszające się z każdym powiewem wiatru. Nerwy żółte. Jesienią liście żółte.
Roślina bardzo tolerancyjna co do rodzaju gleby, odczynu i wilgotności. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Całkowicie mrozoodporna (strefa 4).
Sadzimy jako soliter, w parkach, ogrodach przydomowych i nasadzeniach krajobrazowych. Do oglądania z niewielkiej odległości.

Wyselekcjonowana przez Ewę Jerzak w OB. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z siewek otrzymanych z nasion Quercus robur ‘Laciniata’ pochodzących z OB. Uniwersytetu im. O.W.Fomina w Kijowie (Ukraina), 1998 r. Wprowadzona na rynek przez Szkółki „Joanna i Bronisław Szmit” w 2011 r.

 Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18

Rosa DARPELLERIN 'Cap Diamant' PBR

Rosa DARPELLERIN ‘Cap Diamant’ PBR
Róża DARPELLERIN ‘Cap Diamant’ PBR

Róża pnąca dorastająca do 120-150 cm, pędy liczne i gęste. Liście drobne jasnozielone i błyszczące. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty pełne lub półpełne złożone 25-40 płatków, intensywnie różowe, w centrum z licznymi, żółtymi pręcikami o bardzo silnym i przyjemnym zapachu.
Mało wymagająca co do podłoża, które powinno być umiarkowanie wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odporna na mróz (strefa 4). Polecana do ogrodów przydomowych i parków. Wymaga niewielkich podpór.

Wyhodowana przez Christiana Bedarda w 2006 roku, jest mieszańcem Rosa ‘Marie Victorin’ i R. ‘Louis Jolliet’. Wprowadzenie do uprawy Weeks Wholesale Rose Grower w 2008 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290

Sorbus 'Granatnaja'

Sorbus ‘Granatnaja’
Jarząb ‘Granatnaja’

Niewielkie drzewo wysokości 3-4 m. Korona zaokrąglona. Liście duże do 17 cm długości, ciemnozielone, skórzaste i błyszczące, wiosną nieznacznie omszone. Górna część klapowana, dolna pierzasta. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo.
Kwiaty białe. Owoce kuliste, dość duże 8-10 mm średnicy bordowoczerwone, z żółtym miąższem, soczyste, słodkokwaśne, bez goryczki, nadają się do spożycia na surowo lub w formie przetworzonej.
Całkowicie mrozoodporna (strefa 3)
Małe wymagania glebowe, rośnie niemal w każdych warunkach. Dość odporna na suszę. Dobrze rośnie zarówno na słońcu jak i półcieniu. Odmiana krótkowieczna, żyje nie dłużej niż 10 lat
Odmiana otrzymana w 1925 roku przez Iwana Miczurina. Powstała poprzez skrzyżowanie Crataegus sanguinea i Sorbus aucuparia. Na zachodzie jest spotykana pod nazwą ×Crataegosorbus miczurini  ‘Ivan’s Bell’
 Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18

Taxus ×media 'Oliwka'

ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Taxus ×media ‘Oliwka’
Cis pośredni ‘Oliwka’

Odmiana o pokroju kolumnowym, gęstym i regularnym. Dorasta do wysokości 2-3 m i 0,6-1,2 m szerokości. Igły 3-3,5 cm długości i do 2,5 mm szerokości, zaostrzone, delikatne, skierowane ku górze przylegające do pędu. Młode przyrosty oliwkowozielone, starsze intensywnie ciemnozielone.
Odmiana żeńska z licznymi osnówkami jesienią.
Odporna na mróz (strefa 5a-5b), czasami igły mogą być uszkadzane przez mroźne wysuszające wiatry.
Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Tolerancyjna względem światła rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu jak i w cieniu. Polecana do parków, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych, sadzimy pojedynczo lub w niewielkich grupach. Bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie, przydatna na  żywopłoty i szpalery.

Wyhodowana przez Joannę Widaj około 2000 roku. Wprowadzona na rynek przez Joannę Widaj w 2004 roku.

Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj, PL-05-509 Józefosław, ul. Wilanowska 1

Taxus ×media 'Stefania' PBR

Taxus ×media ‘Stefania’ PBR
Cis pośredni ‘Stefania’ PBR

Krzew o dość silnym wzroście, dorastający do 3-5 m wysokości o pokroju kolumnowym. Pędy wyprostowane, sztywne.
Igły 4-5 cm długości, płaskie, młode złocistożółte później kremowe z zielonym paskiem w środku. Odmiana żeńska, o nielicznych koralowoczerwonych osnówkach.
Odporna na mróz (strefa 5a).
Tolerancyjna co do rodzaju podłoża, ale musi ono być dosyć wilgotne. Najlepiej się czuje na stanowiskach słonecznych i półcienistych (wtedy jednak gorzej wybarwione). Do wykorzystania jako soliter lub w niewielkich grupach, nadaje się też na żywopłoty.
Wyselekcjonowana z siewek Taxus ×media ‘Hicksii’ w Szkółkach Kurowskich w Końskowoli i przez nie została wprowadzona do handlu w 2009 roku.Zgłaszający: Szkółki KUROWSCY, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105

Thuja occidentalis 'Jantar' PBR

Thuja occidentalis ‘Jantar’ PBR
Żywotnik zachodni ‘Jantar’ PBR

Dość szybko rosnąca odmiana o regularnym stożkowatym pokroju o wysokości do 3-4 m. Korona gęsta. Gałązki wiosną i latem intensywnie żółte, w okresie zimy brązowożółte.
Szyszki drobne, nieliczne.
Całkowicie odporna na mrozy (Strefa 4). Tolerancyjna względem podłoża, ale woli gleby raczej wilgotne i żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym.
Stanowiska nasłonecznione. Polecana do ogrodów przydomowych i parków, sadzimy pojedynczo lub w niewielkich grupach na rabatach, wrzosowiskach i w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami. Bardzo dobra na żywopłoty.

Otrzymana przez Jakuba Jabłońskiego, Green Market w 2010 r. Wprowadzenie do handlu Green Market w 2010 r.

Zgłaszający: GREEN MARKET Sp. z o.o. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, PL-96-100 Skierniewice, ul. Miedniewicka 14