KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2013 - Konkurs Roślin Nowości

Konkurs Roślin NOWOŚCI 2013

XXI Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” 30 sierpnia - 1 września 2013

Dnia 29 sierpnia 2013 roku Jury Konkursu Roślin NOWOŚCI w składzie:

  • dr Wiesław Szydło -Związek Szkółkarzy Polskich – przewodniczący
  • Alicja Cecot  - dziennikarz niezależny
  • dr Ewa Jerzak – Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
  • mgr inż. Hanna Grzeszczak–Nowak - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
  • mgr inż. Izabela Kaszuba - Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
  • dr Wojciech Podstolski - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

uzgodniło następujący werdykt:

ZŁOTY MEDAL otrzymuje:

Rosa ‘Anisade’
ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI

SREBRNY MEDAL otrzymują:

Magnolia ‘Genie’ PBR
z Gospodarstwa Szkółkarskiego ZYMON

BRĄZOWY MEDAL otrzymują:

Berberis thunbergii ‘Natasza’ PBR
ze SZKÓŁKI KUROWSCY

Clematis ‘Kaiser' PBR
ze szkółki CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa

Hydrangea paniculata Little Lime® ‘Jane’ PBR
ze szkółki PEPINIERES MINIER SA

WYRÓŻNIENIA otrzymują:

Actinidia arguta VitikiwiTM
ze szkółki CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa

Berberis ×media 'Dual Jewel' PBR
ze Szkółki Roślin Ozdobnych Emil HOMA, Krystyna HOMA–KOSAKOWSKA

Pinus densiflora ‘Rainbow’
ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK

Pseudotsuga menziesii ‘Graceful Grace’
ze Szkółki Roślin Ozdobnych DAGLEZJA

Sambucus nigra ‘Obelisk’ PBR
ze Szkółki SZMIT


ROZWIJANA LISTA WSZYSTKICH ROŚLIN ZAKWALIFIKOWANYCH DO KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2013:

Actinidia arguta VITIKIWI

ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA
Actinidia arguta VitikiwiTM
Aktinidia ostrolistna VitikiwiTM
Plenna odmiana aktinidii rodząca smaczne owoce, wcześnie wchodząca w okres owocowania i nie wymagająca zapylacza.
Szybko rosnące pnącze o wijących się pędach, osiągające od 5 do 10 m wysokości. Liście sezonowe, duże 13-25 cm długości, 8-14 cm szerokości, owalne z piłkowanymi brzegami, ostro zakończone, jesienią przebarwiające się na żółto. Kwiaty kremowobiałe, średnicy 2,5 – 3 cm, z 5 płatkami, czarnymi pylnikami (pyłek nie jest aktywny) na kremowych nitkach oraz kremowym słupkiem, najczęściej występują po 3 w międzywęźlu. Kwitnienie w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Owoce zawiązują się bez zapylenia (partenokarpicznie), są owalne, mają od 2,5 do 3,5 cm długości i od 1,5 do 2,5 cm szerokości, najczęściej są beznasienne. Owoce dojrzewają w październiku, są zielone, aromatyczne, nadają się do jedzenia ze skórką.
Wymaga gleb żyznych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych, stanowisk nasłonecznionych, miejsc osłoniętych i ciepłych. Wytrzymuje zimowe spadki temperatury do około -26°C (strefa 5b). Obecność w pobliżu rośliny męskiej tego samego gatunku (np. męskiej ‘Weiki’) może zwiększyć liczbę i wielkość owoców.
Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach: altanach, pergolach i siatkach oraz przy drutach rozpiętych między słupami. Odmiana szczególnie przydatna do stosowania zarówno w ogrodach przydomowych, na działkach, jak i na plantacjach produkcyjnych.
Odmiana wprowadzona na rynek europejski w 2013 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.
Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Berberis ×media 'Dual Jewel' PBR

ZOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Berberis ×media 'Dual Jewel' PBR
Berberys pośredni 'Dual Jewel' PBR

 

Odmiana częściowo zimozielona o atrakcyjnie wybarwionych, pomarańczowych przyrostach.

Gęsty krzew o zaokrąglonej koronie, łukowato wygiętych pędach i rozłożystym pokroju, dorastający do 1 m wysokości. Liście półzimozielone, w łagodne zimy trwałe. Blaszki liściowe odwrotnie jajowate, żółtozielone, skórzaste i błyszczące. Ciernie potrójne, długie i ostre. Młode pędy wraz z liśćmi i cierniami pomarańczowe, ładnie wyeksponowane na tle starszych, zieleniejących liści. Kwiaty drobne, kremowożółte, zebrane po 3-4 w grona, pojawiają się sporadycznie na krzewie w maju i nie mają większego znaczenia dekoracyjnego.

Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych, tolerancyjny względem pH podłoża. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach półcienistych i słonecznych, zacisznych osłoniętych od wiatru. Odmiana odporna na silne promieniowanie słoneczne w okresie lata, jednak zimą, zwłaszcza przy braku pokrywy śnieżnej, zaleca się lekkie okrywanie (strefa 6b).

Krzew polecany do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych i parkach, na rabatach oraz w pojemnikach.

Hodowca Pietrus Wilhelmus van Leijden, 2009 rok, Holandia. Odmiana wprowadzona na rynek w 2011 roku.

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych Emil HOMA, Krystyna HOMA–KOSAKOWSKA, PL-05-500 Piaseczno, Żabieniec, ul. Asfaltowa 12A, Polska

Berberis thunbergii 'Golden Dream' PBR

Berberis thunbergii ‘Golden Dream’ PBR
Berberys Thunberga ‘Golden Dream’
PBR

Odmiana o żółtych liściach i czerwonych pędach.

Ażurowy krzew o rozłożystym pokroju dorastający do 1-1,5 m wysokości i szerokości. Pędy wzniesione, lekko rozchylające się na boki, bogato rozgałęzione, w starszym wieku łukowato wygięte. Liście drobne, łopatkowate lub lancetowate, zebrane po kilka w węźle, żółte, latem prawie zielone. Ciernie pojedyncze, krótkie i sztywne. Najmłodsze pędy czerwone. Jesienią liście przebarwiają się w odcieniach pomarańczu.

Mało wymagający krzew najlepiej rosnący na glebach lekkich, przepuszczalnych, ale dostatecznie wilgotnych. Miejsca słoneczne lub półcieniste. Odporny na niskie temperatury (strefa 5a).

Polecany do sadzenia w parkach i ogrodach, pojedynczo, w grupach lub w formie szpalerów. Stanowi ciekawy, jasny akcent w ogrodzie, zwłaszcza jeśli rośnie w towarzystwie krzewów o ciemnym ulistnieniu. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji z innymi berberysami.

Hodowca Michal Andrusiv, Czechy. Do handlu wprowadzona w 2011 roku przez Valkplant B.V., Holandia.

Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj, PL-05-509 Józefosław, ul. Wilanowska 1, Polska

Berberis thunbergii 'Natasza' PBR

ZDOBYWCA BRĄZOWEGO MEDALU

Berberis thunbergii ‘Natasza’ PBR
Berberys Thunberga ‘Natasza’ PBR

Odmiana o wielobarwnych liściach i różowoczerwonych pędach.

Rozłożysty krzew dorastający do 1 m wysokości i podobnej szerokości. Jednoroczne pędy wyprostowane, strzeliste, w kolejnym roku rozgałęziają się i przeginają na boki. Gałązki na starszych pędach układają się horyzontalnie, są gęsto ulistnione i zaopatrzone w pojedyncze, zredukowane ciernie. Liście łopatkowate, wielobarwne, marmurkowe. Plamki na liściach w żywych kolorach zieleni, bieli i różu z domieszką barwy kremowej i odcieniu czerwieni na ogonkach liściowych. Młode pędy od różowych po czerwone. W porównaniu do innych odmian berberysów o pstrych liściach barwne plamy liści odmiany ‘Natasza’ są intensywne i trwałe, utrzymują się niemal przez cały okres wegetacji. Krzewy ładnie wybarwiają się jesienią. Pojedyncze, kremowe kwiaty rozwijają się w maju, czerwone owoce dojrzewają w październiku.

Odmiana niewybredna w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych gleb ogrodowych. Odporna na mróz (strefa 5b), choroby, silne nasłonecznienie, tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza. Polecana do uprawy w miejscach słonecznych.

Znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa w ogrodach przydomowych oraz w terenach zieleni miejskiej. Doskonała do tworzenia efektownych kompozycji kolorystycznych, nasadzeń w grupach oraz pojedynczych na rabatach z roślinami liściastymi.

Odmiana wyhodowana w Szkółkach Kurowscy, wprowadzona na rynek w 2013 roku przez Szkółki Kurowscy, Polska.

Zgłaszający: SZKÓŁKI KUROWSCY, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105, Polska

Berberis thunbergii 'Orange Dream' PBR

Berberis thunbergii ‘Orange Dream’ PBR
Berberys Thunberga ‘Orange Dream’
PBR

Odmiana o delikatnym, pomarańczowoczerwonym ulistnieniu.

Wolno rosnący krzew o luźnym i rozłożystym pokroju osiągający 1-1,5 m wysokości i szerokości. Pędy wzniesione, lekko rozchylone i silnie rozgałęzione. Jednoroczne przyrosty długości około 30 cm. Liście drobne, lancetowate, zebrane po kilka w węźle, pomarańczowoczerwone. Ciernie pojedyncze, krótkie i sztywne. Młode pędy i liście intensywnie wybarwione, błyszczące, starsze liście w górnej części krzewu czerwonofioletowe, natomiast umieszczone nisko lub wewnątrz krzewu zieleniejące, co daje jako całość ciekawy efekt kolorystyczny.

Krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Polecany do sadzenia na stanowiskach słonecznych. W półcieniu rośnie dobrze, ale liście słabiej się wybarwiają, zwłaszcza te położone wewnątrz krzewu. Krzew odporny na niskie temperatury (strefa 5a).

Odmiana o szerokich możliwościach zastosowania, polecana do sadzenia w parkach, zieleni osiedlowej, ogrodach, pojedynczo lub w grupach. Krzewy dają mocny, ciemny akcent kolorystyczny, dlatego nadają się do tworzenia barwnych kompozycji z krzewami o jasnym ulistnieniu.

Hodowca Michal Andrusiv, Czechy. Do handlu wprowadzona w 2011 roku przez Valkplant B.V., Holandia.

Zgłaszający: ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj, PL-05-509 Józefosław, ul. Wilanowska 1, Polska

Betula pendula 'Spider Alley' PBR

Betula pendula ‘Spider Alley' PBR
Brzoza brodawkowata ‘Spider Alley’
PBR

Odmiana atrakcyjna ze względu na fantazyjnie poskręcane pędy i liście.

Niewielkie, wolno rosnące drzewo o stożkowatym pokroju osiągające po 10 latach uprawy 4-5 m wysokości. Pędy spiralnie skręcone i powyginane, młode zielone, starsze wiśniowo-brązowe, gęsto rozmieszczone wzdłuż wyraźnego, lekko zwichrowanego pędu przewodniego. Liście romboidalne z zaostrzonym wierzchołkiem, osadzone na krótkich, sierpowatych lub esowato wygiętych ogonkach. Blaszki liściowe także pofalowane, zielone, z wierzchu błyszczące, od spodu matowe.

Odmiana tolerancyjna pod względem podłoża. Wymaga stanowisk słonecznych. Odporna na mróz (strefa 3).

Polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach w miejscach wyeksponowanych, jako soliter, oraz w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi zimą. Odmiana atrakcyjna przez cały rok. Pędy można wykorzystywać w bukieciarstwie.

Odmiana uzyskana w Irlandii przez Matta Lohana, wprowadzona na rynek około 2010 r.

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Buddleja PURPLE CHIP 'Purple Haze' PBR

Buddleja Purple Chip ‘Purple Haze’ PBR
Budleja Purple Chip ‘Purple Haze’ PBR

Karłowa, obficie kwitnąca odmiana o sterylnych, purpurowofioletowych kwiatach wabiących motyle.

Niski, gęsty, wolno rosnący krzew o zwartym pokroju i rozłożystych, łukowato przewieszających się pędach, osiągający około 0,8 m wysokości i 1,2 m szerokości. Liście sezonowe, lancetowate, 10 cm długości, 2,5 cm szerokości, na górze ciemnozielone, od spodu szarozielone, pokryte białym kutnerem. Purpurowofioletowe kwiaty mają 15 mm długości i 5 mm szerokości, są zebrane w długie (do 20 cm) wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów liczące do 85 pojedynczych kwiatów. Kwiatostany na pędach drugiego rzędu są krótsze. Obfite kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do pierwszych przymrozków. Odmiana nie zawiązuje nasion i nie jest inwazyjna.

Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowy. Stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Odmiana stosunkowo odporna na mróz (strefa 6a), ale w surowe zimy pędy przemarzają do granicy śniegu, dlatego późną jesienią zaleca się obsypywanie podstawy pędów kopczykami ziemi lub kory. Wiosną pędy należy przycinać nisko nad ziemią.

Krzew polecany do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz w terenach zieleni na rabatach, skarpach i murkach, a także w pojemnikach.

Odmiana otrzymana w USA przez Dennisa Wernera i Layne’a Snellinga w stacji badawczej Sandhill w Jackson Springs, Karolina Północna. Wprowadzona do handlu w 2010 roku przez Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej, USA.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Calluna vulgaris SKYLINE 'Stockholm' PBR

Calluna vulgaris Skyline ® ‘Stockholm’ PBR
Wrzos popolity 
Skyline ® ‘Stockholm’ PBR

Odmiana ozdobna z licznych grubych pędów i liści.

Niska, zimozielona krzewinka z nowej grupy wrzosów SKYLINE® o wyprostowanych, wzniesionych pędach dorastająca do 40 cm wysokości. Niezwykle ciekawy pokrój rośliny zawdzięczają piramidalnym, bogato ugałęzionym pędom, grubszym u podstawy i regularnie zwężającym się ku wierzchołkowi. Liście drobne, łuskowate, o zmiennym wybarwieniu, ściśle przylegające do gałązek. Gałązki od ciemnozielonych, przez limonkowe do różowofioletowych na wierzchołkach, zwłaszcza jesienią i zimą. Pomimo braku kwitnienia roślina atrakcyjna przez cały rok.

Krzewinka łatwa w uprawie i trwała. Wymaga gleb kwaśnych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru w okresie zimy. Odporność na mróz dobra (strefa 5a). Odmiana o dużym potencjale i szerokich możliwościach wykorzystania. Polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, zwłaszcza na wrzosowiskach oraz w pojemnikach do dekoracji balkonów, tarasów, ogródków kawiarnianych.

Otrzymana w 2009 roku przez Henrika Ritberga w Eden’s Creations B.V., Holandia. Wprowadzona na rynek w 2009 roku przez Boomkwekerij Hoekert B.V. oraz Gartenbau Gerd Canders.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych BIELICKI, PL-09-142 Załuski, Nowe Olszyny 8, Polska

Calluna vulgaris SKYLINE 'Sydney' PBR

Calluna vulgaris Skyline ® ‘Sydney’ PBR
Wrzos popolity Skyline ® Sydney’ PBR

Odmiana ozdobna z licznych grubych pędów o żółtych wierzchołkach.

Niska, zimozielona krzewinka z nowej grupy wrzosów SKYLINE® o wyprostowanych, wzniesionych pędach dorastająca do 40 cm wysokości. Niezwykle ciekawy pokrój rośliny zawdzięczają piramidalnym, bogato ugałęzionym pędom, grubszym u podstawy i regularnie zwężającym się ku wierzchołkowi. Liście drobne, łuskowate, jasnozielone w dolnej części pędów po cytrynowożółte na wierzchołkach pędów, ściśle przylegające do gałązek. Krzewinki sprawiają wrażenie, jakby były od góry oświetlone przez słońce. Pomimo braku kwitnienia odmiana atrakcyjna przez cały rok.

Krzewinka łatwa w uprawie i trwała. Wymaga gleb kwaśnych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru w okresie zimy. Odporność na mróz dobra (strefa 5a). Odmiana o dużym potencjale i szerokich możliwościach wykorzystania, zwłaszcza w kwiaciarstwie i aranżacjach ogrodowych. Polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na wrzosowiskach, rabatach oraz w pojemnikach do dekoracji balkonów i tarasów.

Otrzymana w 2009 roku przez Henrika Ritberga w Eden’s Creations B.V., Holandia. Wprowadzona na rynek w 2009 roku przez Boomkwekerij Hoekert B.V. oraz Gartenbau Gerd Canders.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych BIELICKI, PL-09-142 Załuski, Nowe Olszyny 8, Polska

Clematis 'Diamond Ball' PBR

Clematis ‘Diamond Ball' PBR
Powojnik ‘Diamond Ball'
PBR

Odmiana o pełnych, biało-niebieskich kwiatach zawiązujących się na starych i nowych pędach.

Pnącze dorastające do 2 m wysokości, czepiające się podpór ogonkami liściowymi. Liście pojedyncze lub trójdzielne, długości 7-10 cm, szerokości 4-6 cm, jasnozielone, lśniące, z purpurowymi ogonkami liściowymi i krawędziami młodych listków. Kwiaty o średnicy 10-12 cm, biało-niebieskie, pełne, kuliste, a po całkowitym rozwinięciu półpełne, zbudowane z 30-50 działek. Działki eliptyczne, ostro zakończone, lekko pofalowane, z wierzchołkami skierowanymi do dołu, ciemniejsze na brzegach, a jaśniejsze w środku i u podstawy, 1-5 cm długości i 1-4 cm szerokości. Pręciki złożone z jasnożółtych pylników osadzonych na kremowych nitkach. Słupki jasnożółte. Pnącze kwitnie bardzo obficie w czerwcu i lipcu, a kwiaty pojawiają się od samego dołu rośliny. Potem kontynuuje kwitnienie w sierpniu, ale już mniej obficie.

Pnącze dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych. Jest odporne na mróz (strefa 4).

Odmiana polecana do uprawy przy kratkach, tyczkach i innych niskich podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych. Szczególnie ładnie wygląda na ciemnym tle.

Odmiana uzyskana przez Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona na rynek w 2012 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Clematis 'Innocent Blush' PBR

Clematis ‘Innocent Blush' PBR
Powojnik ‘Innocent Blush'
PBR

Odmiana tworząca duże, półpełne kwiaty w pastelowych, jasnoróżowych barwach z ciemniejszym rumieńcem.

Pnącze wspinające się po podporach za pomocą chwytnych ogonków liściowych, dorastające do 2 m wysokości. Kwiaty na zeszłorocznych pędach półpełne o średnicy 12-18 cm, z długimi działkami zewnętrznymi i coraz krótszymi działkami położonymi wewnątrz kwiatu. Działki jasnoróżowe z ciemniejszym, ciepłoróżowym rumieńcem na brzegu oraz wyraźnym paskiem przebiegającym przez środek działki. Na tegorocznych pędach zawiązują się kwiaty pojedyncze o średnicy 10-12 cm. Najczęściej są zbudowane z 6 lekko poskręcanych, jasnoróżowych działek oraz pręcików o jasnożółtych pylnikach zawieszonych na kremowych nitkach otaczających żółtawy słupek. Kwitnienie ma miejsce od maja do lipca oraz ponowne, mniej obfite, od sierpnia do września.

Pnącze dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych. Odporne na mróz (strefa 4).

Odmiana polecana do uprawy przy kratkach, tyczkach i innych niskich podporach ogrodowych. Ciekawie wygląda wspinając się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych niewymagających cięcia. Kwiaty najlepiej prezentują się na ciemnym tle.

Odmiana uzyskana przez Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona na rynek w 2012 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Clematis 'Kaiser' PBR

ZDOBYWCA BRĄZOWEGO MEDALU

Clematis ‘Kaiser' PBR
Powojnik ‘Kaiser' PBR

Odmiana o dużych różowych kwiatach wypełnionych w środku igiełkowatymi działkami.

Japońska odmiana powojnika dorastająca do 1-1,5 m wysokości. Liście jasnozielone, złożone najczęściej z trzech eliptycznych, ostro zakończonych listków. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Kwiaty pełne, różowe, średnicy 10-14 cm, z bardzo licznymi działkami od eliptycznych do wąskich – igłowatych, intensywnie różowych, czasem prawie czerwonych, a w czasie zimnej pogody miejscami zieleniejących. Pręciki i prątniczki zielonkawe, w pełnym rozkwicie różowiejące. Pnącze kwitnie bardzo obficie w maju i czerwcu. Kwiaty pokrywają szczelnie rośliny niemal od samego dołu do wierzchołka.

Odmiana polecana do uprawy przy obeliskach oraz wszelkich niewysokich podporach ogrodowych, zwłaszcza przy niskich kratkach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Pnącze dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych. Odporne na mróz (strefa 4).

Odmiana wyhodowana w Japonii przez Fukutaro Miyatę i Kazushi Miyazakę. W Japonii wprowadzona do sprzedaży przez Kazushi Miyazakę w 2010 roku, na rynek europejski wprowadzona w 2013 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Clematis 'Lemon Dream' PBR

Clematis ‘Lemon Dream' PBR
Powojnik ‘Lemon Dream'
PBR

Odmiana z Grupy Atragene o pełnych, cytrynowych i przyjemnie pachnących kwiatach osadzonych na purpurowych szypułkach.

Pnącze dorastające do 2-3 m wysokości, wspinające się za pomocą chwytnych ogonków liściowych. Liście ciemnozielone, stosunkowo duże, do 21 cm długości i 14 cm szerokości. Liście złożone, trójlistkowe, z listkami o ładnej fakturze i ząbkowanych brzegach. Kwiaty zawsze pełne, wyjątkowo duże jak na Grupę Atragene, o średnicy 10-12 cm, jasnocytrynowe, w czasie rozwijania się pąków zielonkawe, a w pełnym rozkwicie bielejące, dzwonkowate, przewisające, przyjemnie, grejpfrutowo pachnące, osadzone na purpurowych szypułkach. Kwiaty mają 4 działki i 12-15 prątniczek, lancetowatych, lekko pofalowanych, ostro zakończonych. Pręciki z żółtymi pylnikami na zielonocytrynowych nitkach, słupki jasnożółte. Pnącze kwitnie w maju oraz ponownie, lecz mniej obficie, latem.

Odmiana mrozoodporna (strefa 4) i mało wymagająca, dobrze rosnąca na przeciętnych glebach ogrodowych. Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień.

Pnącze szczególnie przydatne do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

Odmiana uzyskana przez Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona na rynek w 2012 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Clematis 'Purple Dream' PBR

Clematis ‘Purple Dream' PBR
Powojnik ‘Purple Dream'
PBR

Odmiana z Grupy Atragene o dzwonkowatych, pełnych i przyjemnie pachnących kwiatach w kolorze kremowo-purpurowym.

Pnącze dorastające do 2-3 m wysokości, wspinające się za pomocą chwytnych ogonków liściowych. Liście ciemnozielone, stosunkowo duże, do 20 cm długości i 16 cm szerokości. Liście złożone, trójlistkowe, z listkami o ładnej fakturze i ząbkowanych brzegach. Kwiaty zawsze pełne, zarówno na pędach zeszłorocznych, jak i na tegorocznych, wyjątkowo duże jak na Grupę Atragene, średnicy 10-12 cm, dzwonkowate, przewisające, lekko, przyjemnie, grejpfrutowo pachnące, osadzone na purpurowych szypułkach. Kwiaty mają 4 działki, eliptycznolancetowate, fantazyjnie poskręcane, ostro zakończone, na zewnętrznej stronie kremowo-purpurowe, od spodu jasnoróżowe. Środek kwiatu wypełnia 15-16 prątniczek, podobnej długości jak działki, czasem krótszych, lancetowatych, lekko pofalowanych, ostro zakończonych. Zewnętrzne prątniczki podobnej barwy jak działki, ku środkowi są coraz jaśniejsze. Pręciki i słupki kremowe. Pnącze kwitnie w maju i ponownie, lecz mniej obficie, latem.

Odmiana mrozoodporna (strefa 4) i mało wymagająca, dobrze rosnąca na przeciętnych glebach ogrodowych. Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień.

Pnącze szczególnie przydatne do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

Odmiana uzyskana przez Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona na rynek w 2012 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Delphinium elatum NEW MILLENNIUM SERIES 'New Zealand Mix'

Delphinium elatum New Millennium Series ‘New Zealand Mix’
Ostróżka wyniosła New Millennium Series ‘New Zealand Mix’

Odmiana o silnych i stabilnych łodygach tworząca ogromne kwiaty w szerokiej gamie kolorystycznej.

Wysoka, kępiasta bylina o niebieskawych od woskowego nalotu, sztywnych łodygach, dorastająca do 1-1,5 m wysokości. Liście zielone, głęboko dłoniasto podzielone. Na szczytach pędów w czerwcu pojawiają się smukłe kwiatostany w postaci długich gron z licznymi pąkami kwiatowymi. W dolnej części kwiatostany rozgałęziają się na drobniejsze. Kwiaty bardzo duże, od półpełnych do pełnych, w różnych barwach i odcieniach niebieskiego, fioletu, różu i lila. Rośliny kwitną w czerwcu, potem powtarzają kwitnienie we wrześniu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje zawiązywanie kolejnych pąków kwiatowych.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, o zasadowym odczynie, na miejscach słonecznych. Odmiana łatwa w uprawie, zdrowa, odporna na wyleganie i w pełni mrozoodporna (strefa 3).

Polecana do uprawy na rabatach bylinowych oraz na kwiat cięty. Doskonale sprawdza się zarówno w tradycyjnych ogrodach wiejskich oraz bardziej nowoczesnych ogrodach przydomowych i w zieleni osiedlowej.

Odmiana uzyskana przez Terrego Dowdeswella z Dowdeswell's Delphiniums Ltd, Nowa Zelandia, wprowadzona na rynek europejski przez Jelitto Staudensamen GmbH w 2006 roku.

Zgłaszający: Szkółka Bylin Olga i Marcin DĄBROWSCY, PL-11-010 Barczewo, Wipsowo 15, Polska

Echinacea 'Cheyenne Spirit'

Echinacea ‘Cheyenne Spirit’
Jeżówka ‘Cheyenne Spirit’

Wielobarwna mieszanka o czystych barwach kwiatów, trwała w uprawie.

Bylina o wyprostowanym pokroju, umiarkowanej sile wzrostu, dorastająca do 50-80 cm wysokości. Pędy i liście ciemnozielone, pokryte krótkimi włoskami, szorstkie w dotyku. Kwiaty zebrane w koszyczkach osadzonych pojedynczo na szczytach pędów. Kwiaty języczkowate tworzą jeden okółek na brzegu kwiatostanu, kwiaty rurkowate są ułożone na wypukłym dnie koszyczka tworząc nie mniej ozdobną, kolczastą główkę. Odmiana wielobarwna, kwiaty języczkowate mogą być białe, bladożółte oraz przyjmować wyraziste i mocne odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Rośliny kwitną długo i obficie od lata do jesieni wabiąc niezliczone motyle oraz inne owady poszukujące nektaru. Odmiana trwała, uzyskiwana z siewu i dostarczana przez firmy produkujące rozsadę.

Bylina tolerancyjna, niewymagająca w stosunku do gleby, odporna na mróz (strefa 4), polecana do uprawy w miejscach słonecznych.

Odmiana przeznaczona do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni miejskiej i osiedlowej. Doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji w ogrodach angielskich oraz na wrzosowiskach.

Odmiana wyhodowana przez Kieft Seeds, wprowadzona na polski rynek przez Florensis w 2013 roku.

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, PL-05-800 Pruszków, ul. M. Dąbrowskiej 12, Polska

Euonymus fortunei 'Kewensis'

Euonymus fortunei ‘Kewensis'
Trzmielina Fortune’a ‘Kewensis'

Niska, wolno rosnąca odmiana okrywowa.

Bardzo zwarta odmiana trzmieliny o zimozielonych liściach tworząca niskie 10-15 cm okrywy. Liście małe 1-1,5 cm, ciemnozielone z jasnym unerwieniem, jesienią czerwieniejące. Roślina wspina się po podporach za pomocą korzeni czepnych.

Krzewinka może rosnąć na każdej przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej, dobrze zdrenowanej ziemi. Nie toleruje gleb podmokłych, znosi natomiast okresowe podsychanie podłoża i trudne warunki miejskie. Może rosnąć na glebach od kwaśnych do lekko zasadowych, na stanowiskach słonecznych, półcienistych i cienistych. Mrozoodporna (strefa 5).

Świetna roślina okrywowa na małe powierzchnie, jest mało ekspansywna, więc tylko sporadycznie wymaga przycinania. Wymaga cierpliwości przez pierwsze 1-2 lata uprawy, ale gdy się dobrze ukorzeni i zagęści, nie wymaga specjalnej pielęgnacji, znosi nawet umiarkowane deptanie. Zalecana rozstawa sadzenia 10-15 szt./m2.

Odmiana angielska, uzyskana w pierwszej połowie XX wieku, ale nieznana i rzadko spotykana w uprawie.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Fallopia baldschuanica SUMMER SUNSHINE ® 'Acofal' PBR

Fallopia baldschuanica Summer Sunshine ‘Acofal’ PBR
Rdestówka bucharska Summer Sunshine ‘Acofal’ PBR

Silnie rosnące pnącze o złocistych liściach, czerwonych młodych pędach i białych kwiatach.

Roślina wspina się wijąc wokół podpór do wysokości 6-8 m. Rocznie przyrasta o 2-3 m. Liście nieduże, sercowate, długości około 10 cm, złocistożółte. Kwiaty drobne, białe, pachnące, pojawiają się w końcu lata oraz jesienią na silnie rozrośniętych egzemplarzach. Odmiana delikatniejsza i o słabszym tempie wzrostu niż gatunek, również bardziej wymagająca w uprawie.

Pnącze dobrze rośnie na przeciętnych, dobrze zdrenowanych glebach ogrodowych. Wymaga miejsc osłoniętych od silnego wiatru, dobrze oświetlonych, ale nie bardzo gorących (liściem mogą być przypalane). W porównaniu do gatunku odmiana wrażliwsza na mróz (strefa 7).

Pnącze przydatne do tworzenia barwnych kompozycji, dające jasny, wyraźny akcent kolorystyczny. Nadaje się do sadzenia przy wszelkiego rodzaju ażurowych konstrukcjach ogrodowych oraz przy silnie rosnących krzewach lub drzewach.

Odmiana uzyskana przez Paula Hutchinsona z Acorn Nursery, Wielka Brytania, wprowadzona na rynek w 2000 roku przez Acorn Nursery.

Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska

Hydrangea paniculata 'Polar Bear' PBR

Hydrangea paniculata ‘Polar Bear’ PBR
Hortensja bukietowa ‘Polar Bear’ PBR

Odmiana o ogromnych, białych kwiatostanach lekko różowiejących w trakcie kwitnienia.

Rozłożysty krzew dorastający do wysokości 1,5 m i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w duże, stożkowate kwiatostany na szczytach pędów. Kwiatostany dorastają do 40 cm długości, początkowo są limonkowozielone, w pełni kwitnienia śnieżnobiałe o seledynowych wierzchołkach, a pod koniec lata stają się lekko różowe. Wszystkie jednoroczne pędy są zwieńczone ciężkimi wiechami. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu i trwa do września lub października, ale po przekwitnieniu kwiaty zasychają pozostając ozdobą krzewu przez jesień i zimę.

Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5a), zdrowa.

Polecana do sadzenia pojedynczo w miejscach wyeksponowanych lub w grupach w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej i miejscach reprezentacyjnych. Kwiaty doskonale nadają się do bukietów i zasuszania.

Odmiana otrzymana przez Arie Jacobusa Bregmana w Hazerswoude-Dorp w Holandii, wprowadzona na rynek w 2012 roku przez Heco Stekcultures i Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewscy.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska

Hydrangea paniculata LITTLE LIME ® 'Jane' PBR

ZDOBYWCA BRĄZOWEGO MEDALU

Hydrangea paniculata Little Lime® ‘Jane’ PBR
Hortensja bukietowa 
Little Lime® ‘Jane’ PBR

Karłowa odmiana o dużych kwiatostanach zmieniających barwę w trakcie kwitnienia.

Niski, karłowy i zwarty krzew osiągający zaledwie 0,9-1,2 m wysokości oraz 1,8 m szerokości. Pędy wyprostowane, sztywne, ciemnoczerwone. Liście jajowate, na końcach zaostrzone, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione, jesienią przebarwiające się na czerwono-brązowo. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w ogromne, szerokostożkowe wiechy długości około 20 cm. Kwiaty bardzo liczne, początkowo seledynowe, w miarę rozwoju białokremowe, pod koniec lata różowiejące. Krzewy kwitną od lipca do września, ale nawet po zaschnięciu kwiatostany pozostają ciekawą ozdobą roślin przez całą zimę.

Odmiana najlepiej rośnie na glebach próchnicznych lub gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Roślina całkowicie odporna na mróz (strefa 5b), zdrowa i żywotna.

Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach bylinowych, w kompozycjach z krzewami liściastymi oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Może pełnić rolę efektownej rośliny okrywowej. Kwiaty cięte doskonale nadają się do żywych i suchych bukietów, po zasuszeniu długo zachowują walory dekoracyjne.

Sport odmiany ‘Limelight’ uzyskany przez Tima Wooda w Spring Meadow Nursery Inc., USA. Wprowadzona na rynek w 2012 roku przez Valkplant.

Zgłaszający: PEPINIERES MINIER SA, F-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

Magnolia 'Genie' PBR

ZDOBYWCA SREBRNEGO MEDALU

Magnolia ‘Genie’ PBR
Magnolia ‘Genie’
PBR

Odmiana tworząca wyjątkowo ciemne kwiaty w czystym odcieniu szlachetnego wina.

Wolno rosnące, niewielkie drzewo lub krzew o zwartym pokroju, owalnej koronie, osiągające 3-4 m wysokości. Liście ciemnozielone, skórzaste, dekoracyjne. Kwiaty okrągłe średnicy 10-15 cm, w zarysie przypominające kwiaty tulipana, złożone z 6-12 soczewkowato ukształtowanych, atłasowych działek długości od 5 do 7 cm. Barwa działek z obu stron intensywnie bordowa, nie blednie w miarę przekwitania. Działki na brzegach są delikatnie wywinięte, tworzą wąski rąbek w kolorze fuksji. Kwiaty lekko pachną. Odmiana zakwita późno, na przełomie kwietnia i maja, czasami powtarza kwitnienie w sierpniu.

Krzew należy sadzić na glebach żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Odmiana zdrowa, odporna na mróz (strefa 6). Późne kwitnienie zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia kwiatów przez wiosenne przymrozki.

Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych, na rabatach bylinowych i wrzosowiskach.

Odmiana uzyskana w Nowej Zelandii przez Vancea Jamesa Hoopera, wprowadzona na rynek w 2011 przez Pieta Vergeldta, Holandia.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie ZYMON, PL-62-860 Opatówek, Tłokinia Wielka 34, Polska

Pinus densiflora 'Rainbow'

ZOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Pinus densiflora ‘Rainbow’
Sosna gęstokwiatowa ‘Rainbow’

Wolno rosnąca odmiana ze złocistymi przebarwieniami na igłach.

Niskie drzewo o powolnym tempie wzrostu i krzaczastym, rozłożystym pokroju osiągające 2-3 m wysokości. Roczny przyrost wynosi około 10-15 cm. Igły zebrane po 2 w pęczku, zielone z wyraźnymi poprzecznymi przebarwieniami w kolorze żółto-kremowym, które w okresie zimy mogą nabiegać czerwienią. Złociste przebarwienia na igłach są wyraźniejsze i żywsze niż u innych odmian w tym typie.

Roślina o niewielkich wymaganiach uprawowych, dobrze rośnie prawie na każdej przeciętnej, ale dobrze zdrenowanej i przepuszczalnej glebie ogrodowej. Wymaga stanowisk słonecznych, zacisznych, osłoniętych od wiatru (strefa 5b).

Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z roślinami iglastymi, do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach.

Odmiana o nieznanym pochodzeniu, prawdopodobnie australijska, znana w uprawie w USA i Europie przed 2000 rokiem.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska

Pseudotsuga menziesii 'Graceful Grace'

ZOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Pseudotsuga menziesii ‘Graceful Grace’
Daglezja zielona ‘Graceful Grace’

Elegancka odmiana o zwieszających się pędach i srebrzysto-zielonych igłach.

Wolno rosnące, stosunkowo wąskie drzewo o płaczącym pokroju osiągające po 10 latach uprawy 2-3 m wysokości i 1-1,5 m szerokości. W celu uzyskania formy wzniesionej wymaga wyprowadzenia przewodnika. Wszystkie pędy zwisające, pokryte długimi, ciemnozielonymi igłami z sinym nalotem. Roślina ozdobna przez cały rok, ale szczególnie efektowna wiosną, gdy daje młode przyrosty.

Drzewo polecane do uprawy na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnych, ale dobrze przystosowuje się do mniej korzystnych warunków siedliskowych. Wymaga stanowisk słonecznych, ewentualnie półcienistych. Odporne na mróz (strefa 5b).

Odmiana o szerokich możliwościach zastosowania w ogrodach przydomowych, polecana do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych, jako soliter lub główny akcent kompozycji roślinnych. Ciekawie prezentuje się w ogrodach skalnych oraz w pobliżu wody.

Odmiana wyselekcjonowana przez Alberta Zieglera w 1967 roku w Arnold Arboretum w USA, nazwana na cześć żony hodowcy. Wprowadzony na rynek przez Ball Horticulture w 2010 roku w USA.

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych DAGLEZJA, PL-08-500 Ryki, ul. Okopowa 60, Polska

Robinia viscosa 'Vik'

Robinia viscosa ‘Vik’
Robinia lepka ‘Vik’

Obficie kwitnąca odmiana ponownie wprowadzona do uprawy po długiej przerwie.

Niewielkie drzewo o owalnej, ażurowej koronie dorastające do 10-15 m wysokości. Pędy ciemne, lepkie i błyszczące. Liście złożone z 15-25 eliptycznych, jasnozielonych listków. Kwiaty różowe, zebrane w krótkie, gęste grona osadzone na lepkiej osi kwiatostanowej. Drzewa zakwitają wiosną, pod koniec kwietnia i w maju, później powtarzają kwitnienie w sierpniu i wrześniu. Drugie kwitnienie jest zaskakująco obfite. Względem innych odmian robinii o różowych kwiatach drzewo wykazuje większą odporność na rozłamywanie podczas burz lub na skutek silnych podmuchów wiatru.

Odmiana tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na suszę, zasolenie oraz zanieczyszczenia. Doskonale nadaje się do wprowadzania na tereny o glebach zdewastowanych, suchych do umiarkowanie wilgotnych. Wymaga stanowisk słonecznych. Odporna na mróz (strefa 5a) i wyjątkowo łatwa w uprawie.

Polecana do stosowania na terenach zurbanizowanych, poprzemysłowych, przy drogach, w parkach oraz w ogrodach przydomowych.

Odmiana uzyskana w Czechach pod koniec lat 40 XX wieku przez Vika, reintrodukowana przez Zdenka Málka i wprowadzona na rynek przez Arboeko s.r.o., Czechy.

Zgłaszający: ARBOEKO, 277 42 Obříství, Bedřicha Smetany 230, Republika Czeska

Rosa 'Anisade'

ZDOBYWCA ZŁOTEGO MEDALU

Rosa ‘Anisade’
Róża ‘Anisade’

Obficie i długo kwitnąca róża rabatowa o kwiatach pełnych, żółto-kremowych, pachnących.

Odmiana z grupy róż wielokwiatowych o krzaczastym, rozłożystym pokroju, dorastająca do 60-80 cm wysokości i podobnej szerokości. Krzewy zwarte i gęste. Pędy sztywne, liście duże, soczyście zielone, złożone z 5-9 listków, z wierzchu błyszczące, opadające na zimę. Pąki szlachetne, ciemnożółte, zebrane po kilka w szczytowych kwiatostanach, rozwijają się sukcesywnie jeden po drugim. Kwiaty pełne, duże o regularnie ułożonych płatkach w ciepłym, żółtym kolorze w miarę przekwitania zmieniające barwę na kremową. Kwiaty słodko i intensywnie pachnące. Krzewy kwitną bardzo obficie od czerwca do października.

Róża wymagająca stanowisk słonecznych, gleb żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, miejsc zacisznych. Odporność na mróz dobra (strefa 6). Zalecane kopczykowanie pędów na zimę.

Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, parkach i zieleni osiedlowej, a także przy ulicach i na miejskich rabatach. Doskonale nadaje się na kwiat cięty.

Odmiana uzyskana przez Toma Carrutha w 2004 roku, wprowadzona na rynek przez Weeks Roses w 2006 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska

Salix sachalinensis 'Golden Sunshine' PBR

Salix sachalinensis ‘Golden Sunshine’ PBR
Wierzba sachalińska ‘Golden Sunshine’ PBR

Odmiana o żółtym ulistnieniu odpornym na silne nasłonecznienie.

Wysoki i szeroki krzew o luźnym pokroju, dorastający od 3 do 5 m wysokości. Pędy proste, strzeliste. Dolne gałązki ułożone horyzontalnie, pozostałe wzniesione do góry. Kora na młodych pędach jasnozielona, później ciemniejąca. Liście sezonowe, lancetowate, długie, gęsto osadzone na pędach, złocistożółte. Starsze liście, zwłaszcza ukryte wewnątrz krzewu i u jego podstawy cytrynowozielone lub jasnozielone. Liście nie są uszkadzane przy silnym nasłonecznieniu w okresie lata.

Odmiana tolerancyjna w stosunku do rodzaju podłoża, zasobności w składniki pokarmowe oraz pH. Najlepiej rośne na glebach wilgotnych, na miejscach słonecznych. Odporna na mróz (strefa 5b), łatwa w uprawie.

Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, parkach oraz na terenach zieleni publicznej, zwłaszcza nad wodą oraz w kompozycjach z silniej rosnącymi krzewami o ciemnym ulistnieniu.

Odmiana otrzymana w Ball Horticulture w USA, wprowadzona na rynek w 2013 roku przez Pépini?res Minier, Francja.

Zgłaszający: PEPINIERES MINIER SA, F-49250 Beaufort en Vallée, Les Fontaines de l’Aunay, Francja

Sambucus nigra 'Obelisk' PBR

ZOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Sambucus nigra ‘Obelisk’ PBR
Bez czarny ‘Obelisk’
PBR

Odmiana kolumnowa obficie kwitnąca i owocująca.

Silnie rosnący krzew o kolumnowym, wąskim pokroju, osiągający 3-4 m wysokości, zajmujący niewiele miejsca w ogrodzie. Pędy proste, wzniesione, bogato ulistnione. Liście złożone z 5-7-ząbkowanych listków.

Kwiaty białe zebrane w baldachogrona. Krzewy kwitną w czerwcu. Czarnofioletowe, kuliste jagody dojrzewają w sierpniu. Rośliny najlepiej owocują jeśli w ich sąsiedztwie rosną inne odmiany bzu czarnego. Owoce i kwiaty są jadalne, mogą być wykorzystywane do przygotowywania nalewek o właściwościach leczniczych.

Krzew tolerancyjny, najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i wilgotnych, ale znosi także słabsze warunki glebowe i wilgotnościowe. Wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie lekko ocienionego.

Polecany zarówno do małych i dużych ogrodów przydomowych jako roślina ozdobna i użytkowa. Nadaje się do tworzenia oryginalnych, nieformowanych żywopłotów lub jako tło rabat. Doskonale prezentuje się uprawiany w pojemniku.

Odmiana wyselekcjonowana przez Wiesława Gawrysia i Bronisława Jana Szmita, opisana po raz pierwszy w 2013 roku i w tym samym roku wprowadzona na rynek przez Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanny i Bronisława Szmit, Polska.

Zgłaszający: Szkółka SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska

Thuja occidentalis 'Maria' PBR

Thuja occidentalis ‘Maria’ PBR
Żywotnik zachodni ‘Maria’
PBR

Odmiana atrakcyjna ze względu na całoroczne, złocistożółte wybarwienie gałązek.

Wolno rosnąca odmiana o stożkowatym pokroju osiągająca po 10 latach uprawy 1,5 m wysokości. Pędy wzniesione, wyprostowane, bogato ugałęzione. Gałązki płaskie, szeroko rozpostarte, dosyć gęsto ułożone we wszystkich kierunkach, pokryte drobnymi łuskami. Wierzchołki pędów żółtopomarańczowe, pozostałe gałązki złocistożółte, a położone nisko przy ziemi i wewnątrz krzewu cytrynowożółte lub jasnozielone. Złocista barwa utrzymuje się także w okresie zimy.

Krzew tolerancyjny względem podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Odmiana odporna na mróz (strefa 5). Żółte gałązki doskonale znoszą silne nasłonecznienie w upalne lata. Krzewy zdrowe, odporne na porażenie przez choroby grzybowe.

Odmiana polecana do sadzenia na terenie całego kraju, w ogrodach przydomowych, na rabatach, skalniakach, w grupach z innymi wolno rosnącymi roślinami iglastymi oraz do tworzenia niewysokich żywopłotów. Krzew nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Odmiana wyhodowana przez Wiesława Wnuka, wprowadzona na rynek w latach 2008-2009 przez szkółkę Wiesława Wnuka, Polska. Prawa do odmiany posiada Stanisław Zymon.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie ZYMON, PL-62-860 Opatówek, Tłokinia Wielka 34, Polska

Weigela florida 'Wings of Fire' PBR

Weigela florida ‘Wings of Fire’ PBR
Krzewuszka cudowna ‘Wings of Fire’
PBR

Odmiana ozdobna z liści zmieniających wybarwienie w trakcie sezonu.

Krzew o umiarkowanym tempie wzrostu i zwartym pokroju osiągający do 1,5 m wysokości i szerokości. Pędy liczne, wzniesione, bogato ulistnione, młode pędy różowawe. Liście duże, szerokie, wiosną zielone, później brązowiejące i czerwieniejące, a na przełomie lata i jesieni ogniście winnoczerwone. Kwiaty nieliczne, dzwonkowate, różowe, pojawiają się w maju i czerwcu. Odmiana atrakcyjna przede wszystkim ze względu na barwne liście, których kolor zmienia się w trakcie okresu wegetacyjnego.

Krzew tolerancyjny w stosunku do gleby, polecany do uprawy na miejscach słonecznych lub ewentualnie lekko ocienionych, odporny na mróz (strefa 5).

Odmiana polecana do uprawy pojedynczo lub w grupach, na rabatach w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej.

Odmiana wyhodowana w 2000 roku przez Henrika Kolstera w Boskoop, Holandia. Wprowadzona na rynek w 2012 roku.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska