KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

O Konkursie
KRN 2024
KRN 2023
KRN 2022
Lista roślin konkursowych 2008-2023
KRN 2021
KRN 2020
KRN 2019
KRN 2018
KRN 2017
KRN 2016
KRN 2015
KRN 2014
KRN 2013
KRN 2012
KRN 2011
KRN 2010
KRN 2009
KRN 2008

2018 - Wyniki Konkursu Roślin Nowości

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI 2018

Rozstrzygnięto jedyny w Polsce, prestiżowy KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI.
Spośród 23 zgłoszonych roślin jury wyłoniło 5 medalistów i 2 wyróżnienia.

ZŁOTY MEDAL:

Weigela florida (krzewuszka cudowna) LIME MONSTER 'BRS1'PBR
zgłaszający: Szkółka SZMIT

SREBRNY MEDAL:

Cercis canadensis (judaszowiec kanadyjski) THE RISING SUN 'JN2'
zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY

Betula pendula (brzoza brodawkowata) FASTIGIATA JOES 'Jolep1'
zgłaszający: BREEDERPLANTS V.O.F.

BRĄZOWY MEDAL:

Echinacea (jeżówka) 'Delicious Nougat'PBR
zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o.


zgłaszający: 

WYRÓŻNIENIE:

Monarda (pysznogłówka) BEE PRETTY
zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o.

Rosa (różą) ANIA (MISS TANGO) 'Wekaltlive'PBR
zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY:

Hydrangea (hortensja) RUNAWAY BRIDE SNOW WHITE 'USHYD0405'PBR
zgłaszający: PLANTPOL Sp. z o.o.

 

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI – OTWARTA FORMUŁA

Lista wszystkich roślin zakwalifikowanych do Konkurs Roślin Nowości 2018:

Actinidia arguta 'Chang Bai Giant'

Betula pendula FASTIGIATA JOES 'Jolep1'

Betula pendula MAGICAL GLOBE 'Globe'PBR

Buxus microphylla 'Rococo'

Cercis canadensis 'Alley Cat'

Cercis canadensis THE RISING SUN 'JN2'

Chamaecyparis lawsoniana 'Drooping Solo'

Echinacea 'Delicious Nougat'PBR

Hemerocallis EVERYDAYLILY RED RIBS

Hydrangea arborescens RUBY ANNABELLE 'NCHA3'PBR

Hydrangea RUNAWAY BRIDE SNOW WHITE 'USHYD0405'PBR

Monarda BEE PRETTY

Parthenocissus quinquefolia KIRIGAMI

Pennisetum alopecuroides 'Hameln Gold'PBR

Phlox paniculata 'Narwiański Wir'

Pinus nigra SUMMER BREEZE 'Aron'PBR

Rhododendron 'Lidia'PBR

Rosa ANIA (MISS TANGO) 'Wekaltlive'PBR

Rosa NEWSFLASH 'KENdutch'PBR

Rosa rugosa ANGELIA PURPLE  'Minrugo4'PBR

Salvia nemorosa 'Rose Marvel'PBR

Weigela florida LIME MONSTER 'BRS1'PBR

 

 


W tym roku po raz pierwszy nowości roślinne do konkursu mogą zgłaszać nie tylko wystawcy ZIELEŃ TO ŻYCIE. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcieliby upowszechnić i wypromować swoje rośliny - hodowców, szkółkarzy, twórców nowych odmian.

Organizowany przez Związek Szkółkarzy Polskich KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI jest stałym wydarzeniem Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE (Warszawa, 6-8 września 2018) i jedynym tego typu konkursem w kraju. Jego celem jest szeroka promocja nowych, interesujących odmian drzew, krzewów, pnączy i bylin. Dotychczas udział w konkursie był zarezerwowany wyłącznie uczestnikom targów (wystawcom), ale w tym roku zarząd ZSzP po raz pierwszy umożliwił zgłaszanie nowości szerszemu gronu zainteresowanych – hodowcom, szkółkarzom, twórcom nowych odmian, którzy nie muszą być wystawcami, ale chcieliby upowszechnić swoje rośliny i zaoferować je szerokiemu gronu odbiorców. Rośliny są oceniane i nagradzane przez międzynarodowe jury. Od 2 lat przyznawane jest także specjalne wyróżnienie dziennikarzy.

PROMOCJA
Udział w konkursie przynosi szereg korzyści związanych z promocją zgłaszanych nowości i ich twórców. Portrety roślin są publikowane nie tylko w wystawowym informatorze, na stronach internetowych wystawy, ZSzP i e-katalogu roślin, ale też szeroko promowane w krajowych i międzynarodowych magazynach ogrodniczych, programach telewizyjnych oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zwycięska roślina trafia na okładkę Katalogu Szkółek.

Nagrody i wyróżnienia są wręczane podczas uroczystej ceremonii otwarcia wystawy, w obecności licznych dziennikarzy. Znakomita lokalizacja stoiska, na którym są prezentowane nowości zapewnia, że większość gości odwiedzających targi rozpoczyna wizytę na wystawie właśnie od zwiedzania konkursowej ekspozycji.

KRYTERIUM NOWOŚCI
Zgodnie z regulaminem przedmiotem konkursu są rośliny wieloletnie ozdobne i owocowe: drzewa, krzewy, pnącza, krzewinki oraz byliny ze stref klimatycznych USDA 1 – 7b spełniające kryterium nowości. Za nowości uważa się nowe taksony, które zostały właśnie wprowadzone do produkcji i/lub są uprawiane w Polsce od niedawna (do kilku lat) lub zostały wprowadzone do produkcji po bardzo długiej przerwie. Rośliny te powinny być dostępne w sprzedaży. Szczegółowe wymagania i kryteria oraz informacje organizacyjne znajdują się w regulaminie konkursu na stronie www.zszp.pl.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie odmian do konkursu odbywa się na podstawie karty zgłoszeniowej, którą wraz ze zdjęciami należy dostarczyć do biura Związku Szkółkarzy Polskich, Al. Jana Pawła II 80 lok.71, 00-175 Warszawa lub przesłać e-mailem na adres: zszp@zszp.pl do dnia 2 lipca 2018 r. do godziny 23:59. Opłata rejestracyjna za każdą zgłaszaną odmianę wynosi brutto: 600 zł dla wystawców, 800 zł dla członków ZSzP nie wystawiających się i 1000 zł dla pozostałych uczestników. Przyjęte do konkursu rośliny należy dostarczyć jeden dzień przed rozpoczęciem wystawy, tj. 5 września 2018 r., do godziny 12:00, do biura organizatora targów na terenie wystawy w liczbie od 1 do 10 sztuk, w zależności od wielkości roślin.

Dokumenty do pobrania:

2018 Jury Konkursu Roślin Nowości

Alicja Cecot
Dziennikarka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.

 

Wiesław Gawryś
Ogród Botaniczny PAN

Absolwent Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie i Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Początkowo jako dendrolog, następnie specjalista od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmuje się florą ojczystą. Pełni funkcję zastępcy dyrektora. Uczestnik wielu wypraw botanicznych w kraju i zagranicą m.in do Korei Płn., Wietnamu, Gruzji, Kazachstanu, Rosji. Autor ponad 250 artykułów popularno-naukowych na temat dendrologii, roślin tropikalnych i flory Polski. Autor łacińsko-polskiego Słownika Roślin Zielnych. Najważniejsze zainteresowania to flora Polski, zasady nomenklatury botanicznej i fotografia i własny ogródek. Posiada największą w kraju kolekcję opakowań po czekoladzie liczącą ponad 15 tys. sztuk. Laureat Honorowego Zielonego Laura za dotychczasowe zasługi i działania na rzecz popularyzacji roślin ozdobnych.

Hanna Grzeszczak - Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

Eike Jablonski
Luksemburg College of Agriculture, Ettelbruck, Departament Ogrodnictwa i Arboretum

Wykładowca dendrologii oraz szkółkarstwa na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego w Ettelbruck, w Luksemburgu. Prowadzi kolekcję roślin drzewiastych oraz dział rozmnażania. Dendrolog i taksonom, członek Międzynarodowego Komitetu ds. Rejestracji Odmian (ISHS-ICRA) odpowiedzialny za rejestrację taksonów z rodzaju Tilia i Quercus. Interesuje się nomenklaturą oraz systematyką roślin drzewiastych, zwłaszcza z rodzaju Crataegus, Quercus, Sambucus, Spiraea, Tilia. Obecnie zaangażowany w pracę nad projektem "utracone odmiany", którego celem jest wyszukiwanie i ochrona odmian, które nie są już uprawiane bądź zostały uznane za utracone. Prezes Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Międzynarodowego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Komitetu Taksonomicznego Międzynarodowego Towarzystwa Dębowego. Członek HORTAX – Grupy ds. Taksonomii Odmian Roślin Uprawnych. Autor licznych artykułów prasowych, współautor najważniejszych niemieckich publikacji dendrologicznych, takich jak: Enzyklopädie der Holzgewächse, Fitschen Gehölzflora i Enzyklopädie der Gartengehölze.

Marek Jezierski
Dziennikarz

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”.  Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”. Laureat Honorowego Zielonego lauru za  upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.

 

 

Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis i Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.


Maja Popielarska

Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

 

Karen Tambayong
The International Association of Horticultural Producers

Jest światowym ekspertem i konsultantem w zakresie organizacji oraz promocji działań Green City. Urodziła się i mieszka w Indonezji. Studiowała architekturę na uniwersytetach w Delft w Holandii oraz w Red River College w Kanadzie, a także ogrodnictwo na Uniwersytecie Stanowym Colorado w USA. Członek prezydium oraz Przewodnicząca Komitetu Green City Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych (AIPH). Członek zarządu licznych organizacji krajowych i międzynarodowych działających w branżach ogrodniczej i rolniczej, autorka wielu projektów z zakresu ogrodnictwa i architektury.

 

dr Wiesław Szydło - Przewodniczący Jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.

 

Actinidia arguta 'Chang Bai Giant'

 

Odmiana rodzące wyjątkowo duże, zielone owoce (tzw. mini kiwi) nadające się do jedzenia ze skórką. Jest to silnie rosnące pnącze owijające się wiotkimi pędami wokół podpór, dorastające do 8 m wysokości. Roczne przyrosty mają 2-3 m długości. Liście są owalne, ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Roślina kwitnie w maju, tworzy wyłącznie kwiaty żeńskie, dlatego do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest w pobliżu roślina męska tego samego gatunku, np. męska ‘Weiki’. Owoce są duże, spłaszczone, mają 4-5 cm długości i ważą do 20 g, dojrzewają w październiku, są bardzo smaczne. Odmiana rozpoczyna owocowanie w 3-4 roku po posadzeniu. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych, gleb żyznych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Strefa mrozoodporności: 6. Roślina wrażliwa na wiosenne przymrozki. Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach z siatki, a także do prowadzenia na drutach rozciągniętych pomiędzy słupami.

Hodowca: Chang Bai Mountain Research Institute, Chiny

Zgłaszający: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska.

Ajuga tenorii PRINCESS NADIANiska, gęsta bylina tworząca rozety kolorowych, półzimozielonych liści, w czasie kwitnienia dorastająca do 10-20 cm wysokości. Rozrasta się za pomocą rozłogów. Liście są odwrotnie jajowate, na wierzchołkach zaokrąglone, szarozielone, obwiedzione nieregularną, biało-kremową obwódką, u młodych liści różową. Liście odziomkowe są drobniejsze, węższe i dłuższe, liście łodygowe są szersze. Pędy kwiatostanowe wyrastają w maju, kwiaty są liczne, drobne, niebiesko-fioletowe, ułożone piętrowo i poprzetykane drobnymi liśćmi. Roślina łatwa w uprawie. Wymaga gleb wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych o lekko kwaśnym odczynie oraz półcienistego stanowiska. Strefa mrozoodporności: 6b. Może być stosowana jako bylina do niedużych ogrodów, a także jako roślina sezonowa do kompozycji w misach i pojemnikach balkonowych.

Hodowca: Piotr Szczęsny, Holandia

Zgłaszający: PLANTLINE B.V., Reijerskoop 160, 2771 BT Boskoop, Holandia

Betula pendula FASTIGIATA JOESDrzewo o wąskim kolumnowym pokroju dorastające do 10 m wysokości. Wszystkie pędy i gałęzie są wzniesione, wyrastają z pnia pod kątem ostrym. U starszych roślin dekoracyjny jest pień pokryty białą korą. Liście są typowe dla gatunku, romboidalne, zaostrzone, zielone, z wierzchu błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto. Wczesną wiosną ozdobne są złociste kwiatostany męskie. Mało wymagające pod względem gleby oraz odporne na choroby drzewo polecane do sadzenia na stanowiskach słoneczne. Strefa mrozoodporności: 2. Doskonale nadaje się do obsadzania ulic i alejek na osiedlach mieszkaniowych, do stosowania w parkach oraz wokół budynków biurowych, a także stosowania w niedużych ogrodach prywatnych.

Hodowca: John de Lepper, Holandia

Zgłaszający: BREEDERPLANTS V.O.F., Botterwerf 14, 2804 MK–Gouda, Holandia

Betula pendula MAGICAL GLOBE 'Globe'PBR


Karłowe drzewo o kulistej koronie, oferowane w sprzedaży zwykle w formie szczepionej na niewysokiej podkładce. Odmiana znaleziona jako krzewiasta mutacja pędowa. Rośnie powoli, po 10 latach uprawy tworzy koronę 1 m średnicy. Pędy są krótkie, silnie rozgałęzione, liście drobne, starsze ciemnozielone, młode soczyście jasnozielone. Drzewo o małych wymaganiach glebowych, może być ciekawą alternatywą dla innych kulistych odmian gatunków o większych wymaganiach na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Strefa mrozoodporności: 2. Odmiana polecana do sadzenia w małych ogrodach przydomowych i osiedlowych, na działkach oraz w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów.

Hodowca: James Colin, Australia.

 Zgłaszający: Szkółka KOSTKA Karol Kostka, ul. Topolowa 12, 44-177 Chudów, Polska.

Buxus microphylla 'Rococo'


Karłowy zimozielony krzew o płaskokulistym pokroju. Po 10 latach uprawy dorasta do 50 cm wysokości. Z wiekiem staje się coraz szerszy. Drobne podłużne liście na początku rozwoju są intensywnie jasnozielone i błyszczące, potem ciemniejsze, matowe, wyrastają pod kątem ostrym na sztywnych, wyprostowanych pędach. Krzew o małych wymaganiach, rośnie najlepiej na glebach przepuszczalnych o odczynie obojętnym lub zasadowym. Toleruje suszę i zanieczyszczone powietrze. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu oraz w cieniu. Krzewy rosnące na stanowiskach słonecznych warto na zimę okrywać cieniówką. Strefa mrozoodporności: 6a. Atrakcyjny krzew polecany do uprawy w formie naturalnej lub ciętej w ogrodach historycznych, do tworzenia niskich obwódek lub do okrywania niedużych powierzchni. Może być uprawiany w donicach.

Odmiana przez dłuższy czas w Polsce zapomniana, obecnie powracająca do uprawy.

Zgłaszający: M.M. KRYT Młody Materiał Szkółkarski, ul. Działkowa 14, 05-505 Wola Prażmowska, Polska.

Cercis canadensis 'Alley Cat'


Małe drzewo o ozdobnych, pstrych liściach i rozłożystym pokroju, osiągające 3-4 m wysokości. Blaszki liściowe są duże, sercowate, osadzone na długich ogonkach, charakterystyczne ze względu na obecność białych smug tworzących dekoracyjne, marmurkowate wzory. Intensywna pstrolistność jest stabilna, a liście nie ulegają poparzeniom na słońcu. Różowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi na przełomie kwietnia i maja, są zebrane po kilka w pęczkach. Kwiaty tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałązkach. Roślina wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych, słonecznych do półcienistych, gleby o odczynie obojętnym do zasadowego, przeciętnie zasobnej i umiarkowanie wilgotnej. Strefa mrozoodporności: 5. Drzewo polecane do kameralnych ogrodów w miastach, na patia lub do sadzenia pomiędzy budynkami.

Hodowca: Allen Bush, USA

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, ul. Strażacka 20, 42-262 Poczesna, Polska

Cercis canadensis THE RISING SUN


Niewielkie drzewo o żółto-pomarańczowych liściach i rozłożystym pokroju osiągające 3-4 m wysokości. Blaszki liściowe są duże, sercowate, osadzone na długich ogonkach, najmłodsze są intensywnie pomarańczowe, z wiekiem stają się jasnozielone. Latem na jednym drzewie widoczne są liście we wszystkich fazach rozwoju, dzięki czemu roślina pozostaje atrakcyjnie wielobarwna niemal przez cały sezon. Różowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi na przełomie kwietnia i maja, są zebrane po kilka w pęczkach. Kwiaty tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałązkach. Roślina wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych, słonecznych, gleby o odczynie obojętnym do zasadowego, przeciętnie zasobnej i umiarkowanie wilgotnej. Odmiana odporna na suszę, upały, a także bardziej odporna na mróz, niż gatunek rodzicielski. Strefa mrozoodporności: 5. Drzewo polecane do kameralnych ogrodów w miastach, na patia lub do sadzenia pomiędzy budynkami.

Hodowca: Ray i Cindy Jackson, USA

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, ul. Strażacka 20, 42-262 Poczesna, Polska

Chamaecyparis lawsoniana 'Drooping Solo'


Zimozielone nieduże drzewo iglaste o płaczącym pokroju. Rośnie powoli, po 10 latach osiąga 3,5 m wysokości oraz 2 m szerokości. Wyróżnia się oryginalnie przewisającymi, cienkimi pędami tworzącymi ciekawą, ażurową koronę o regularnym, stożkowatym kształcie. Długie, ciemnozielone lub niebieskoszare pędy są nitkowate, pokryte drobnymi łuskami. Drzewo dobrze rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Strefa mrozoodporności: 5b. Atrakcyjna odmiana do stosowania jako soliter w parkach i ogrodach prywatnych.

Hodowca: Wiel Linssen, Holandia

Zgłaszający: Szkółka NOWACZYK, Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska

Echinacea 'Delicious Nougat'


Bylina o wyprostowanych i sztywnych, dobrze rozgałęzionych pędach, tworząca zwarte kępy dorastające do 50 cm wysokości. Liście sercowate, ciemnozielone, szorstkie w dotyku, tworzą gęstą rozetę, z której na przełomie wiosny i lata wyrastają pędy kwiatostanowe. Na ich szczytach tworzą się kwiatostany w postaci koszyczków o wypukłym dnie, wypełnione krótkimi białymi kwiatami rurkowatymi. Na brzegach kwiatostanów tworzą się długie, białe kwiaty języczkowate. Bylina kwitnie od czerwca do sierpnia wabiąc motyle. Wymaga stanowisk słonecznych, gleby umiarkowanie wilgotnej, gliniastej z wysoką zawartością próchnicy. Strefa mrozoodporności: 4. Odmiana polecana do sadzenia na rabatach w ogrodach przydomowych i na działkach rekreacyjnych. Doskonała do nowoczesnych kompozycji kolorystycznych w odcieniach bieli.

Hodowca: Marco van Noort, Holandia

Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska

Hemerocallis EVERYDAYLILY RED RIBS


Kępiasta bylina o atrakcyjnych, łukowato wygiętych, równowąskich liściach oraz dużych, czerwono-pomarańczowych kwiatach. Kwiaty są lejkowate, o pomarańczowej gardzieli, zbudowane z 6 czerwonych działek z wyraźną, jasną linią biegnącą przez środek każdej z nich. Zewnętrzne działki są wąskie, wewnętrzne szerokie. Kwiaty są osadzone na szczytach długich, nagich łodyg wyrastających ponad liście, rozwijają się w czerwcu i lipcu. Roślina łatwa w uprawie, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych na każdej glebie ogrodowej, ale niezbyt jałowej i suchej. Strefa odporności: 4. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Heemskerk Vasteplanten BV, Holandia

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, ul. M. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Hydrangea arborescens RUBY ANNABELLE 'NCHA3'PBR


Krzew o bardzo efektownych i trwałych kwiatach w rzadko spotykanym u tego gatunku ciemnoróżowym kolorze. Kwiaty są zebrane w płaskokuliste kwiatostany osadzone na szczytach jednorocznych, mocnych pędów. Krzewy kwitną od końca czerwca do sierpnia. Ich dodatkowym walorem dekoracyjnym są ciemnozielone, jajowate liście. Odmiana szybko rosnąca, osiągająca do 1,2 m wysokości. Wiosną wymaga silnego cięcia. Najlepiej rośnie na glebach stale umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, bogatych w próchnicę. Roślina tolerancyjna w stosunku do nasłonecznienia. Strefa mrozoodporności: 5b. Znajduje zastosowanie zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w parkach oraz zieleni miejskiej.

Hodowca: Thomas Green Ranney, USA

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska

 

Hydrangea RUNAWAY BRIDE SNOW WHITE


Odmiana mieszańcowa uzyskana ze skrzyżowania hortensji ogrodowej z jednym z gatunków azjatyckich, wyróżnia się nietypowym dla dotychczas uprawianych hortensji sposobem wytwarzania kwiatostanów, które wyrastają nie tylko z pąków szczytowych, ale także z pąków bocznych na całej długości pędów, zarówno jednorocznych jak i wyrosłych w poprzednim sezonie. Kwiatostany płaskie, zbudowane z licznych, białych kwiatów płonnych otaczających niepozorne kwiaty płodne. Starsze kwiaty lekko różowieją. Zakwita w czerwcu, kwitnie do jesieni. Krzew o rozłożystym pokroju, dorasta do 50-100 cm wysokości. Wymaga stanowisk słonecznych do półcienistych, gleby próchnicznej, przepuszczalnej, stale umiarkowanie wilgotnej. Strefa mrozoodporności: 7. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach ustawianych na tarasach. Obfite kwitnienie połączone z rozłożystym, przewisającym pokrojem sprawiają, że roślina dobrze prezentuje się uprawiana w wysokich pojemnikach.

Hodowca: Ushio Sakazaki, Japonia

 Zgłaszający: PLANTPOL Sp. z o.o., Jezioro 33-35, 32-600 Zaborze, Polska.

Monarda BEE PRETTY


Bylina o oryginalnych, wydłużonych, fioletowo-purpurowych kwiatach zebranych w główkowate kwiatostany na szczytach wyprostowanych pędów. Łodygi są czterokanciaste, liście jajowate, zaostrzone, ciemnozielone, ułożone naprzeciwlegle. Kwitnie obficie od czerwca do sierpnia wabiąc liczne motyle i pszczoły. Rośnie szybko tworząc zwarte kępy do 80 cm wysokości. Cała roślina jest przyjemnie aromatyczna. Wymaga stanowisk słonecznych, gleby wilgotnej do umiarkowanie wilgotnej, gliniastej,  próchnicznej o pH 5,8-6,5. Odmiana odporna na mróz, strefa mrozoodporności: 4. Charakteryzuje się zwiększoną odpornością na mączniaka. Roślina polecana na tradycyjne rabaty bylinowe, do ogrodów w stylu rustykalnym, nowoczesnym, a także do nasadzeń przyjaznych owadom.

Hodowca: AB Cultivars, Holandia

Zgłaszający: VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o., Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska

Parthenocissus quinquefolia KIRIGAMIPierwsza odmiana winobluszczu o silnie zredukowanych, ozdobnych liściach. Pnącze wspina się do 10 m wysokości czepiając się podpór przy pomocy wąsów zaopatrzonych na końcach w przylgi. Liście są złożone, pięciolistkowe, pojedyncze listki są silnie powcinane, ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na ogniście czerwony kolor. Kwiaty są drobne i niepozorne, rozwijają się w maju. Roślina mało wymagająca, bardzo tolerancyjna w stosunku do gleby i stanowiska. Strefa mrozoodporności: 5a. Doskonałe pnącze do okrywania ścian budynków, pergol oraz ogrodzeń z siatki, może także malowniczo zwisać z dużych pojemników i murów.

Hodowca: Cultivaris, Niemcy

Zgłaszający: MINIER Solutions Pro, Route des fontaines de l’Aunay, 49 250 Beaufort en Vallée, Francja

Pennisetum alopecuroides 'Hameln Gold'PBR


Wieloletnia trawa tworząca rozłożyste kępy wąskich, łukowato wygiętych liści o oryginalnej, cytrynowożółtej barwie. Jest to pierwsza żółtolistna odmiana rozplenicy. Dorasta do 50 cm wysokości. W lipcu tworzy pędy kwiatostanowe zakończone cylindrycznymi, kłosowatymi kwiatostanami przypominającymi szczotki do mycia butelek. Kwiatostany i liście efektownie falują na wietrze. Rośliny pięknie prezentują się późnym latem i jesienią, gdy w mgliste poranki na ostkach osadzają się krople rosy. Wymaga stanowisk słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Gleby przeciętnie zasobne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Strefa mrozoodporności: 6. Odmiana polecana do stosowania pojedynczo lub w grupach jako kolorowy akcent na rabatach bylinowych, do sadzenia w formie obwódek oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Hodowca: Michael Merz, Germany

Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, ul. M. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Phlox paniculata 'Narwiański Wir'


Polska odmiana floksa o dwubarwnych liściach i dużych, różowych kwiatach. Jest to wysoka bylina o sztywnych, nierozgałęzionych pędach wyrastających z krótkich kłączy, dorastająca do 100 cm wysokości. Tworzy ozdobne, ciemnozielone liście z charakterystycznym, żółtozielonkawym środkiem. Na szczytach pędów w lipcu i sierpniu rozwijają się przyjemnie pachnące, duże, różowe kwiaty z ciemnym oczkiem, zebrane w wiechowate kwiatostany. Odmiana o niewielkich wymaganiach, toleruje większość umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Strefa mrozoodporności: 5b. Najlepiej prezentuje się w grupach, sadzona na rabatach bylinowych lub z roślinami jednorocznymi. Odmiana polecana do ogrodów w stylu rustykalnym.

Hodowca: Przemysław Godlewski, Polska

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH Przemysław Godlewski, ul. Zegrzyńska 80, 05-140 Skubianka, Polska

Pinus nigra SUMMER BREEZE 'Aron'PBR


sosna czarna SUMMER BREEZE 'Aron'PBR

Wolno rosnąca, karłowa odmiana sosny czarnej tworząca gęstą, jajowatą koronę o nastroszonej fakturze. Po 10 latach uprawy drzewo dorasta do 1 m wysokości. Igły są długie, ciemnozielone zebrane po dwie na krótkopędach. Jest to nowa odmiana, u której dotychczas nie zaobserwowano szyszek. Roślina wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych, jest bardzo tolerancyjna w stosunku do gleby, ale nie lubi podłoży mokrych i nieprzepuszczalnych. Strefa mrozoodporności: 5b. Odmiana idealna do uprawy w donicach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach, w małych ogrodach przydomowych, na wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych.

Hodowca: Gabor Nemeth, Wegry

Zgłaszający: BREEDERPLANTS V.O.F., Botterwerf 14, 2804 MK – Gouda, Holandia

Projekty ZSzP

e-katalogroslin.pl to internetowa encyklopedia roślin, zawierająca opisy i zdjęcia ponad 9 tys. gatunków i odmian roślin. Na stronie znajduje się wyszukiwarka roślin umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej roślin. Wyszukiwać można po fragmencie nazwy lub na podstawie interesującego parametru (np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu). Dzięki możliwości zalogowania każdą roślinę można dodać do schowka tworząc swój własny Katalog podręcznych roślin.

ZSzP jest wydawcą publikacji:

  • „Zalecenia jakościowe dla ozdobnego materiału szkółkarskiego" – aktualne normy regulujące kwestie jakości roślin, rekomendowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi[30][31].
  • „Katalog Roślin – Drzewa, krzewy i byliny" – przewodnik po dostępnych w polskich szkółkach roślinach ogrodowych dla amatorów i profesjonalistów[32].
  • „Rośliny do każdego ogrodu"
  • „Katalog Bylin"
  • „Katalog Róż"[33]
  • „Katalog Szkółek" – teleadresowy wykaz członków Związku zawierający podstawowe informacje o ofercie zrzeszonych producentów[34].

...WIĘCEJ

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Zielone Miasto to cykl seminariów organizowanych i finansowanych przez Związek Szkółkarzy Polskich, skierowanych do wszystkich osób mających wpływ na kształtowanie terenów zieleni publicznej z ramienia urzędów gmin, miast, powiatów oraz innych jednostek samorządowych i rządowych sprawujących pieczę nad środowiskiem, także zarządów dróg, zarządców osiedli, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Seminaria mają na celu przekazanie najnowszej wiedzy oraz wdrożenie dobrych praktyk w zakresie właściwego doboru roślin do warunków miejskich, zasad ich sadzenia i utrzymania, tworzenia estetycznego otoczenia sprzyjającego podnoszeniu jakości życia mieszkańców miast zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i racjonalnego zagospodarowania terenów zurbanizowanych.Podczas seminariów omawiane są wszystkie etapy zielonych inwestycji – od pomysłu do realizacji.

W roli prelegentów występują architekci krajobrazu, producenci materiału szkółkarskiego, specjaliści w zakresie odmianoznawstwa oraz doświadczeni wykonawcy zajmujący się realizacją projektów. To właśni dzięki zaproszonym ekspertom seminaria Zielone Miasto pozwalają na kompleksowe zgłębienie problematyki tworzenia i utrzymania zieleni w terenach zurbanizowanych. Dzięki szerokiemu gronu odbiorców przedstawiane rozwiązania i nowości mają możliwość pojawić się i funkcjonować na ulicach miast.

Uczestnictwo w seminariach Zielone Miasto jest bezpłatne. Wymaga ono jednak uprzedniego zgłoszenia się. Informacje o seminariach są rozsyłane do urzędów gmin i miast oraz ogłaszane na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych organizatora - Związku Szkółkarzy Polskich. W cykl ten wpisuje się konferencja Mocno Zielone Miasto organizowana corocznie przez Agencję Promocji Zieleni podczas Międzynarodowej Wystawy Zieleń to Życie. W 2018 r. konferencja ta zgromadziła ponad 300 uczestników z całego kraju.

Zapraszamy serdecznie do udziału!

Wyszukiwarka roślin to nowoczesne narzędzie umożliwiające w łatwy sposób znalezienie pożądanej odmiany roślin. Daje ona możliwość wyszukania po fragmencie nazwy (polskiej lub łacińskiej) lub na podstawie interesującego parametru, np. pokroju, porze kwitnienia, zastosowaniu, czy sile wzrostu...WIĘCEJ

Rhododendron 'Lidia'PBR


Polska odmiana azalii japońskiej tworząca niskie, karłowe, ale szeroko rozrastające się krzewy, które mogą pełnić funkcję roślin okrywowych. Tworze liczne płasko ułożone pędy pokryte drobnymi, zimozielonymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Krzew dorasta do 20 cm wysokości. Zakwita w maju tworząc lejkowate, pomarańczowoczerwone kwiaty zebrane na szczytach pędów po kilka w luźnych kwiatostanach. Kwitnie bardzo obficie. Wymaga gleby kwaśnej, próchnicznej, przepuszczalnej i stale umiarkowanie wilgotnej. Stanowiska słoneczne do półcienistych. Strefa mrozoodporności: 6b. Odmiana przeznaczona do sadzenia na wrzosowiskach w ogrodach skalnych oraz w stylu orientalnym. Ładnie komponuje się z niskimi roślinami iglastymi.

Hodowca: Jerzy Smolin, Polska

Zgłaszający: Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Jerzy SMOLIN, Ligota Dolna, ul. Wołczyńska 54, 46-200 Kluczbork, Polska

Rosa ANIA (MISS TANGO)


Róża rabatowa o krzewiastym, wzniesionym i zwartym pokroju dorastająca do 80 cm wysokości. Tworzy sztywne, pokryte kolcami pędy, ciemnozielone, błyszczące liście oraz intensywnie pomarańczowe kwiaty. Kwiaty są stosunkowo duże, półpełne, zebrane po kilka na szczytach pędów. Krzewy zakwitają w czerwcu powtarzając kwitnienie aż do października. Stanowiska słoneczne, eksponowane, z dobrą cyrkulacją powietrza. Gleby zasobne, próchnicze, gliniaste, przepuszczalne. Strefa mrozoodporności: 6a. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, parków, zieleni miejskiej i osiedlowej.

Hodowca: Weeks Roses, USA

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska

Rosa NEWSFLASH 'KENdutch'PBR


Róża pnąca o bardzo wyrazistej, pomarańczowej barwie kwiatów. Rośnie silnie, tworzy długie pędy pokryte kolcami oraz dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Kwiaty są duże, półpełne, zbudowane z licznych płatków o oryginalnym, miedzianopomarańczowym kolorze. Tworzą się po kilka na szczytach pędów. Krzewy kwitną wczesnym latem, powtarzając kwitnienie przez cały sezon. Roślina nie zawiązuje owoców. Wymaga stanowisk słonecznych, miejsc osłoniętych od wiatru i ciepłych, gleb zasobnych, próchnicznych, gliniastych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Odmiana odporna na choroby grzybowe. Strefa mrozoodporności: 6b. Róża polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych przy pergolach, ogrodzeniach, trejażach i innych podporach.

Hodowca: David Kenny Irlandia

Zgłaszający: RosaPLANT Kamila Rakowska-Szlązkiewicz, Ul. Nowołęczna 3, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, Polska

Rosa rugosa ANGELIA PURPLE  'Minrugo4'PBR


Krzew o zwartym, szerokim pokroju tworzący proste, słabo rozgałęzione i bardzo kolczaste pędy, osiąga 1,5-2 m wysokości. Rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych. Liście są ciemnozielone, pomarszczone, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Półpełne, purpurowe i lekko pachnące kwiaty rozwijające się od czerwca do sierpnia. Czerwone, płaskokuliste owoce dojrzewają w sierpniu, pozostają ozdobą krzewu aż do zimy. Róża bardzo wytrzymała na suszę i mróz, tolerancyjna w stosunku do gleby. Wymaga stanowisk słonecznych lub lekko ocienionych. Strefa mrozoodporności: 3. Dekoracyjna przez cały sezon odmiana polecana do uprawy w miastach do obsadzania poboczy ulic, umacniania skarp, a także do uprawy w ogrodach przydomowych.

Hodowca: Minier Innovation Developpement, Francja

Zgłaszający: MINIER Solutions Pro, Route des fontaines de l’Aunay, 49 250 Beaufort en Vallée, Francja

Salvia nemorosa 'Rose Marvel'PBR


Niska, krzaczasta bylina o wyprostowanym pokroju i intensywnie różowych kwiatach oraz przykwiatkach. W czasie kwitnienia dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy nieduże, eliptyczne liście o karbowanych brzegach. Blaszki liściowe są zielone i pomarszczone. Kwiaty są dosyć duże, grzbieciste, różowe, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu wabiąc pszczoły i motyle. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do zawiązywania nowych pąków kwiatowych, co wydłuża okres kwitnienia. Bylina tolerancyjna względem podłoża, dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych do suchych, na miejscach słonecznych. Odmiana odporna na mróz, strefa mrozoodporności 5. Polecana do sadzenia w grupach na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach.

Hodowca: Darwin Perennials, USA

 Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK, ul. M. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

Weigela florida LIME MONSTER 'BRS1'PBR


Polska odmiana krzewuszki cudownej odznaczająca się niezwykle dużymi liśćmi o ciekawym jasnozielonym (limonkowym) kolorze. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości. Młode pędy są dosyć cienkie, proste, pokryte czerwonawą skórką. Liście są bardzo duże, mogą mieć do 25 cm długości, są lekko karbowane i powyginane. Przypominają przerośnięte liście bazylii nadając roślinie efektowny, egzotyczny wygląd. Późnym latem i jesienią na liściach pojawiają się czerwone "rumieńce". Kwiaty nieliczne, różowe, bez większego znaczenia. Gleba umiarkowanie wilgotna, przeciętnie zasobna o odczynie obojętnym. Strefa mrozoodporności: 6a. Odmiana polecana do ogrodów przydomowych, parków, zieleni publicznej. Może być sadzona w grupach po kilka sztuk lub w kompozycjach z innymi krzewami lub bylinami. Pędy z wielkimi liśćmi mogą być używane w kompozycjach florystycznych.

Hodowca: Bronisław Jan Szmit, Polska
Zgłaszający: Szkółka SZMIT, ul. Kwiatowa 18, 06-400 Pęchcin k. Ciechanowa, Polska